Pretekstem do zorganizowania wystawy jest 20. rocznica śmierci Jerzego Tchórzewskiego, która przypada 24 grudnia. Ekspozycja będzie spotkaniem i refleksją nad sztuką awangardowego artysty, który dziś jest już klasykiem. Przybliży jego dzieła i „inne spojrzenie” na pojawiające się u twórcy motywy.
Jedna wystawa zorganizowana w dwóch przestrzeniach – Kordegardzie (od 4 grudnia 2019 do 12 stycznia 2020 r.) i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (od 5 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r.) umożliwiła prezentację dużej liczby prac artysty i przyjrzenie się wielkim tematom jakim są ciało i duch.
W Kordegardzie zostaną pokazane zmysłowe prace artysty. Wczesne obrazy to kobiety pełne erotyzmu i pewności siebie. Boginki wyłaniające się z mrocznych krajobrazów. Wraz z upływem czasu pędzel artysty zaczyna deformować ciało. Interesuje go nie tyle zewnętrze, co wewnętrzne natężenia, emocje szukające ujścia. Wraz z upływem lat, po bolesnym doświadczeniu śmierci ukochanej żony, wraz z powracającymi wspomnieniami z czasów wojny, ciało jako temat malarski ulega rozpadowi, atrofii.
Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie zaprezentowany człowiek w perspektywie duchowej - zmagający się ze światem, doświadczony, szukający odkupienia. Duch jest udręczony ciałem. Fizyczność i duchowość dopełniają się w dwóch wielkich artystycznych narracjach.
Wystawa „Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych” jest ostatnią w tym roku wystawą prezentowaną przez Narodowe Centrum Kultury oraz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Postać twórcy przybliża film zrealizowany dzięki programowi dotacyjnemu NCK „Interwencje”, który będzie można również zobaczyć w Kordegardzie.
Jerzy Tchórzewski
Jerzy Tchórzewski, materiały prasowe |
Urodzony 24 kwietnia 1928 r. w Siedlcach, zmarł 24 grudnia 1999 r. w Warszawie.
Jako młody chłopak został boleśnie dotknięty wojną – stracił ukochanego ojca w Oświęcimiu, wstąpił do AK, brał udział w walkach partyzanckich.
Po wojnie studiował na krakowskiej ASP, był członkiem II Grupy Krakowskiej. Uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych i ponad 30 indywidualnych na całym świecie. Jedne z ważniejszych wystaw, podczas których były pokazywane prace Tchórzewskiego, to: Ogólnopolska Wystawa Młodej Polski w 1955 roku, udział w Biennale Sztuki w Paryżu, Sao Paulo czy Wenecji czy wystawy w Zachęcie, Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. W 1981 artysta otrzymał nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W kolejnych latach zdobył nagrodę Kulturalną “Solidarności”, nagrodę im. Jana Cybisa i prestiżową nagrodę im. J.G. von Herdera w Wiedniu. 1960 roku jego wystawa podbiła Paryż i zyskała uznanie papieża surrealistów – Andre Bretona.
Przyjaciel Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna, Marii Jaremy i wielu innych ważnych twórców. W latach osiemdziesiątych związany z opozycją demokratyczną wystawiał swoje prace w kościołach. Znakomity pedagog – od 1954 roku zatrudniony na warszawskiej ASP. Pisał też wiersze i wspomnienia.
Kuratorzy wystawy:
Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz, NCK
Krzysztof Tchórzewski
Organizatorzy wystawy: Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Współorganizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
KORDEGARDA – Galeria Narodowego Centrum Kultury, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa,kordegarda.org
Wernisaż: 4 grudnia 2019, g. 18:00
Wystawa czynna do 12 stycznia 2020
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Dziekania 1, 00-279 Warszawa
maw.art.pl
Wernisaż: 5 grudnia 2019, g. 17:00
Wystawa czynna do 1 marca 2020
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz