piątek, 4 maja 2018

11. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE - program filmowy

Kino Pod Baranami oraz Rumuński Instytut Kultury zapraszają do spędzenia weekendu z najnowszym kinem rumuńskim podczas 11. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie.


W ramach programu filmowego Festiwalu, widzowie Kina Pod Baranami zobaczą m.in. pełnometrażowy debiut reżysera Andrei Crețulescu Charleston, który swoją światową premierę miał podczas ubiegłorocznego festiwalu Locarno. To czarna komedia nawiązująca wizualnie do lat 40, opowiadająca o nietypowym trójkącie miłosnym pomiędzy dwoma mężczyznami oraz kobietą, która żyje jedynie w ich wspomnieniach. 
Charleston w reż. Andrei Crețulescu
Na ekranie pojawi się również thriller autorstwa Anci Damian, laureatki Nagrody Specjalnej Jury festiwalu w Gdyni w 2011 roku za film Droga na drugą stronę. W swoim najnowszym filmie reżyserka w głównej roli obsadziła swojego syna, Anghela. Zdrów jak ryba opowiada o młodym adwokacie, który na własną rękę prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci swojego ojca. Prywatne śledztwo oznacza dla głównego bohatera określenie własnych życiowych ideałów. 

Zdrów jak ryba w reż. Anci Damian
W programie również prawdziwe kino drogi w postaci Podróży życia z własnym ojcem. W swoim pełnometrażowym fabularnym debiucie, Anca Miruna Lăzărescu stworzyła pełną czarnego humoru historię trzech mężczyzn, których wyprawę do NRD w 1968 roku niespodziewanie przerywa wybuch "Praskiej Wiosny". Na skutek nieoczekiwanego splotu wypadków, dwaj bracia wraz z ojcem lądują po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny. Tradycyjnie organizatorzy zapraszają również na Noc rumuńskich filmów krótkich, czyli pokaz najciekawszych rumuńskich filmów krótkometrażowych.

Podróż życia z własnym ojcem
Najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej odsłonie poranków filmowych dla dzieci pod hasłem Baranki w Rumunii. W programie pokaz przygód dwóch nietypowych przyjaciół, czyli kotka Miaunela i szczeniaka Bălănela oraz kreatywne warsztaty plastyczne.

PROGRAM:

piątek, 11 maja
21.00 ZDRÓW JAK RYBA | PERFECT SĂNĂTOS
reż. Anca Damian, Rumunia 2017, 109’

sobota, 12 maja
17.00 PODRÓŻ ŻYCIA Z WŁASNYM OJCEM | LA DRUM CU TATA
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Rumunia/Niemcy 2017, 111’
19.00 NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 96’
NAJLEPSZY KLIENT | CEL MAI BUN CLIENT
reż. Serghei Chivirigă, Rumunia 2017, 13’
ZATRZYMANY BEZ WOLI | SECHESTRAȚI FĂRĂ VOIE
reż Tudor Botezatu, Rumunia 2017, 11’
GDY ZA OKNEM PRÓSZY ŚNIEG | CÂND AFARĂ NINGE
reż. Conrad Mericoffer, Rumunia 2017, 12’
ZA KULISAMI | OFFSTAGE
reż. Andrei Huțuleac, Rumunia 2017, 25’
BIAŁE PUDŁO | CUTIA ALBĂ
reż. Mihai Păcurar, Rumunia 2016, 18’
TAJEMNICA PROSTEJ SPRAWY | MISTERUL UNUI CAZ SIMPLU
reż. Vera Surățel, Rumunia 2017, 17’

niedziela, 13 maja
11.00 BARANKI W RUMUNII
MIAUNEL I BĂLĂNEL - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty plastyczne

19.00 CHARLESTON | CHARLESTON
reż. Andrei Crețulescu, Rumunia 2017, 119’

BILETY:
17 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)
Baranki w Rumunii: 11 zł
Karnet (4 seanse): 44 zł
Zakup Karnetu online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl.

O FILMACH:

CHARLESTON | CHARLESTON
reż. Andrei Crețulescu, Rumunia 2017, 119’
MFF w Locarno 2017: Konkurs Główny
MFF w Mińsku 2017: Specjalne Wyróżnienie Jury (Andrei Crețulescu)
Ioana ginie w wypadku samochodowym. Kilka tygodni po tym wydarzeniu jej mąż znów upija się w samotności, gdy nagle ktoś puka do jego drzwi. W progu staje nieśmiały, młody człowiek, który przedstawia się jako Sebastian, kochanek Ioany przez ostatnie pięć miesięcy jej życia.
Czarna komedia wizualnie nawiązująca do lat 40. Opowiada o niemożliwej miłości i nieprawdopodobnej przyjaźni, o relacji pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy w innych
okolicznościach mogliby stać się najlepszymi przyjaciółmi.

PODRÓŻ ŻYCIA Z WŁASNYM OJCEM | LA DRUM CU TATA
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Rumunia/Niemcy 2017, 111’
FF w Monachium 2016: Young German Cinema Award za najlepszą muzykę (Ferenc Darvas)
MFF Tiburon w Kaliforni, 2017: Nagroda Federico Felliniego
Utrzymany w konwencji czarnej komedii film opowiada historię niemiecko-rumuńskiej rodziny, której los splata się w niezwykły sposób z burzliwymi wydarzeniami politycznymi roku 1968. Bohaterowie opuszczają rodzinny Arad, by udać się do NRD. Starszy syn Mihai zaaranżował operację, dzięki której ojciec przestanie cierpieć i rodzina odzyska dawno utraconą harmonię. Trzej mężczyźni: ojciec, Mihai i młodszy brat Emil wyruszają w podróż nie wiedząc, że ich misternie skonstruowany plan pokrzyżuje nagły wybuch „Praskiej Wiosny”. Budzą się po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny w RFN, gdzie w ciągu kilku godzin będą zmuszeni podjąć życiową decyzję: zostać czy wracać do domu?

