Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu…
Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
wtorek, 12 stycznia 2021
Zdalna oferta edukacyjna Muzeum Narodowego w Kielcach
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na lekcje, gry, filmy i spacery edukacyjne o bardzo różnorodnej tematyce. Będzie można obejrzeć Oblęgorek oczami samego Sienkiewicza, zwiedzić Dawny Pałac Biskupów, poznać ciekawostki, zagrać w gry, a także wziąć udział w lekcjach o Niepodległej.
W kolejnym odcinku podcastu przybliżona zostanie geneza koligacji Stefana Żeromskiego z rodziną Witkiewiczów, w której szczególną rolę odegrało małżeństwo pasierbicy pisarza – Henryki z architektem Janem Koszczyc Witkiewiczem. Historię przedstawi Magdalena Del z oddziału Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Podcasty MNKi w każdą niedzielę o godz. 12 na kanale YouTube oraz na Facebooku.
Ferie w 2021 roku będą nieco inne od poprzednich, mamy jednak nadzieję, że nasze zajęcia, mimo iż w formie online, umilą Wam zimowy czas. Na grupie na Facebooku „Edukacja #online z MNKi” od poniedziałku do piątku, od 4 do 15 stycznia, będą ukazywać się posty
z materiałami do zajęć online.
Harmonogram zajęć online
– Ferie z Reszkiem – o godzinie 10.00, dzięki naszej nowej publikacji edukacyjnej pt. Gabinet Numizmatyczny – małe obiekty, wielka historia, będziemy poznawać dzieje pieniądza
w regionie świętokrzyskim. Codziennie przedstawimy fragment z książeczki oraz atrakcyjne ćwiczenia, zagadki lub rebusy do rozwiązania.
– o godzinie 12.00 będą ukazywały się posty z ciekawostkami oraz zadaniami z każdego oddziału Muzeum. W poniedziałki (4 i 11.01) przeniesiemy się wirtualnie do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, we wtorki (5 i 12.01) do Muzeum Archeologicznego
w Wiślicy, w środy (6 i 13.01) do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, w czwartki
(7 i 14.01) do świata origami w Muzeum Dialogu Kultur, natomiast w piątki (8 i 15.01) do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Zachęcamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku tam będą publikowane posty edukacyjne.
W związku z rozporządzeniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym mowa o czasowym zamknięciu instytucji kultury, Muzeum Narodowe w Kielcach jest niedostępne dla zwiedzających do odwołania. Zachęcamy do śledzenia Muzeum w przestrzeni wirtualnej. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych proponujemy szereg działań edukacyjnych m.in. lekcje muzealne, cykle edukacyjne, gry online, publikacje w wersji elektronicznej.
Część naszych zbiorów można oglądać bez wychodzenia z domu:
mnki.pl/pl/o_muzeum/zbiory_online
mnki.pl/pl/obiekt_tygodnia
- WIRTUALNY SPACER po leżącym w centrum Kielc, tuż przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, Ogrodzie Włoskim:
mnki.pl/pl/o_muzeum/spacer
- CYKLE EDUKACYJNE a w nich między innymi fotografie z Działu Historii czy ciekawostki o ćmielowskiej porcelanie.
LEKTURA ONLINE:
Pięknie ilustrowany album dotyczącySanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach,
Publikacja dla najmłodszych poświęcona historii barw narodowych Biel, Czerwień, Braterstwo,
Najnowsza publikacja o zbiorach Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
Historia Dziewczynki w czerwonej sukience, wyjątkowego portretu autorstwa Józefa Pankiewicza, z kieleckiej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
Lekcja historii i sztuki w jednym: Za barokową kurtyną i wiele innych
Specjalnie przygotowana oferta zdalnych zajęć i warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych oraz rodziców i nauczycieli. Każdego dnia od poniedziałku do piątku będą pojawiać się nowe zagadki, filmy, ciekawostki, ćwiczenia oraz propozycje warsztatów manualnych oparte na zbiorach Muzeum. Z braku możliwości przeprowadzenia zajęć stacjonarnie, edukatorki są dostępne online.
Muzeum Narodowe w Kielcach udostępnia bezpłatne lekcje online, które pomogą w realizacji programu nauczania. Zajęcia zostaną dostosowane do potrzeb uczniów. Mogą mieć charakter wprowadzający, rozszerzający lub powtarzający. Opierać się będą na zbiorach MNKi, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich oraz Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego. Lekcje będą odbywać się na platformie wideokonferencyjnej. Aby wziąć w nich udział należy dokonać zapisu.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: NIEPODLEGŁA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz