poniedziałek, 14 maja 2018

"JA JESTEM ARTYSTA WIELKI…" RZECZ O STANISŁAWIE ZAGAJEWSKIM. Wystawa artysty w 10. rocznicę śmierci

W dniu 18 maja br., o godzinie 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy Ja jestem artysta wielki… Rzecz o Stanisławie Zagajewskim (1927–2008).


Wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jest opowieścią o Stanisławie Zagajewskim, który całe samotne życie poświęcił sztuce lepienia w glinie.
Dzięki zgromadzonym w zbiorach muzeum nielicznym dokumentom, pamiątkom, fotografiom, wycinkom prasowym i publikacjom ukazuje jego drogę życiową od dzieciństwa i młodości w Warszawie, przez okres ważnych osiągnięć (m.in. wystawy), w którym zmagał się z wieloma przeciwnościami losu, aż po ostatnie lata życia. Ekspozycja zawiera także przejawy pamięci o rzeźbiarzu do dnia dzisiejszego.

Stanisław Zagajewski, fot. Archiwum MZKiD we Włocławku
Stanisław Zagajewski przez 45 lat mieszkał i tworzył we Włocławku. Otoczony wsparciem wielu ludzi, od lat 60. XX w. pokazywał swe rzeźby na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne nagrody i stypendia, dostąpił wielu zaszczytów. Stworzył swój styl, dzięki czemu został uznany za jednego z najważniejszych twórców art brut na świecie. Mimo warunków, w jakich egzystował i własnego wizerunku, jaki wykreował, zawsze miał przekonanie, że jest artystą wielkim, dzięki któremu Włocławek będzie sławny.
Na wystawie prezentowane są, poza fotografiami, notatkami prasowymi i wydawnictwami, nieliczne zachowane w zbiorach muzeum autografy i skromne pamiątki po rzeźbiarzu. Są pokazane w takim stanie zachowania, w jakim trafiły do muzeum. W zaaranżowanej pracowni można zobaczyć ponadto rzeźby z niedokończonych bądź zachowanych we fragmentach kompozycji.

Stanisław Zagajewski, Maska z owocami, 1985, ceramika ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, prasowe

Ułożony z fotografii, dokumentów, krótkich komentarzy biogram S. Zagajewskiego pokazany jest w formie kalendarium na 24 planszach. Jest to pierwsza taka prezentacja mówiąca o olbrzymim dorobku S. Zagajewskiego, ale także o wielu ludziach i ich inicjatywach, dzięki którym sztuka S. Zagajewskiego przetrwała — bo była promowana, eksponowana, opisywana i dokumentowana. Wystawa stanowi uzupełnienie i komentarz do stałej ekspozycji — od 1989 r. istniejącej w gmachu Zbiorów Sztuki, na której znajdują się najcenniejsze przykłady rzeźb Stanisława Zagajewskiego z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa wpisuje się w program obchodzonego we Włocławku „Roku Zagajewskiego 2018”.
Scenariusz, kurator wystawy – Krystyna Kotula
Projekty druków, oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska

Wystawa czynna od 18.05.2018 r. do 15.11.2018 r.

Stanisław Zagajewski, Fragment Włocławskiej Kroniki Filmowej  (1976 r.) – realizacja: Wiesław Joźwiak, Tomasz Osterloff, Andrzej Suchłabowicz, Wiesław Marciniak, Stefan Skrzynecki. Opublikował - Sławomir Kukiełczyński

informacja prasowa

Czytelników proszę o polubienie mojej strony na Facebooku :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty