piątek, 29 czerwca 2018

Koncert otwarcia festiwalu Non Sola Scripta już w niedzielę

W najbliższą niedzielę, 1 lipca, wspólny koncert wybitnego organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego i znakomitego skrzypka Konstantego Andrzeja  Kulki zainauguruje jubileuszową, XXV edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta. Koncerty odbywać się będą w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim co niedzielę przez całe lato.

Kościół Św. Krzyża, fot. Marcin Jędrzejczak

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej: wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach.

Andrzej Chorosiński, fot. Marcin Jędrzejczak
Pierwszy taki duet usłyszymy w tę niedzielę, 1 lipca, o godzinie 19:00. Podczas koncertu otwarcia wystąpi Dyrektor Artystyczny festiwalu Non Sola Scripta - Andrzej Chorosiński, wybitny organista, który występował w tak renomowanych miejscach jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Chorosiński jest autorem ponad 20 nagrań płytowych - wydawnictwo które zarejestrował w Bazylice w Licheniu w 2003 roku pokryło się podwójną platyną. Jego muzycznym partnerem podczas niedzielnego koncertu będzie znakomity, międzynarodowo nagradzany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Od początku kariery muzycznej do dziś wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie.

Konstanty Andrzej Kulka, zdj. organizatorów 

Organowe wieczory na Ostrowie Tumskim

Koncerty Non Sola Scripta odbywają się w przepięknych wnętrzach gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, leżącej na Ostrowie Tumskim w bezpośrednim sąsiedztwie pozostałości dawnego zamku Piastów Śląskich. To budowla nietypowa, bo tak naprawdę składająca się z dwóch bliźniaczych świątyń umieszczonych na niezależnych poziomach monumentalnej konstrukcji: dolnego kościoła św. Bartłomieja i górnego Świętego Krzyża. Na zachodniej emporze Kościoła Świętego Krzyża znajdują się 10-głosowe organy, zbudowane w 2002 roku przez Remigiusza Cynara z Wrocławia na podstawie zabytkowego instrumentu Franza Luxa z Lądka Zdroju, zalane w czasie powodzi 1997 roku. Ponieważ w kościele nie ma chóru organowego, instrument został nietypowo umieszczony na poziomie posadzki kościoła. Koncerty Non Sola Scripta są wyjątkową okazją do odwiedzenie Kościoła - na co dzień jest on niedostępny dla zwiedzających.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bach Pasjami... /relacja z koncertów "Pasji wg św. Mateusza w NOSPR i w Narodowym Forum Muzyki/

Okres przedświąteczny był dla mnie w tym roku szczególny, miałam bowiem okazję dwukrotnego wysłuchania Pasji według św. Mateusza Johanna Seb...

Popularne posty