niedziela, 26 maja 2019

Spędź Dzień Dziecka w stylu retro!

Przedwojenna komedia Michała Waszyńskiego „ABC miłości” z kilkuletnią Basią, warsztaty robienia lemoniady, pokaz „Brzdąca” z Charlie Chaplinem z muzyką na żywo, wystawa lalek ze starych animacji, wieczorny seans na świeżym powietrzu, zgłębianie tajników powstawania kultowych animacji, zajęcia z tworzenia własnej bajki i przedwojenne kroniki o zwierzętach – to tylko wybrane atrakcje, które 1 czerwca przygotowuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Bohaterów kultowych animacji nie zabranie na ekranach kin w całej Polsce!

"ABC MIŁOŚCI", reż. Michał Waszyński (1935) | domena publiczna / zasoby FINA

Dzień Dziecka tuż tuż, a rodzice i dziadkowie będą mieli wyjątkową okazję, by wybrać się z dziećmi i wnukami w świat przedwojennego kina i starych, często znanych ze swojego dzieciństwa animacji. Nie zabranie kultowych bohaterów, inspirujących warsztatów, bardzo mądrych prelekcji dla najmłodszych – a przede wszystkim znakomitej zabawy w dwóch warszawskich lokalizacjach – Kinie Iluzjon i na Wałbrzyskiej 3/5! Ze znanymi postaciami z bajek z dawnych lat spotkają się najmłodsi na ekranach kin w całej Polsce. 

Zabawki optyczne z XIX wieku i lalki ze starych animacji na Wałbrzyskiej 3/5



Odwiedzających siedzibę FINA na przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (w pobliżu stacji metra Służew) czeka fascynująca podróż w czasie w poszukiwaniu zabawek optycznych z XIX wieku. Taumatrop. Fenakistiskop. Zoetrop. Brzmi jak magiczne zaklęcia? To dzięki nim w XIX wieku wprawiano obraz w ruch. Będzie można także obejrzeć wystawę lalek znanych z ulubionych bajek ubiegłego stulecia takich jak: „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Dwie Dorotki”, „Czarodziejskie dary”, „Nie drażnić lwa”, „Pierścień z bajki”. Specjaliści od dawnych animacji odkryją tajemnice bajkopisarzy i scenarzystów przy wspólnym seansie najstarszej polskiej animacji – „Za króla Krakusa” w reż. Zenona Wasilewskiego, opowiedzą o magii wystroju i tego jak buduje on nastrój, a także zdradzą, jak w filmowej opowieści dla najmłodszych porozumiewać się bez słów m.in. z Misiem Uszatkiem. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej i dubbingu.

Zajęcia są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

FINA Wałbrzyska 3/5, Warszawa, 02-739 Warszawa.

Wstęp wolny. Uwaga, na niektóre warsztaty obowiązują zapisy!

Więcej na:  

www.dziendziecka.fina.gov.pl

Basia, lemoniada i Charlie Chaplin w Iluzjonie


Warszawskie kino Iluzjon, zwane także Muzeum Sztuki Filmowej i słynące z niepowtarzalnego klimatu, już od rana zaprosi na pokazy kultowych bajek legendarnej łódzkiej wytwórni filmowej „Se-Ma-For”! To tam tworzyli m.in. Zenon Wasilewski, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Tadeusz Wilkosz, lalki i scenografię projektowali wybitni plastycy: Adam Kilian, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Lidia Miniticz, Wacław Kondek, a muzykę komponowali m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Kotoński, Eugeniusz Rudnik. 1 czerwca na ekranie sali kinowej Stolica rodzice będą mogli dzielić się ze swoimi pociechami wspomnieniami z własnego dzieciństwa przy okazji oglądania „Przygód kota Filemona” czy „Zaczarowanego ołówka” (od godziny 11.00). Wisienką na animacyjnym torcie będą, zaplanowane od godziny 13.00, projekcje zabawnych perypetii Wallace’a i jego nieustraszonego psa Gromita autorstwa Nicka Parka.  

Po południu, o godzinie 18.00 punkt kulminacyjny programu – pokaz „Brzdąca”, wzruszającego i niezwykle zabawnego pełnometrażowego filmu Charliego Chaplina, z muzyką na żywo w wykonaniu Michała Załęskiego w tle oraz filmowa perełka – familijny pokaz komedii „ABC miłości” w reż. Michała Waszyńskiego z kilkuletnią bohaterką Basią, poprzedzony zabawnymi, przedwojennymi kronikami o zwierzętach (godzina 16.00). Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będą warsztaty robienia zdrowej, odżywczej lemoniady, przygotowane i prowadzone przez Iluzjon Café Bar, a także specjalnie zaaranżowana z okazji Dnia Dziecka iluzjonowa artystyczna strefa zabaw.

Na koniec, o godzinie 20.00 - coś tylko dla dużych, wiecznych dzieci. Film, który już po pierwszym pokazie w Cannes zdobył status kultowego hitu – „Mordercza opona”. Tytułowa bohaterka, podąża tropem tajemniczej kobiety, likwidując każdego, kto stanie na jej drodze.

Tego dnia bilety do Kina Iluzjon w atrakcyjnych cenach 10-14 złotych.


Uszatek, Gapiszon i Smok Barnaba na ekranach w całej Polsce


Między 30 maja a 2 czerwca wybrane, niezależne kina w całej Polsce zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę w świat kultowych animacji! Najmłodsi po raz pierwszy spotkają się z Gapiszonem, Misiem Uszatkiem czy ze Smokiem Barnabą, a starsi widzowie odkryją na nowo urok znanych doskonale bajek! Do wspólnej zabawy z perlami polskiej animacji zapraszaj Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Swoje kino znaleźć można na kinastudyjne.pl  oraz  wydarzeniu FB.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty