środa, 13 lutego 2019

„Szczurołap” i „Ostatni dzwonek”/ Kino 89+ w Filmotece Narodowej

W cyklu  kino 89+ przyjrzymy się trzydziestoleciu wolnej Polski z perspektywy rodzimej kinematografii. Polscy reżyserzy i reżyserki czujnie dokumentowali i diagnozowali rzeczywistość, wyczuwali problemy, które miały za chwilę kształtować polską debatę publiczną, analizowali codzienność i snuli wizje przyszłości.Jak zmieniła się Polska, odkąd w Dzienniku Telewizyjnym z ust Joanny Szczepkowskiej padły pamiętne słowa „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”? Po czerwcowych wyborach rozpoczęła się zupełnie nowa epoka – nastała III RP, ruszył mozolny proces demokratyzacji i transformacji gospodarki, państwowości, społeczeństwa. Od zachłyśnięcia się kapitalizmem i jego nowymi możliwościami, przez pierwsze głębokie kryzysy, pokazywanie wykluczonych, wyciąganie na światło dzienne patologii, po prezentowanie jasnych punktów i przełomowych chwil.

Autorzy cyklu, Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz, za cel postawili sobie przyjrzenie się temu, jak zmieniał się nasz kraj i kino, jak ewoluowała forma filmowa, ale też jakie mechanizmy, dziś już dobrze widoczne z dystansu, kształtowały nasze codzienne życie. Filmy zostały połączone w tematyczne bloki prezentujące najważniejsze sfery, które prezentowało i badało kino: od nadchodzącego kapitalizmu ("Dług" Krzysztofa Krauzego), przez zmiany na wsi ("Arizona" Ewy Borzęckiej), pokoleniowe doświadczenia ("Głośniej od bomb" Przemysława Wojcieszka), emigrację ("Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego), społeczne wykluczenie ("Cześć, Tereska" Robert Glińskiego), po wkraczający do polskich domów internet ("Sala samobójców" Jana Komasy).


Program uzupełnią projekcje najgłośniejszych filmów popularnych ("Psy" Władysława Pasikowskiego, "Kiler" Juliusza Machulskiego, "Młode wilki" Jarosława Żamojdy) – pozwoli to na lepsze zrozumienie, co w danym momencie bawiło i wzruszało widzów, ułatwi też zbudowanie pełniejszego obrazu polskiego kina po 1989 roku.

Cykl zostanie wzbogacony przez rozmowy z twórcami oraz badaczami: socjologami, historyczkami, kulturoznawcami, filozofkami, antropologami. W kontekście prezentowanych pokazów filmowych, krytycznej analizie zostanie poddane 30 lat III RP. Zastanowimy się jak czas transformacji ukształtował kraj, w którym żyjemy dzisiaj.

Cykl potrwa od lutego 2019 do stycznia 2020 roku w FINA Wałbrzyska 3/5.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Kolekcja osobista państwa Banasiów w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu /relacja/

Do 30 października 2020 roku można oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu wystawę, na której znalazły się obiekty sztuki ludowej i nie...

Popularne posty