Najważniejsze panele dyskusyjne
Na początku października organizatorzy 9.FKA zaprezentowali widzom szczegółowy harmonogram festiwalu. Tradycyjnie jedynymi wydarzeniami, które nie będą pokrywały się z innymi, będą priorytetowe dla Kamery Akcji panele dyskusyjne z udziałem największych specjalistów branży filmowej. – Każdy kto po raz pierwszy ma styczność z naszym festiwalem zastanawia się jak to możliwe, aby w szczytowej porze dnia nie było żadnych projekcji. Przecież to w końcu festiwal filmowy! Tymczasem dla nas i dla stałych bywalców to coś oczywistego. Znak rozpoznawczy, który symbolicznie podkreśla różnicę pomiędzy FKA i innymi wydarzeniami. Panele dyskusyjne to dla nas czas, w którym wszyscy kinomani spotykają się, aby dyskutować o branży filmowej i poznawać jej kulisy. Widzowie, krytycy, twórcy, aktorzy, dystrybutorzy, agenci sprzedaży. Każdy jest partnerem w dyskusji. Wszyscy uczą się od siebie – tłumaczy Przemek Glajzner, organizator FKA.
Podczas czwartkowego panelu dyskusyjnego„Przemoc w kinie. O warunkach pracy w branży filmowej” zaproszeni goście (światowej sławy reżyserka Agnieszka Holland, producentka filmów “Kamper” i “Córka trenera” Natalia Grzegorzek oraz badaczka mediów i członkini międzynarodowego sojuszu równości w mediach Greta Gober) porozmawiają o warunkach pracy w różnych sektorach branży filmowej w Polsce. Poruszą temat seksizmu, ageizmu, rasizmu czy klasizmu. Szczególną uwagę poświęcą relacjom władzy, wykluczeniom i niesprawiedliwości oraz nieformalnym hierarchiom w kinematografii. Porozmawiają o zmowach milczenia na planach filmowych, m.in. o akcji #metoo. – W gronie eksperckim tegorocznej edycji dominują kobiety, specjalistki z różnych dziedzin – mówi Gosia Gontarska, organizatorka wydarzenia. – Będziemy w tym roku słuchać głosów Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej, Natalii Grzegorzek, Gabrieli Muskały czy Agaty Szymańskiej. Chcemy podkreślić nasze pełne poparcie wobec inicjatywy Kobiety Filmu 50/50 w 2020 roku.
W piątek, w trakcie panelu „Kinofilia po końcu kina” Grażyna Torbicka, krytyczka filmowa, która przez dwadzieścia lat prowadziła autorski magazyn filmowy “Kocham kino”, Barbara Hollender krytyczka filmowa związana z dziennikiem “Rzeczpospolita”, Paulina Kwiatkowska teoretyczka kina, autorka książki “Nowa Kinofilia: przestrzenie i afekty” oraz Patrycja Mucha blogerka filmowa, z trzyletnim stażem jako prowadząca DKF, porozmawiają o współczesnej kinofilii.
Producent to nie zawód a stan ducha – mawiają przedstawiciele tej profesji. W sobotniej dyskusji„Twórca czy manager. Różne oblicza producenta kreatywnego”wezmą udział m.in. Joanna Solecka, strateg komunikacji i marketingu, Mariusz Włodarski z LAVA Films i Agata Szymańska z Balapolis. Porozmawiają o współpracy między ekipą filmową a producentami i producentkami, spróbują określić, jakie stawiają przed sobą cele, co stoi za ich sukcesami.
Ostatni panel dyskusyjny„Zmysły kina. Język filmu i współczesne technologie” będzie spojrzeniem na kino z perspektywy wszystkich zmysłów. Stawiając zmysły w centrum zainteresowania, rozmówcy na nowo przyjrzą się językowi kina i skonfrontują go ze współczesnymi technologiami, które mają do dyspozycji twórcy. Rozmawiać będą: Thomas Elsaesser światowej sławy teoretyk filmu, projektantka i reżyserka Iwona Pomianowska oraz Iwo Sulka, który swój doktorat poświęcił formatowi szerokoekranowemu.
Przegląd kina francuskiego
Barbara w reż. Mathieu Amalrica |
Trwają zapisy na warsztaty
4 festiwalowe dni dostarczą publiczności rekordową liczbę 30 wydarzeń z udziałem zaproszonych gości. W łódzkiej Szkole Filmowej i Muzeum Kinematografii będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej. Na te warsztaty i spotkania, na które obowiązują zapisy, można rejestrować się pod tym adresem:
http://kameraakcja.com.pl/formularz-zapisu-na-warsztaty-9-fka/
Trwają także zapisy na wydarzenia z serii „Akcji edukacja”, realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Na wszystkie spotkania i warsztaty organizowane w ramach wydarzenia “Akcja Edukacja” można zapisywać się w tym miejscu:
http://kameraakcja.com.pl/formularz-zapisu-na-spotkania-i-warsztaty-akcja-edukacja/
Karnety jeszcze w sprzedaży
Trwa sprzedaż karnetów na 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Karnet uczestnika w cenie 50 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalu z wyjątkiem wydarzeń na zaproszenia. Karnet branżowy dla filmoznawców/kulturoznawców, studentów szkół filmowych i artystycznych oraz przedstawicieli branży filmowej kosztuje 25 zł. O otrzymanie bezpłatnego karnetu prasa / blog mogą starać się przedstawiciele mediów lub prowadzący bloga filmowego gotowi relacjonować festiwal. Warto pospieszyć się z zamówieniem karnetów, bo te sprzedają się bardzo szybko, a ilość miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji można znaleźć na stronie internetowej
http://kameraakcja.com.pl
Harmonogram festiwalu jest dostępny w tym miejscu: HARMONOGRAM
INFORMACJA PRASOWA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz