czwartek, 21 lutego 2019

Filmy o pisaniu | Druga edycja

FINA zaprasza na drugą odsłonę cyklu pokazów i spotkań, poświęconych dialogowi literatury z kinem. Skupiamy się w nim nie na adaptacjach powieściowych, lecz na próbach opowiedzenia językiem filmu o pisaniu i czytaniu – o tym jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym jak książki kształtują życiorysy czytelników.

Burroughs: The Movie


W programie znajdą się najciekawsze zagraniczne fabuły, dokumenty i formy eksperymentalne. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z praktykami literatury – pisarzami, redaktorami i tłumaczami. Cykl zainaugurujemy 6 marca dokumentem o Williamie S. Burroughsie, legendarnym autorze Ćpuna i Nagiego lunchu.

Howard Brookner, reżyser Burroughs: The Movie, przez pięć lat towarzysząc Burroughsowi z kamerą, zarejestrował materiał absolutnie unikalny: pogawędki z przyjaciółmi w Nowym Jorku (między innymi Patti Smith i Allenem Ginsbergiem), przechadzki ulicami St. Louis, wyprawę do Afryki, publiczne odczyty, występ w Saturday Night Live, ale też osobiste tragedie. Ten wyjątkowy film miał przez trzy dekady status mitycznego, zaginionego dzieła. Kopia odnalazła się dopiero w 2011 roku, a pierwszy pokaz po rekonstrukcji odbył się w 2014 roku. O filmie, twórczości i micie Burroughsa opowiedzą dwaj jego wielbiciele – dziennikarze muzyczni Bartek Chaciński i Rafał Księżyk, autor monografii 23 cięcia dla Williama S. Burroughsa.

Na kolejną odsłonę cyklu zapraszamy 24 marca. Pokażemy wówczas film o młodzieńczych latach autorki Dzieci z Bullerbyn. W filmie Młodość Astrid poznajemy Astrid Lindgren jako silną kobietę, odważnie przekraczającą normy społeczne i konwenanse. Dorastała w gospodarstwie pasterskim rodziców, którzy przestrzegali surowych wartości religijnych. Mimo to nie stanęli na drodze 18-letniej córce, gdy właściciel lokalnej gazety zaoferował jej posadę stażystki w redakcji. O filmie, twórczości i postaci Astrid Lindgren opowie tłumaczka jej prozy Anna Węgleńska, którą z bohaterką wieczoru łączyła osobista znajomość. Spotkanie poprowadzi tłumacz, redaktor i krytyk Adam Pluszka.


W kwietniu również zapraszamy na dwa filmy. Pierwszy z nich opowiada o Colette, literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu, która swoje powieści publikowała początkowo pod nazwiskiem męża. Paryż przełomu XIX i XX wieku. Colette (w tej roli Keira Knightley), pod presją męża-wydawcy (znany z serialu The Wire Dominic West), publikuje pod jego nazwiskiem. Gdy powieści odnoszą sukces, podejmuje walkę o swoją niezależność, podważając stereotypowe role płciowe, zarówno w twórczości, jak i życiu erotycznym. Po projekcji Colette odbędzie się rozmowa z tłumaczką pisarki, Katarzyną Bartkiewicz. Zapraszamy 10 kwietnia.


Colette
Z kolei 24 kwietnia zaprezentujemy błyskotliwy mockument o Etgarze Kerecie – Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii. Po projekcji – rozmowa tłumaczką i dobrą znajomą pisarza, Agnieszką Maciejowską.


Wszystkie seanse w ramach cyklu rozpoczną się o godz. 19:00. Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty