wtorek, 25 czerwca 2019

Premiera superwidowiska "Traviaty" Verdiego w Operze Wrocławskiej

28, 29 i 30 czerwca odbędzie się premiera "Traviaty" Giuseppe Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej. Trzy obsady, kilkuset wykonawców, doborowe grono twórców - tak zapowiada swoje superwidowisko Opera Wrocławska. Po raz drugi odbędzie się na placu z tyłu opery.


Opera Wrocławska jest jedynym teatrem operowym w Polsce, który od ponad 20 lat organizuje pełne scenicznego rozmachu i artystycznej maestrii widowiska operowe. Pierwsze z nich – Aida Giuseppe Verdiego - odbyło się w roku 1997. Od tamtego czasu największe dzieła operowe zagościły w przestrzeniach dotąd niespotykanych. Romantyczni bohaterzy oper znaleźli swe miejsca m.in. w Hali Ludowej, Dachu Galerii Dominikańskiej, Kościele św. Marii Magdaleny, Wzgórzu Partyzantów, czy na rzece Odrze. W tym roku, po raz drugi superwidowisko odbędzie się na tyłach gmachu Opery Wrocławskiej. Dotychczas odbyły się 40 realizacje, obecna jest 41.

Ewa Kochańska (scenograf, kostiumy), Karol Urbański (choreografia), Grażyna Szapołowska (reżyseria)
podczas konferencji prasowej w dniu 25 czerwca 2019 r., fot. materiały prasowe Opery

Tegoroczne superwidowisko to kolejny ukłon w kierunku wielkiej opery włoskiej, tak kochanej i stale cenionej na całym świecie. Prace nad produkcyjno-organizacyjne trwały przez 6 miesięcy, a zaangażowanych w nie było 400 osób. Sam spektakl będzie obsługiwany przez ponad stuosobowy zespół Opery Wrocławskiej i pracowników zewnętrznych. Centralnym elementem dekoracji jest trzydziesto dwu metrowa rzeźba Fortuny, która w najwyższym punkcie ma 6,5 m wysokości. Aby zapewnić jak najlepsze warunki wizualne, podczas spektaklu będzie użytych ponad 150 różnych urządzeń oświetlających, a także specjalny kierunkowy system nagłaśniający, który zapewni równomierne pokrycie dźwiękiem widowni, przygotowanej na przyjęcie każdego wieczoru 2200 widzów.

Grażyna Szapołowska podczas konferencji 6 czerwca 2019 r., fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Główni realizatorzy superwidowska to Grażyna Szapołowska (reżyser), Simone Valeri (dyrygent), Ewa Kochańska (scenografia i kostiumy), Karol Urbański (chorografia, ruch sceniczny), Tomasz Filipiak (reżyseria świateł), Piotr Maruszak (projekcje multmedialne), Anna Grabowska- Borys (kierownictwo chóru).

Renata Vari (Violetta, sopran, w żółtej sukience), Łukasz Gaj (Alfred, tenor),
podczas konferencji prasowej w dniu 25 czerwca 2019 r., fot. materiały prasowe Opery

W gronie wykonawców znajdują się Renata Vari, Anna Lichorowicz (Violetta), Dawid Banos, Łukasz Gaj (Alfred), Adam Kruszewski, Jacek Jaskuła (Giorgio Germont). A także Aleksandra Opała, Jadwiga Postrożna, Dorota Dutkowska, Katarzyna Haras-Kruczek. Chór Opery Wrocławskiej został zasilony przed Chór Politechniki Wrocławskiej, a także Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we  Wrocławiu.


Przed nami trzy spektakle 28,29,30 czerwca, godz.20.30. Pozostały ostatnie bilety.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty