czwartek, 27 czerwca 2019

"We wstecznym lusterku: architektura spalinowa" - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na nieoczywistą wystawę "We wstecznym lusterku: architektura spalinowa". Wernisaż odbędzie się 28 czerwca o godz. 18.00, a ekspozycję będzie można oglądać do 8 września.



Stacje benzynowe, motele, wielopoziomowe parkingi i miliony kilometrów dróg. Miasta w XX wieku budowano i adaptowano do potrzeb transportu osobowego. Pełne rozmachu projekty imponowały nowatorskimi rozwiązaniami, które stały się częścią globalnego krajobrazu. Gęsta sieć betonowych tras połączyła ludzi, ale także podzieliła wiele miast. Rewolucja transportowa, promując nieograniczoną mobilność, rozpoczęła także proces poszerzania się obszarów miejskich, który wymknął się spod kontroli. Na fali kryzysu paliwowego lat siedemdziesiątych zaczęła rodzić się nowa świadomość ekologiczna, dzięki której zrewidowano ówczesne plany i przyjęto nowe założenia urbanistyczne.

Samochody jadące do makiet na wystawę, fot. Muzeum Architektury

Głównym elementem wystawy są makiety — stacji benzynowych, parkingów i garaży. Ukazują one zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją. Wszystkie obiekty pokazywane na wystawie, podobnie jak niegdyś w realnym świecie, łączy plątanina samochodowych tras, które — w przeciwieństwie do rzeczywistości — są źródłem niewinnej rozrywki, a przemierzać je można przy pomocy miniaturowych samochodzików.

Typowa stacja benzynowa Esso z lat 50. XX w. proj. Willem Marinus Dudok

Kurator: Łukasz Wojciechowski
Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Oprawa graficzna: Michał Majewski
Patroni medialni: Architektura Murator, ARCH, Format, Architektura&Biznes


A po wernisażu o godzinie 18:45 spod Muzeum Architektury odjedzie zabytkowy Ikarus, który zabierze was prosto na Przegląd Sztuki Survival.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty