czwartek, 22 marca 2018

„Powrót Giganta” w reż. Adama Sikory – pokaz specjalny, wernisaż wystawy i spotkanie z twórcą w Kinie Nowe Horyzonty

W najbliższy poniedziałek, 26 marca, o 19.30 w Kinie Nowe Horyzonty - pokaz specjalny filmu „Powrót Giganta” Adama Sikory.  Towarzyszy mu wystawa zdjęć i rysunków przetworzonych fotograficznie – „Nigredo”. Po seansie - rozmowa z reżyserem.

kadr z filmu Adama Sikory Powrót Giganta

"Powrót Giganta" - film z tajemnicą

Pensjonat na odludziu, gdzieś na czesko-polskim pograniczu. To Gigant, do którego wiedzie niepozorna droga przez zatopiony w zimie las. W nim – głównie pustka, skrzypiące schody i niedomknięte okna. Przybywa tu bezimienny, poturbowany przez życie mężczyzna (Sławomir Żukowski, który współpracował Adamem Sikorą przy filmie „Ewa i Bruno Schulz 1892-1942”),. Na miejscu spotyka kobietę (Barbara Lubos-Święs) podobnie jak on doświadczoną przez życie. Czy uda im się znaleźć wspólny język? Nie będzie to łatwe, gdyż każde z nich – podobnie jak kraina, w której przebywają – skrywa tajemnicę.

„Powrót Giganta” to film, powstały w ramach prowadzonych przez Sikorę warsztatów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nigredo, czyli dekompozycja materii - wystawa fotografii i rysunków Adama Sikory

Adam Sikora/prasowe
Wystawa nawiązuje do pojęcia nigredo, które początkowo funkcjonowało m.in. w opisie przebiegu procesu alchemicznego – było wstępnym etapem rozpoczynającym proces uzyskiwania kamienia filozoficznego. Nigredo, inaczej rozkład lub dekompozycja materii, po wielu stuleciach zostało przypomniane przez Carla Gustawa Junga. Adam Sikora, poprzez swoje fotografie i rysunki przetworzone fotograficznie, próbuje uchwycić istotę tego zjawiska.

foto Adam Sikora
„Powrót Giganta”, reż. Adam Sikora | pokaz, spotkanie i dyskusja | 26 marca, poniedziałek, 19.30 | Kino Nowe Horyzonty
(informacja prasowa)

Adam Sikora/Filmweb
Adam Sikora - reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych oraz fabularnych, fotografik, malarz, pedagog, doktor sztuki filmowej. Urodził się 3 maja 1960 roku w Mikołowie.
Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1988). Podczas studiów był autorem zdjęć do kilku interesujących etiud, m.in.: Maszeńka (1985) Stefana Chazbijewicza - wspólnie z Maciejem Jaszczakiem, Ricardem Torresem Ramirezem, Andrzejem Musiałem i Andrzejem Szulkowskim, Ryszard i anioł (1985) Macieja Szelachowskiego - wspólnie z Bartłomiejem Frykowskim i Hubertem Taczanowskim, Strażnik (1988) Witolda Szymczyka - wspólnie z Piotrem Zajączkowskim, Poznanie (1988), którą także reżyserował czy Powrót do 'Edenu' (1989) Żivoty Saratlicia (Culture.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Noc muzeów 2024 w Muzeum Narodowych we Wrocławiu / 18 maja 2024/

 Oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” i „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” w Muzeum ...

Popularne posty