piątek, 23 sierpnia 2019

Teatr Pieśń Kozła w Gdańsku na finał światowego tournee

Występowali w The Globe, na Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor oraz w Kalifornii. Teraz wrocławski teatr zaprezentuje dwa spektakle: legendarne już „Pieśni Leara” oraz „Hamlet-komentarz” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. 

Teatr Pieśń Kozła, Hamlet -komentarz, fot. Mateusz Bral

Wrocławski teatr zaprezentuje dwa spektakle: legendarne już „Pieśni Leara” oraz „Hamlet-komentarz”. To okazja, by zobaczyć autorskie, doceniane na całym świecie interpretacje sztuk Szekspira i posłuchać polifonicznego śpiewu, z którego słynie Teatr Pieśń Kozła.

Teatr Pieśń Kozła przyjeżdża do Gdańska prosto z zamku Hamleta. W ramach Shakespeare Festival wystąpił na Zamku Kronborg w Helsingor w Danii, gdzie Szekspir oryginalnie umieścił akcję swojej najbardziej znanej sztuki. Wrocławski teatr spotkał się tam z ogromnym zainteresowaniem.
Tym większym, że niedawno wystąpił również w The Globe w Londynie, czyli na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Spektakl „Pieśni Leara” został tam przyjęty bardzo żywo, zyskując uznanie wyrobionej i mocno zakorzenionej w tradycji szekspirowskiej publiczności. W tym roku teatr zaprezentował się także w CalPerformances w Berkeley w Kalifornii, a występ przyjęto owacyjnie.

Teatr Pieśń Kozła,, Pieśni Learafot. Mateusz Bral

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczymy dwa spektakle Teatru Pieśń Kozła: 25 sierpnia „Hamlet-komentarz”, a 27 sierpnia „Pieśni Leara”. Oba przedstawienia będą grane dwukrotnie tego samego dnia (o godz. 18.00 i 21.00). Każdego dnia, o godz. 16.00 można wziąć udział w wykładach wprowadzających dr Alicji Bral: „Szekspir w Teatrze Pieśń Kozła”.

„Hamlet-komentarz” to autorska interpretacja i refleksja nad tragedią, którą przeżywa Hamlet. Koncentruje się przede wszystkim na tym, czego Szekspir nie wypowiedział lub nie dopowiedział.
Spektakl nie ma linearnej struktury, przez meandry duszy Hamleta prowadzi nas polifoniczny śpiew.
„Pieśni Leara” miały swoją międzynarodową premierę podczas Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku. Przez krytyków i publiczność przedstawienie zostało wtedy uznane za odkrycie, odnosząc ogromny sukces. Uhonorowano je aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award.


To spektakl który wciąż żyje, zmienia się, ewoluuje. Tak jak moja rozmowa z Szekspirem. Odnajduję w jego dziełach tropy, które są mi z jednej strony osobiście bardzo bliskie, a z drugiej strony, jeśli zajrzeć za scenografię i fabułę sprzed kilku wieków, mają ponadczasowy charakter, mówiący coś bardzo istotnego o człowieku – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty