wtorek, 22 stycznia 2019

Krzyżoki, "Figura", "Jak zostać papieżem?" | "Teraz–wtedy" - spotkanie utalentowanymi dokumentalistkami

30 stycznia FINA zaprasza na spotkanie z trzema utalentowanymi dokumentalistkami – Anną Gawlitą, Katarzyną Gondek i Justyną Mytnik – i stworzonymi przez nie trzema krótkometrażowymi portretami współczesnej polskiej religijności.


Krzyżoki w reż. Anny Gawlit


Teraz


Spotkanie rozpoczniemy o godz. 19:00 projekcją filmu "Krzyżoki" Anny Gawlit. Co roku w Niedzielę Wielkanocną na śląskiej wsi 30 koni rusza w wielogodzinną podróż, aby objechać granice pól wokół wsi. Podczas 35-kilometrowej trasy jeźdźcy modlą się, śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Zmęczenie i upojenie miesza się z religijnym uniesieniem.

Głównym bohaterem filmu Figura Katarzyny Gondek, naszej kolejnej propozycji, jest największa na świecie rzeźba polskiego papieża znajdująca się w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Oglądamy proces powstawania posągu – od prac w fabryce, w której na co dzień produkuje się krasnale ogrodowe, do chwili ustawienia czternastometrowej figury w parku.


"Jak zostać papieżem?" w reż. Justyny Mytnik



"Jak zostać papieżem?" Justyny Mytnik to dokumentalna historia Michała, chłopca, który nieprzeciętną inteligencję łączy z żarliwą religijnością. Za namową księdza postanawia wziąć udział w castingu do musicalu o Janie Pawle II.


Rozmowa


O filmach porozmawiamy z reżyserkami Anną Gawlitą, Katarzyną Gondek i Justyną Mytnik. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

Wtedy

"Pamiątka z Kalwarii." w reż. J. Hoffmana i E. Skórzewskiego

Po rozmowie zapraszamy na dokument Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z 1958 roku "Pamiątka z Kalwarii. Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej AD 1958". Młodym wówczas dokumentalistom,  Hoffmanowi i Skórzewskiemu, udało się stworzyć wnikliwy obraz religijności polskiej wsi.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

O cyklu

Bohaterami spotkań z cyklu Teraz-wtedy są współcześni polscy dokumentaliści, a uzupełnieniem dla ich filmów są powiązane tematycznie wyprawy w przeszłość. Wspólne z kuratorem cyklu Michałem Oleszczykiem zapraszamy na ciąg dalszy dialogu teraźniejszości z korzeniami.

Gdzie i kiedy?

FINA Wałbrzyska 3/5

Środa | 30 stycznia | g. 19:00

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Forum Musicum 2016: Ludzki głos – najwspanialszy instrument /relacja z koncertu/

Wyrafinowane piękno muzyki okresu średniowiecza i wczesnego renesansu na wrocławskim festiwalu muzyki dawnej. Zachęcam do lektury relacji z ...

Popularne posty