wtorek, 3 września 2019

Znamy już pełny program i plakat 6. MFF Kino Dzieci!

 Od 21 do 29 września w 8 sekcjach pokażemy 154 tytuły z całego świata. Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi, seanse z muzyką na żywo oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Pełny program jest już dostępny na stronie www.kinodzieci.pl.



Pokazywany podczas tegorocznego festiwalu w Cannes „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenzo Mattottiego, oparty na powieści Tamary Bos „Cały świat Romy” w reżyserii Mischy Kamp, trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” – to tylko niektóre perełki w tegorocznym programie festiwalu. Fanów literatury dziecięcej z pewnością ucieszy fakt, że podczas 6. MFF Kino Dzieci premiery będą miały również nowe odcinki przygód Żubra Pompika i Wikinga Tappiego, najnowszy epizod z przygodami Basi oraz odsłona drugiego sezonu „Przytul mnie” na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza.


Festiwal to też możliwość poznania twórców i zakamarków produkcji filmowej. Na spotkania z widzami przybędą m.in.: Steven Wouterlood – reżyser wyróżnionego na Berlinale 2019 filmu „Niezwykłe lato z Tess” oraz dziecięcy aktorzy filmu Sonny Coops van Utteren i Josephine Arendsen; o swoich rolach Tiril i Olivera w filmie „Operacja Człowiek w Czerni” opowiedzą Emma Pedersen Kilane i Thomas Farestveit; reżyser Edmunds Jansons i producentka Sabine Andersone zdradzą sekrety powstania polsko-estońskiej animacji „Jakub, Mimmi i gadające psy”; z Théo Polgárem – odtwórcą głównej roli w filmie „Daniel” – porozmawiamy o wyzwaniach aktorstwa w młodym wieku. Spotkamy się również z odtwórczynią głównej roli w filmie „Wakacje z Raną” – Polleke van der Sman i reżyserką filmu Sanne Vogel.


Bezpośrednio po premierowych seansach porozmawiamy także z twórcami polskiego kina dla młodego widza, m.in. z Anną Błaszczyk – reżyserką serialu „Przytul mnie 2”, a także Tessą Moult-Milewską, Marcinem Grajem, Marcinem Podolcem, Kacprem Zamarło – twórcami animowanej wersji „Wikinga Tappiego”. Julia Odzimek, czyli filmowa Monika z „Dnia czekolady”, opowie nam z kolei o kulisach ekranizacji tej pełnej magii powieści pod tym samym tytułem, a Anna Mroczek – twórczyni scenografii ze studia WJTeam/Likaon zdradzi kulisy pracy nad animacją „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”.


Po raz pierwszy w tej edycji Kino Dzieci wychodzi poza kino by spotkać się na seansach specjalnych z młodymi pacjentami Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Nowością są pokazy przyjazne sensorycznie, przygotowane we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, kontynuowane są zaś pokazy z audiodeskrypcją.


Za sprawą sekcji Ciao Italia! – kino włoskie, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. Mistrzynię kuchni – Alessię Di Donato podpytamy o sekret prawdziwej pasty podczas warsztatów kulinarnych. W sekcji narodowej w tej edycji zobaczymy 5 filmów pełnometrażowych z samym Pinokiem na czele oraz dwa zestawy filmów krótkich.


Spotkanie z najbardziej lubianą literaturą dziecięcą  zapewnią nam podczas seansów z czytaniem na żywo, m.in. Michał Nogaś – fan „Dzieci z Bullerbyn”, usłyszymy także ulubione fragmenty książek od Anny Dziewit-Meller („W Dolinie Muminków”), Janusza Zadury („Maurizio. Włoska przygoda”) czy Weroniki Wawrzkowicz („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”).


Ważną częścią programu są spotkania przeznaczone dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w ramach cyklu Kino Dzieci o wychowaniu. Wysłuchamy wykładu Wojciecha Eichelbergera, zaprosimy na spotkanie ze specjalistami z Instytutu Edukacji Pozytywnej. Akademia Nowe Horyzonty przygotowała warsztaty krytyczno-filmowe, a z Anną Szary – kuratorką wystawy „Dotknij sztuki” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – porozmawiamy o tym, jak rozmawiać z najmłodszymi o odbiorze sztuki.

Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Warsaw Kids Film Forum, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć w ramach składu jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA):  Gerta Hermansa – kierownika komunikacji w ECFA oraz współpracownika belgijskiego festiwalu i platformy edukacyjnej JEF oraz Elisę Giovanelli – członkinię zarządu ECFA i dyrektorkę Działu Edukacji Cineteca di Bologna.



6. MFF Kino Dzieci zamkniemy seansem trzech filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Enchanted Hunters, czyli Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli. Podczas tego spotkania zabierzemy widzów w niezwykłą wyprawę do samych początków kina, obrazów Charliego Chaplina, Georgesa Mélièsa i Bustera Keaton’a. To będzie prawdziwa filmowo-muzyczna podróż, od delikatnych instrumentów akustycznych po burzę syntezatorów. Świat kina niemego przybliży nam podczas krótkich wstępów do filmów Korek Bojanowski.


Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty