poniedziałek, 7 maja 2018

W piątek w DCF rusza 15. Millennium Docs Against Gravity

Ponad 60 znakomitych propozycji kina dokumentalnego z całego świata, spotkania z twórcami, debaty, warsztaty, sekcje edukacyjne dla dzieci i seniorów oraz filmy wykorzystujące technologię VR – 11 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym startuje 15. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego w Polsce festiwalu filmów non-fiction. Bilety w sprzedaży.


Przez dziesięć festiwalowych dni we Wrocławiu zobaczyć będzie można najgłośniejsze filmy z festiwali na całym świecie, laureatów prestiżowych nagród i ekscytujące debiuty. Publiczność przekona się, co fetysze mówią o współczesnej kulturze (w programie m.in. "Współczesny mężczyzna" i "W absolutnej ciszy"), pozna prawdziwych superbohaterów ("Święta Góra""Człowiek delfin"), spotka ikony popkultury ("Grace Jones""Westwood: Punkówa, Ikona, Aktywistka"), uda się też w podróż do byłych republik radzieckich ("Rosyjska robota""Jądra Tarzana"). Festiwal otworzy pokaz "Filmu o niczym" – satyrycznej dokumentalnej przypowieści, w której głównym bohaterem jest tytułowe Nic. Gościem wieczoru będzie reżyser Boris Mitić, który po seansie opowie o kulisach powstawania dokumentu.

W programie warto także zwrócić uwagę m.in. na nominowane do Oscara "Twarze, plaże" legendarnej reżyserki Agnes Vardy i fotografa JR-a, stworzone z rozmachem "Wędrówki ludów" Ai Weiweia, nagrodzony na tegorocznym Berlinale "Walc Waldheima" w reżyserii Ruth Beckermann oraz "Genesis 2.0"Christiana Freia i Maxima Arbugaeva, czy też doceniony na festiwalu w Wenecji film "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Zwiastun 15. Millennium Docs Against Gravity

Grand Prix Dolnego Śląska

Nieodłączną częścią wrocławskiej odsłony festiwalu jest także rywalizacja o Grand Prix Dolnego Śląska. O Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego powalczy w tym roku trzynaście znakomitych tytułów, wśród nich m.in.: obalający mit o demokratyczności w sieci "Czyściciele internetu" w reżyserii Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka, "Pokolenie pieniądza" Lauren Greenfield, "Call me Tony" Klaudiusza Chrostowskiego oraz "Stając się zwierzęciem", w którym Peter Mettler i Emma Davie pokazują ulotny stan, gdy ludzie i zwierzęta spotykają się w poczuciu jedności i braku agresji. Zdobywcę Grand Prix poznamy 18 maja na uroczystej gali, która połączona będzie z pokazem filmu "Grace Jones" w reżyserii Sophie Fiennes.

Debaty, spotkania i kino VR

Trwający do 20 maja Millennium Docs Against Gravity będzie też wspaniałą okazją, by porozmawiać z odwiedzającymi DCF dokumentalistami. We Wrocławiu spotkać będzie można m.in. Jana Geberta ("Gdy nadejdzie wojna"), Katarzynę Kozyrę ("Szukając Jezusa"), Petera Mettlera ("Stając się zwierzęciem”), a także Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego ("Książę i dybuk"). Dla dzieci zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI – pokazom dokumentów dla najmłodszych towarzyszyć będą rozmowy i warsztat, z kolei dojrzali festiwalowicze będą mogli wziąć udział w Akademii Dokumentalnej dla Seniora, gdzie zobaczą "Twarze, plaże" i "Człowiek Delfin". Tegoroczna odsłona festiwalu to także prezentacje filmów VRdebaty z udziałem specjalistów, czytanie na żywo w ramach prologu Europejskiej Nocy Literatury oraz specjalny pokaz filmu "Ojczulek Joe i lew" podczas Nocy Muzeów.


Bilety (12 i 15 zł) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego i na www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów każdy z nich kosztuje tylko 10 złotych. Na spotkania i debaty wstęp jest wolny – pierwszeństwo mają widzowie posiadający bilet na dany seans. Na pokazy filmów VR oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji i pełny program: www.docsag.pl i fb.com/DocsAGWroclaw.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty