piątek, 30 sierpnia 2019

Przedpremierowy pokaz filmu o opiekunach Warszawskiego ZOO z czasów wojny

„O Zwierzętach i Ludziach” to niezwykła historia małżeństwa Żabińskich – opiekunów warszawskiego zoo, którzy w czasie wojny uratowali 300 osób dając im schronienie na terenie placówki. Przedpremierowy pokaz dokumentu w reż. Łukasza Czajki i spotkanie z reżyserem już 3 września w kinie Iluzjon.

Fot.  z archiwum WFDiF

Łukasz Czajka utkał historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich – długoletnich opiekunów warszawskiego ZOO – z bogatych archiwaliów i wspomnień żyjących świadków wydarzeń.

Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po jej wybuchu naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Opuszczone stajenki, budki i woliery w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych - człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się w opuszczonych stajenkach, budkach, ptasich wolierach oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora zoo. Schronienie, czasami na jeden dzień, rzadziej na wiele miesięcy znalazło w sumie kilkaset osób.

Film, wykorzystując bogate archiwalia oraz wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń i posługując się metaforami z ujęciami zwierząt, próbuje opowiedzieć tę nieprawdopodobną historię.



O Zwierzętach i Ludziach” zaczyna się na kilka lat przed wojną, gdy ogród zoologiczny tętnił egzotycznym życiem. Pośród zwierząt mieszkali ludzie – rodzina Żabińskich, których willa znajdowała się w samym sercu placówki. Żyli w zgodzie z czworonogami, zapraszając ich na swoje salony, a nawet do łóżek. Ten sielankowy krajobraz zostaje brutalnie zniszczony wraz z wejściem wojsk niemieckich. Bomby nie tylko niszczyły zabudowę zoo, ale brutalnie rozprawiały się z podopiecznymi Żabińskich – żyrafami, antylopami, małpami.

Żabińscy uratowali około 300 osób, które znalazły schronienie w ich domu w czasie wojny. Wiele z nich zostało przemyconych przez Żabińskiego z getta. Małżeństwo chowało uciekinierów w swoim domu, ale również w klatkach po zwierzętach. Twórca odnalazł we wspomnieniach córki tej niezwykłej pary wyjątkowe porównanie. Ukrywający się dostawali pseudonimy zależne od miejsca ukrycia. Ci, którzy zajmowali bażanciarnię, stawali się „bażantami”, inni byli „wiewiórkami”, nawet „chomikami”. Nie było w tym grama pogardy czy wyśmiewania, a raczej włączenie ukrywających się do grona najbliższej rodziny, którą przed wojną stanowiły wszelkie czworonogi.

„O Zwierzętach i Ludziach” to film, paradoksalnie, o dobru i życiu, a nie złu i śmierci, a bohaterstwo – tak przecież niezwykłe – wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym.

Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się we wtorek, 3 września o godz. 20.00. Po projekcji spotkanie z reżyserem, Łukaszem Czajką poprowadzi Anna Wereda.



zwiastun filmu


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty