środa, 17 października 2018

Niemoralne opowieści Waleriana Borowczyka w Filmotece Narodowej

Jego postać wydawała się mieć dwa oblicza – wybitnego realizatora filmów animowanych, który wraz z Janem Lenicą dokonał rewolucji w tym gatunku, wypracowując autorski styl i eksperymentując z nowymi technikami oraz reżysera przeestetyzowanego kina erotycznego.

Goto, wyspa miłości

Inspirował się Markizem de Sadem i francuskim libertynizmem, jego twórczość często była zakazywana przez cenzurę obyczajową. Odrzucał tabu, które ograniczało wolność. Przyjemność i pożądanie traktował jako podstawowe siły życia.

W ramach cyklu pokażemy m.in. debiut fabularny Borowczyka Goto wyspa miłości. W tytule filmu brzmi gorzka ironia. Wyspa Goto jest szczątkiem archipelagu, ocalałym po trzęsieniu ziemi w ubiegłym stuleciu. Rządzi nią tyran Goto III. Warunki życia na wyspie przypominają obóz koncentracyjny. Więźniowie pracują w kamieniołomach, żołnierze strzegą plantacji owoców, z położonej na szczycie twierdzy tyran obserwuje przez lornetkę każdy ruch poddanych. Ucieczka z wyspy jest karana śmiercią. Skazani za przewinienia więźniowie muszą ze sobą walczyć tak długo, aż jeden zabije drugiego – w ten sposób wymiar sprawiedliwości łączy się z rozrywką. Film, odczytywany jako metafora systemu totalitarnego, otrzymał prestiżową nagrodę krytyków im. G.Sadoula.

Dzieje grzechu
Program:

Krótkie metraże Waleriana Borowczyka | 21.10, g. 20:00 | prelekcja Kuby Mikurdy

Był sobie raz..., reż. Walerian Borowczyk, Polska 1957

Dom, reż. Walerian Borowczyk, Polska 1958

Nagrodzone uczucie, reż. Walerian Borowczyk, Polska 1957

Szkoła, reż. Walerian Borowczyk, Polska 1958

Sztandar Młodych, reż. Walerian Borowczyk, Polska 1957

Encyklopedia babuni, reż. Walerian Borowczyk, Francja 1963

Dzieje grzechu, reż. Walerian Borowczyk, Polska 1975 | 21.10, g. 21:00 | prelekcja Kuby Mikurdy

Goto wyspa miłości, reż. Walerian Borowczyk, Francja 1968 | 24.10, g. 18:00

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG - ostatnie trzy dni festiwalu

Przed nami ostatnie trzy dni 21.edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Czego nie można przegapić w nadchodz...

Popularne posty