wtorek, 3 lipca 2018

Rozpoczęła się 5. edycja festiwalu Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe "Oko nigdy nie śpi"

Spotkania Nieprzypadkowe "Oko nigdy nie śpi" to festiwal nietypowy. Właściwie jest jednym, wielkim spotkaniem artystów i naukowców każdym, kto chce w tym spotkaniu uczestniczyć. To święto sztuki, kultury i kreatywności, tworzone od 5 lat przez Fundację Czarny Karzeł.


Motto tegorocznej edycji - “Twarz i maska”, sformułował czołowy, polski filozof religii profesor Zbigniew Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracały się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia.

“Oko nigdy nie śpi” to festiwal wielu sztuk. Łączy performance, literaturę, film, muzykę, sztukę współczesną, a nawet operę. Dzięki temu podczas “Oka” rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne.

Główne wydarzenia (Ostromecko)

Trudno jest wybierać spośród wydarzeń "Oka" te "najlepsze", bo ten festiwal stroni od wszelkiej maści rankingów. Niemniej spróbujemy wskazać Wam kilka kluczowych momentów.

W niedzielę, 1 lipca o godzinie 19:00 otworzymy festiwal wykładem prof. Zbigniewa Mikołejko o "Twarzy i Masce". Otwarciu towarzyszyły będą  prezentacje i performance Łukasza Owczarzaka, Kuby Elwertowskiego,  Britt Al-Busultan, Grzegorza Pleszyńskiego, Petera Alexandra Grodzkiego, Waldemara Malaka i Andrzeja Kaliskiego.

W poniedziałek, 2 lipca wystąpi znany muzyk Czesław Mozil, który wystawi swój autorski projekt “Czesław Mozil Solo Akt” (Dwór Artusa Toruń).

We wtorek 3 lipca, z uczestnikami spotka się laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale, reżyserka filmów animowanych Izabela Plucińska. Dzień zwieńczy - dokładnie o północy - Oratorium „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ w wykonaniu Chóru Społecznego Czarnego Karła (Ostromecko). Oratorium powstało w oparciu o książkę pisarki Agnieszki Taborskiej.

Podczas festiwalu odbędą się też spotkania autorskie z jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej Andą Rottenberg, światowej sławy tancerką i choreografką Krystyną Mazurówną i pisarką Agnieszką Taborską.

W środę, 4 lipca, malarz i performer Grzegorz Pleha Pleszyński zaprosi na finał "Oka": Antydepresyjnę Akademię Dźwięku (Ostromecko), podczas której odbędzie się m.in. występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis.

Program festiwalu obejmuje blisko 30 wydarzeń wykorzystujących różne formy ekspresji. 
Dzień "toruński"

"Oko" w tym roku odbywa się w zarządzanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy). Na jeden dzień - poniedziałek 1 lipca - festiwal przeniesie się do Torunia.

W Dworze Artusa odbędzie się dyskusja i surrealistyczna gra pt. "Dadaistyczny poker", w której wezmą udział: Anda Rottenberg, Agnieszka Taborska, prof. Zbigniew Mikołejko, Bogdan Dziworski, Grzegorz Pleszyński i prof. Marcin Giżycki. Po niej obejrzymy koncert/spektakl "Czesław Mozil Solo Act“, a na koniec, o 22.00 rozpocznie się Nocne Zwiedzanie Starego Miasta Torunia, które poprowadzi blogger, dziennikarz i satyryk Jarosław Jarry Jaworski.

Jak wejść na festiwal?

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, poza koncertem "Czesław Mozil Solo Act", na który trzeba mieć (też bezpłatne) zaproszenie. W sprawie zaproszeń prosimy o kontakt mailowy: fundacjarozruch@gmail.com

Do ZPP Ostromecko dojechać można z Bydgoszczy PKP Regio i PKS-em; z Torunia autobusami Arriva Bus i łączonym pociągiem  PKP/Arriva.

W Pałacu Nowym w Ostromecku można stołować się w Restauracji Pałacowej oraz zwiedzać Pałac Stary z drugą co do wielkości w Polsce, Kolekcją Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbe. Na gości czeka też hotel pałacowy i 40-hektarowy park.
Festiwal organizuje Fundacja Czarny Karzeł z Bydgoszczy. Karzeł tworzy sztukę, kręci filmy i działa społecznie. Fundacja gromadzi wokół siebie ponad 100 osób, a swoje działania kieruje do każdego, kto chce się włączyć w jej prace, nie patrząc na zawód, wykształcenie i rodowód.
 
5. SPOTKANIA NIEPRZYPADKOWE OKO NIGDY NIE ŚPI 2018 
Motto: "Twarz i Maska"
Prolog festiwalu: 28-30 czerwca 2018, Bydgoszcz
Festiwal: 1-4 lipca 2018, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku k. Bydgoszczy / Toruń
Organizator: Fundacja Czarny Karzeł
Finansowanie: Program Regionalny Fundusze Europejskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej
Partnerzy: Urząd Miasta Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko (MCK). MOCAK Kraków
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Express Bydgoski

Współpraca: Werner Herzog Film, Deutsche Kinemathek – Museum Fur Film und Fernsehen

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Forum Musicum 2016: Ludzki głos – najwspanialszy instrument /relacja z koncertu/

Wyrafinowane piękno muzyki okresu średniowiecza i wczesnego renesansu na wrocławskim festiwalu muzyki dawnej. Zachęcam do lektury relacji z ...

Popularne posty