Na retrospektywę składa się kilka propozycji, angażujących również przestrzeń publiczną i wychodzących daleko poza ramy kina. W porozumieniu z Miastem Świdnica podjęto decyzję o nadaniu rondu u zbiegu ulic Wrocławskiej i Kliczkowskiej imienia Andrzeja Wajdy . Uroczystość, której patronować będzie Mistrz Kina, odbędzie się w środę, 6 listopada, o godzinie 16:00. Podczas otwarcia Radosław Piwowarski odczyta list od Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, skierowany do miasta Świdnica i publiczności SPEKTRUM.
Andrzej Wajda, fot. organizatorów |
Krótko po tym publiczność weźmie udział w wydarzeniu wyjątkowym. Organizatorzy zaplanowali pokaz filmu „Panna Nikt”, którego premiera z roku 1996 głęboko zakorzeniła się w lokalnej historii kulturalnej Świdnicy. Scenariusz „Panny Nikt” powstał na podstawie książki świdniczanina Tomasza Tryzny. Co sprawiło jednak, że film miał swoją premierę w nieistniejącym już świdnickim kinie Gdynia? Stało się tak za sprawą Heleny Semenetz-Kwiatkowskiej i jej męża Wiesława Kwiatkowskiego, a właściwie ich syna. Mały Aleksander Kwiatkowski brał udział w konkursie "Dziecięce Listy do Obywateli Świata", adresując swój list do Andrzeja Wajdy. Chłopiec prosił w nim reżysera o pomoc w ratowaniu jego dzielnicy, gdzie ówczesne władze chciały wybudować zakład chemiczny. List zdobył uznanie jurorów, dzięki czemu chłopiec został jednym z laureatów konkursu. Wprawdzie podczas wręczenia nagród nie był obecny sam Wajda, ale wśród gości wydarzenia znalazła się jego żona, Krystyna Zachwatowicz. Rodzice Aleksandra postanowili wykorzystać spotkanie i wyszli z inicjatywą zorganizowania premiery „Panny Nikt” w Świdnicy, co zyskało aprobatę. Ruszyły przygotowania. Lokalni malarze podarowali reżyserowi swoje obrazy, otrzymał także tort od świdnickiego cukiernika Eugeniusza Kępy. Na prapremierze, poza reżyserem, pojawiły się również odtwórczynie głównych ról: Anna Powierza, Anna Wielgucka oraz Anna Mucha. Natomiast wśród gości tegorocznego pokazu „Panny Nikt” nie zabraknie reżysera Radosława Piwowarskiego, autora adaptacji scenariusza, który pierwsze kroki filmowe stawiał pod okiem Andrzeja Wajdy. Wspólnie pracowali w Zespole Filmowym „X” założonym przez Mistrza oraz Sebastiana Scheera – dawnego kierownika kina Gdynia. Pojawią się również państwo Kwiatkowscy wraz z synem Aleksandrem.
Tegoroczny pokaz „Panny Nikt” pociągnie za sobą kolejne wydarzenia. Zapoczątkuje mianowicie zbiórkę pamiątek ze świdnickiej premiery (zdjęć, wycinków z gazet etc.). Od dnia pokazu aż do końca roku będzie można przynosić je do Świdnickiego Ośrodka Kultury, kierując się do pani Bożeny Kuźmy. W styczniu zbiory przekazane zostaną na ręce Krystyny Zachwatowicz, która umieści je w Archiwum Wajdy w Krakowie. Archiwum Andrzeja Wajdy od 2011 roku jest integralną częścią kolekcji krakowskiego Muzeum Manggha, prezentując zarówno projekty artystyczne, jak i filmowe, edukacyjne i obywatelskie Mistrza. Prosimy o przeszukiwanie swoich szuflad i uzupełnienie zbiorów, by historia zatoczyła koło.
W przestrzeni miejskiej widzowie Festiwalu mogą już podziwiać wyjątkowy mural z podobizną Andrzeja Wajdy, stworzony przez świdnickiego artystę Roberta Kuklę. Wizerunek reżysera z dodatkiem tytułów jego największych dzieł można zobaczyć przy ul. Spółdzielczej (okolice Katedry).
Na Festiwal SPEKTRUM zapraszamy już od wtorku, 5 listopada. W programie pierwszego dnia znajdzie się projekcja filmu „Dowłatow” oraz oficjalne otwarcie festiwalu, połączone z pokazem filmu „(Nie)znajomi”.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz