wtorek, 17 grudnia 2019

Nowa wystawa stała „Filmowy kantor Ziemi obiecanej” w Muzeum Miasta Łodzi

Z inspiracji opisu biura Buchholza oraz adaptacji filmowej "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta stworzono multimedialną wystawę w Muzeum Miasta Łodzi, w Pałacu Poznańskiego.



Jak czytamy w „Ziemi obiecanej” opis biura Buchholza „Cisza zupełna panowała w kantorze. Elektryczne światło drgało i ślizgało się po czarnych szafach, w których stały uszeregowane olbrzymie księgi mające na grzbietach białe cyfry lat, z jakich pochodziły”.

Te słowa z powieści Władysława Reymonta oraz słynna produkcja Andrzeja Wajdy, stały się inspiracją do stworzenia projektu edukacyjnej, multimedialnej wystawy w Mieście Filmu UNESCO i w nowych, zrewitalizowanych pomieszczeniach na parterze Pałacu Poznańskiego.

Łącząc artefakty z planu filmowego „Ziemi obiecanej” z oryginalnym wyposażeniem biurowym, pochodzącym z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi, wystawa przybliża zwiedzającym funkcjonowanie  administracyjnej strony fabryki Izraela Poznańskiego, zlokalizowanej dla potrzeb klientów firmy od strony ulicy Ogrodowej.

Wystawa poprzez zaaranżowanie przestrzeni  sąsiadujących z sobą: odrestaurowanego, większego pokoju kantoru oraz mniejszego pokoju dyrektora, pokaże zwiedzającym jak wyglądał fragment działalności administracyjnej fabryki Poznańskiego, Specjalnie zaprojektowana i przystosowana dla różnych grup filmowo-historyczna wystawa jest kolejnym uzupełnieniem już istniejących miejsc prezentacji w Muzeum.

Łączy na ekspozycji pieczołowicie odnowione, zachowane obiekty z „Ziemi Obiecanej z oryginalnymi o łódzkiej proweniencji meblami biurowymi i wyposażeniem biurowym ze zbiorów Muzeum. „Filmową” stylistykę  anturażu wnętrz kantoru i pokoju fabrykanta podkreślają udostępnione fragmenty filmu „Ziema obiecana”, fotosy z „Ziemi Obiecanej”, kostiumy filmowe i kultowy plakat filmowy autorstwa Waldemara Świerzego. Na świat  historii i tradycji Łodzi, która poprzez swoje zachowane dziedzictwo inspirowała najwybitniejszych twórców polskiego kina, będą zwiedzający patrzyli poprzez pryzmat sztuki filmowej i literackiej. Istotnym  elementem wystawy będzie edukacja filmowa poprzez umiejętne pokazanie publiczności historycznego oryginału i realistycznej kopii produktu filmowej realizacji.

Multimedialna aranżacja inspirowana dziełem Wajdy, pokaże również poprzez dwujęzyczne opisy i towarzyszącą wystawie ulotkę, historię i znaczenie pomieszczeń zaplecza fabrycznego dla sprawnego funkcjonowania zarówno wielkiego przedsiębiorstwa

Niektóre zwroty i słowa używane przez bohaterów tego dzieła są bowiem niezwykle charakterystyczne dla XIX-wiecznej przemysłowej Łodzi , natomiast czasem już zupełnie niezrozumiałe dla współczesnego, zwłaszcza młodszego odbiorcy. Wystawie towarzyszyć będzie zatem słownik terminologiczny przemysłowej Łodzi, który pozwoli na pełniejszy odbiór nie tylko samej ekspozycji, ale również powieści oraz jej adaptacji.

Uprzystępnienie treści wystawy będzie również ściśle związane z jak najpełniejszym udostępnieniem jej elementów składowych szerokiemu gronu odbiorców, w tym również odwiedzających o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W związku z tym dołączone są do wszystkich nagrań prezentowanych na ekspozycji – audiodeskrypcje (dla osób z dysfunkcją wzroku) oraz nagrania tłumacza PJM (dla osób z dysfunkcją słuchu). Ponadto, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością samodzielny korzystanie z wystawy planowane jest przygotowanie specjalistycznych pomocy dydaktycznych: audiodeskrypcji wnętrz, plansz dotykowych, systemu piktogramów oraz tekstów alternatywnych (dla osób z niepełnosprawnością intelektualną).

Kantor „Ziemi Obiecanej” to szczególne i bardzo filmowe  miejsce administrowania. Dla przyjmowania interesantów, dla ustalania warunków umów, prowadzonych negocjacji i dokonywanych operacji księgowych. Przestrzeń dla  kasy wypłat pracowniczych i czasami pracy zespołu technicznego. Kantor to ciche „serce fabryki”, urządzone  prosto i praktycznie.

Doskonałe do prowadzenia praktycznych lekcji z  historii naszego miasta i do prezentacji najbardziej znanych arcydzieł filmowych i literackich o Łodzi.

Wystawa poprzez zaaranżowanie przestrzeni  sąsiadujących z sobą: odrestaurowanego, większego pokoju kantoru oraz mniejszego pokoju dyrektora, pokaże zwiedzającym jak wyglądał fragment działalności administracyjnej fabryki Poznańskiego, zlokalizowany dla potrzeb klientów firmy od strony ulicy Ogrodowej. Specjalnie zaprojektowana i przystosowana dla różnych grup filmowo-historyczna wystawa, będzie istotnym uzupełnieniem już istniejących miejsc prezentacji w Muzeum.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty