poniedziałek, 3 grudnia 2018

Wrocławski Nowy Targ – rytm rozwoju średniowiecznego miasta na kulturowym pograniczu /wystawa/

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Wrocławski Nowy Targ – rytm rozwoju średniowiecznego miasta na kulturowym pograniczu". Zostaną na niej zaprezentowane zabytki pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych na placu Nowy Targ w latach 2010–2012.




Najstarsze ślady osadnictwa przedlokacyjnego na Nowym Targu sięgają co najmniej XII w. Osada powstała w powiązaniu z grodem założonym na Ostrowie Tumskim. W XIII w. na zachód od terenu obecnego Nowego Targu rozpoczęto organizację miasta lokacyjnego. Dla kolonistów sprowadzonych z Zachodu wytyczony został nowy plac otoczony regularną siatką ulic – dzisiejszy Rynek. Dawna osada rzemieślniczo-targowa funkcjonowała równolegle do miasta lokacyjnego, pozostawała jednak poza prawem miejskim.


Rozwijające się miasto komunalne objęło ją w końcu swym zasięgiem. Od lat 60. XIII w. rozpoczęto na Nowym Targu organizację placu handlowego – teren został wyrównany i usunięto z niego starszą zabudowę drewnianą. Na przełomie XIII i XIV stulecia obszar uzyskał targowy charakter – powierzchnię placu wybrukowano i powstały prawdopodobnie pierwsze obiekty pełniące funkcje handlowe. Wokół placu od XIII w. wznoszona była murowana zabudowa mieszkalna. Pozostałości drewnianych wiat i kramów/ław datować można na XIV i początek. XV w.


Na Nowym Targu mieszkańcy Wrocławia zaopatrywali się w pieczywo, mięso, ryby, żywy inwentarz, drewno, tkaniny oraz inne wytwory rzemiosła. Towary, którymi handlowano to różnorodny asortyment: zarówno wyroby lokalne, jak i pochodzące z importu.

Przejawy miejskiego stylu życia, który nie był dostępny dla ludności w mieście przedlokacyjnym, dostrzegalne są w materiale archeologicznym pochodzącym z dojrzałego średniowiecza. W średniowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej pojawiły się przedmioty o zachodniej proweniencji, świadczące o przemianach w kulturze materialnej, zwyczajach i prawie.


Na wystawie pokazano zabytki będące świadectwem codziennego życia mieszkańców średniowiecznego Wrocławia, od noszonych przez nich ubiorów i biżuterii, użytkowanych sprzętów, wyposażenia siedzib mieszkalnych, poprzez codzienne rozrywki, aż po religię i kulturę symboliczną, uzbrojenie, oporządzenie jeździeckie, przybory do pisania, przybory toaletowe. W trakcie badań na Nowym Targu natrafiono na bardzo liczne ślady aktywności kupieckiej: monety, odważniki, wagi, pojemniki na monety. Z tego placu wyruszały w średniowieczu pielgrzymki, czego dowodzić może znaczna liczba odkrytych dewocjonaliów oraz znaków pielgrzymich.


Plac Nowy Targ to miejsce w średniowiecznym Wrocławiu tętniące życiem. Jedna z centralnych części miasta, gdzie krzyżowały się szlaki komunikacyjne pomiędzy Zachodem a Europą Środkową, oraz pośrednio Północną i Wschodnią.


informacja prasowa, zdjęcia Muzeum Archeologicznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 4-5.05.2024

 Podczas długiego majowego weekendu (1–5 maja 2024) wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu są otwarte dla zwiedzających. Natomias...

Popularne posty