ZDRÓW JAK RYBA | PERFECT SĂNĂTOS
reż. Anca Damian, Rumunia 2017, 109’
Młody obiecujący adwokat z Bukaresztu, Andrei, żywi ambiwalentne uczucia wobec swojego ojca, szanowanego prawnika w Klużu. Jego nagła śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach rzuca syna w wir prowadzonego na własne konto śledztwa. Krok po kroku, Andrei próbuje odtworzyć ostatni dzień z życia ojca, odkrywając przy okazji wiele skrywanych sekretów i zaburzając ustalony porządek. Dochodzenie przyczyny śmierci rodzica zamienia się stopniowo w przyspieszoną „podróż w dorosłość”, której ostatnim etapem stanie się określenie przez Andreia własnych, życiowych ideałów.

NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, czas trwania: 96’

BIAŁE PUDŁO | CUTIA ALBĂ
reż. Mihai Păcurar, Rumunia 2016, 18’ (animacja)
Miłość, nieobecność, projekcje, chemia. Połowa XXI wieku. Mieszkańcy rumuńskiego miasta biorą udział w doświadczeniach, generowanych i inspirowanych przez ich własną podświadomość.

GDY ZA OKNEM PRÓSZY ŚNIEG | CÂND AFARĂ NINGE
reż. Conrad Mericoffer, Rumunia 2017, 12’
Członkowie lokatorskiej spółdzielni mieszkaniowej spotykają się w celu rozwiązania wspólnych problemów. Laur składa wniosek o uruchomienie windy, ponieważ jego dziewczyna jest w zaawansowanej ciąży, a nadmierny wysiłek fizyczny może doprowadzić do komplikacji podczas porodu. Jednak jego inicjatywa napotyka opór kierującej spółdzielnią pani Grecu…

NAJLEPSZY KLIENT | CEL MAI BUN CLIENT
reż. Serghei Chivirigă, Rumunia 2017, 13’ (animacja)
Rodzina Kruchowskich prowadzi dom pogrzebowy. Któregoś dnia, starszy mężczyzna zamawia u nich aż dwanaście wieńców pogrzebowych dla bliskich i przyjaciół. Państwu Kruchowskim wydaje się to cokolwiek podejrzane, rozpoczynają więc prywatne śledztwo w sprawie, ich zdaniem, potencjalnego mordercy.

TAJEMNICA PROSTEJ SPRAWY | MISTERUL UNUI CAZ SIMPLU
reż. Vera Surățel, Rumunia 2017, 17’
Grigore Toma, z zawodu kucharz, kochający mąż krawcowej Elizy Rumeancew, interesuje się młodą sąsiadką z tego samego piętra.

ZA KULISAMI | OFFSTAGE
reż. Andrei Huțuleac, Rumunia 2017, 25’
Warszawski Festiwal Filmowy 2017: Najlepszy aktorski film krótkometrażowy
MFF Transilvania 2017: wyróżnienie
Maria, niespełniona reżyserka teatralna, obsesyjnie próbuje pchnąć syna ku karierze aktorskiej, pomimo jego oczywistego braku talentu. Rozwiązaniem problemu ma być porwanie słynnego rumuńskiego aktora.

ZATRZYMANY BEZ WOLI | SECHESTRAȚI FĂRĂ VOIE
reż Tudor Botezatu, Rumunia 2017, 11’
Chłopiec prosi o pieniądze. Stary bogacz modli się o zdrowie. Supermodelkę dopada atak kichania. Dwóch chirurgów w litanii kurtuazji oddaje, jeden drugiemu, pierwszeństwo wykonania nacięcia skalpelem. Młoda sopranistka konwertuje przez muzykę pewnego dzikusa. I tak w kółko. Czy to się kiedyś skończy?

BARANKI W RUMUNII
MIAUNEL I BĂLĂNEL - zestaw bajek, 40’
reż. Horia Ştefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974-82
+ warsztaty plastyczne
W roku 1974 w rumuńskiej telewizji pojawił się krótki film Magiczne bąbelki Zaharia Buzea, który dał początek serii Miaunel i Bălănel.
Bajka opowiada o przyjaźni między psem i kotem. Szczeniak Bălănel i kotek Miaunel przyszli na świat, nie wiedząc, że z natury powinni się kłócić. Tymczasem żyją w zgodzie, co więcej, są najlepszymi przyjaciółmi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Historia przyjaźni między tymi dwoma zwierzakami spodobała się dziecięcej publiczności tak bardzo, że do 1982 roku powstało aż 60 odcinków tej serii.
Warsztaty plastyczne poprowadzi Joanna Nadgrodkiewicz, która na świat stara się patrzeć oczami dziecka. Szczególnie interesuje ją pedagogika teatru oraz edukacja Montessori. Współpracowała m.in. z Cricoteką, TR Warszawa i Dworkiem Białoprądnickim.


KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka poświęcony je...

Popularne posty