sobota, 14 lipca 2018

Pierwsze wydarzenia Brave Festival 2018

Na otwarcie festiwalu odbył się koncert symfoniczny z mocnymi akcentami orientalnymi. W sobotę i niedzielę zobaczymy trzy spektakle. Będzie seria warsztatów i spotkania z twórcami. Rozpocznie się też 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema. Zobacz pełny harmonogram festiwalu.


13. edycję Brave Festival zainaugurował koncert jedynej w swoim rodzaju orkiestry symfonicznej. Po raz pierwszy w Polsce wystąpił SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra), składająca się z wybitnych filharmoników syryjskich – dziś uchodźców. Wspólnie z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu wykonali m.in. utwory nawiązujące do tradycyjnej muzyki syryjskiej, z wyraźnymi akcentami, a nawet instrumentami orientalnymi, jak buzuki i dawne skrzypce, a także utwory polskich kompozytorów, w tym Karłowicza, Kilara i Góreckiego. Koncert odbył się w Operze Wrocławskiej. Tuż po nim można było osobiście spotkać się i porozmawiać z artystami.

inauguracyjny występ, fot. organizatorów
Brave Festival 2018 potrwa od 13 do 22 lipca. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy 15 wydarzeń, w tym spektakle, koncerty, performance, dwie konfrontacje tancerzy, a także plenerową paradę muzyczną. Główny temat festiwalu to w tym roku Widzialni/Niewidzialni.

Weekend z Brave Festival. Spektakle, filmy, spotkania, warsztaty

W najbliższy weekend dwukrotnie zaprezentuje się grupa ILL-Abilities, międzynarodowy, niezwykły kolektyw niepełnosprawnych b-boyów, czyli tancerzy breakdance. Oba przedstawienia w Centrum Technologii Audiowizualnych – w sobotę o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 18.30 (spotkanie z artystami po występie w niedzielę). Na Scenie na Świebodzkim zobaczymy dwa występy Alessandro Schiattarellego – profesjonalnego tancerza, zmagającego się z chorobą stopniowo osłabiającą siłę jego rąk. Spektakl „Altrove” w sobotę o godz. 19.00 (po spektaklu spotkanie z artystą), a w niedzielę o godz. 17.30 spektakl „Powiedz, gdzie to jest?/Tell me where it is?”.

Z kolei Lukas Avendano przedstawi „Requiem dla Alcaraván”, spektakl o tajemniczej trzeciej płci w kulturze Indian Zapoteków. To performance przesycony aurą rytuału, z tradycyjnymi tańcami i obrzędami Indian Zapoteków, a także wątkami autobiograficznymi. Nie zabraknie też interakcji z publicznością. Spektakl na Scenie na Świebodzkim, w niedzielę o godz. 21.00.

W sobotę rusza 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema. W programie 21 filmów podzielonych na cztery cykle, w tym część konkursową. W roli jury wystąpi publiczność, która wybierze zwycięzcę spośród sześciu filmów. Głosowanie po seansach. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

W weekend zaplanowano również siedem warsztatów. Dwa z nich, przygotowane dla osób z niepełnosprawnościami, poprowadzą tancerze ILL-Abilities. Warsztaty dla profesjonalnych tancerzy poprowadzi doskonale znana publiczności Brave Festival tancerka i choreografka Mélanie Lomoff.
Nowością wśród wydarzeń towarzyszących festiwalu są Brave Contexts, czyli cykl spotkań wokół znaczących, związanych z tematem festiwalu książek. Ich fragmenty przeczyta aktorka teatralna Ewa Skibińska. Pierwsze spotkanie już w niedzielę o godz. 16.00 w klubie Proza.

Zobacz pełny harmonogram festiwalu

Bilety na wydarzenia Brave Festival 2018 są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line, w Centrum Festiwalowym w Barbarze (przy ul. Świdnickiej) oraz dodatkowo, w przypadku przeglądu filmowego, również w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Cały dochód ze ze sprzedaży biletów na Brave Festival, od pierwszej edycji, jest przekazywany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie. Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: www.bravefestival.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty