wtorek, 26 maja 2020

Wybitne dokumenty na festiwalu Wiosna Filmów

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW zbliża się coraz większymi krokami. Rozpocznie się już w piątek, 29 maja. Będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych zorganizowanym online, a odbędzie się na startującej dzisiaj platformie MOJEeKINO.PL. 


Widzowie zobaczą w ciągu 10 dni ponad 40 filmów, z czego połowa to będą polskie premiery lub przedpremiery. WIOSNA FILMÓW ma w swoim programie również pasmo z filmami dokumentalnymi, w którym znajdą się cztery propozycje, z czego dwie to polskie premiery.

Pierwszą z premier jest fascynująca historia kobiety, która zmieniła oblicze X Muzy „BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY – BLACHÉ„. Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green, a wyprodukowany m.in. przez Roberta Redforda oraz Judie Foster, która również użyczyła swojego głosu do narracji, jest niezwykłą opowieścią o Alice Guy-Blaché – zapomnianej pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy. Realizacja dokumentu zajęła ponad osiem lat. Pamela B. Green opowiada w nim nie tylko o ogromnym wkładzie swojej bohaterki w rozwój kinemoatografii, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Reżyserka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich są m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis.


Kadr z filmu Powitanie słońca

Kolejną premierą WIOSNY FILMÓW będzie „POWITANIE SŁOŃCA„, intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile. Stephane Haskell, utalentowany fotoreporter i dokumentalista, wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam kontekście jogi do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.

Kadr z filmu Kraina miodu

W paśmie „DOKUMENT na WIOŚNIE FILMÓW” nie mogło zabraknąć obsypanej nagrodami „KRAINY MIODU„. Ten wrażliwy i przenikliwy obraz ukazuje zanikającą tradycję hodowli pszczół opartej na szacunku i traktowaniu ich jak partnerów. Film zdobył liczne nagrody na całym świecie, m.in. na festiwalach w Sundance, Valladolid, São Paulo i Atenach. Otrzymał także dwie nominacje do Oscara w 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Ostatnią z propozycji dokumentalnych na tegorocznym festiwalu będzie debiut reżyserski Karola Starnawskiego „CIENIE IMPERIUM„. Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”, film pokazuje skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców. Pytanie – czy można żyć w cieniu Imperium, niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie. Pomimo, że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”.

Kadr z filmu Cienie imperium

Festiwal WIOSNA FILMÓW rozpoczyna się 29 maja, potrwa 10 dni. Wyjątkowo ze względu na panującą sytuację oraz zamknięte kina przeniesiony został do sieci i odbędzie się na platformie wirtualnych kin MOJEeKINO.PL. W sumie w wydarzeniu weźmie udział 47 kin z całej Polski, które na platformie mają swoje wirtualne sale. Bilet na każdy seans kosztuje 15 PLN.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty