Świat się budzi – to tegoroczne hasło festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który rozpocznie się 3 września w siedmiu polskich miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy) i potrwa do 12 września. Odsłona online festiwalu odbędzie się w dniach 16 września - 3 października na platformie festiwalowej mdag.pl.
![]() |
Kadr z filmu Jestem Greta |
Film otwarcia: „Jestem Greta”
Pełne nadziei hasło zostało zaczerpnięte z przemówienia Grety Thunberg, bohaterki filmu otwarcia festiwalu – „Jestem Greta”. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Podczas festiwalu odbędą się dwie wyjątkowe debaty wokół filmu otwarcia. Pierwsza będzie dotyczyła ekologii oraz aktywizmu i zostanie zorganizowana w partnerstwie z WWF Polska i miesięcznikiem „Pismo. Magazyn Opinii.” Druga będzie koncentrowała się na neuroróżnorodności i sytuacji osób wykluczanych ze społeczeństwa i rynku pracy. Partnerem debaty jest Fundacja a/typowi, a jej pomysłodawcą Bank Millennium.
Wielkie możliwości festiwalu hybrydowego
Podobnie jak w zeszłym roku, Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formule hybrydowej. W zeszłym roku edycja łącząca część w kinach z częścią online, która pozwoliła najlepszemu kinu dotrzeć do każdego miejsca w kraju, zgromadziła ponad 170 tysięcy widzów, stając się największym festiwalem filmowym zorganizowanym w historii Polski! Otwierając się na odbiór filmów online, Festiwal dotarł do osób starszych, z niepełnosprawnościami czy z mniejszych miejscowości, oddalonych znacznie od festiwalowych miast. Dzięki niezwykłemu przyspieszeniu cyfryzacji, kultura decentralizuje się i staje się jeszcze bardziej demokratyczna oraz inkluzywna, a Millennium Docs Against Gravity może jeszcze lepiej realizować swój główny cel - popularyzację kultury filmowej.
Konkurs Główny o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium
W tegorocznym Konkursie Głównym zostanie zaprezentowanych 14 filmów z całego świata, prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Wśród nich znalazły się: nominowany do Oscara® film „Śledztwo w domu spokojnej starości” (The Mole Agent) Maite Alberdi, w którym 83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani, odkrywając prawdziwy powód ich nieszczęścia, czyli… samotność.
Zobaczymy ponadto animowaną opowieść o chłopaku, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu przez Rosję do Europy Zachodniej, czyli „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena - hit tegorocznego festiwalu Sundance. Pojawi się także najnowszy film wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom idącym ulicą… z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie.
Z kolei „Notturno” to zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie nominowany do Oscara® za „Fuocoammare. Ogień na morzu” Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców; opowieść o Grecie Thunberg zawierająca wiele prywatnych scen, które pokazują najsłynniejszą eko aktywistkę na świecie z zupełnie nowej strony, czyli film „Jestem Greta” (I Am Greta) Nathana Grossmana (film otwarcia 18.MDAG).
„Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven) Witalija Manskiego jest zapisem wizyty reżysera w willi Michaiła Gorbaczowa, 89-letniego ostatniego lidera Związku Radzieckiego. Z kolei dokumentacja życia bezpańskich psów w stolicy Turcji, w pięknym obrazie międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem „Stambuł bez smyczy” (Stray) w reżyserii Elizabeth Lo.
„Ten deszcz nigdy nie ustanie" (This Rain Will Never Stop) Aliny Gorlowej to porywająca wizualnie opowieść o niekończącej się spirali wojny i pokoju, w której twórcy podążają za 20-letnim Andriejem Sulejmanem - jego rodzina ucieka z Syrii i trafia do ogarniętej wojną Ukrainy. W filmie „Jacinta” Jessici Earnsh zobaczymy obraz życia dziewczyny, która wychodzi z więzienia i stara się zaopiekować córką oraz skończyć z narkotykami.
„Prezydent” (President) Camilli Nielsson jest wizytą w Zimbabwe, gdzie po ustąpieniu w urzędu w 2017 roku Roberta Mugabe zbliżały się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Poruszająca jest także dokumentacja akcji grupy obrońców praw człowieka, która stara się odbić z rąk wojowników ISIS porwane Jazydki, traktowane jako niewolnice seksualne w filmie „Sabaya” Hogira Hirori.
„Zostało nam słońce” (Nothing but the Sun) Arami Ullón to spojrzenie na życie paragwajskich Indian Ayoreo, żyjących w osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody.
![]() |
Kadr z filmu Śledztwo w domu spokojnej starości |
Konkurs polski
Po raz drugi Millennium Docs Against Gravity zwraca uwagę na nowe, jakościowe kino polskie. Do konkursu zostało zakwalifikowanych aż 14 tytułów, które mają szansę na aż trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz nowość: Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Bank Millennium - wrażliwy społecznie mecenas festiwalu
Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, Bank i Festiwal wspólnie kontynuują projekt zwiększania dostępności. Wybrane filmy i seanse będą już trzeci rok z rzędu wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. Filmy, które będą dostępne w specjalnej wersji to największe hity tegorocznego festiwalu: „Tańcząca z rekinami” (Playing With Sharks), reż. Sally Aitken, „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (The Most Beautiful Boy in the World), reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri, „Jestem Greta” (I Am Greta), reż. Nathan Grossman oraz „Śledztwo w domu spokojnej starości” (The Mole Agent), reż. Maite Alberdi.
- Z dumą obserwujemy, jak wspierany przez nas od 16 lat festiwal rozwija się już nie tylko na mapie kulturalnej naszego kraju, ale i świata. Millennium Docs Against Gravity to flagowe przedsięwzięcie w ramach naszego mecenatu kultury, którym chcemy się dzielić z jak najszerszą publicznością. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami kontynuujemy projekt audiodeskrypcji. Wybrane filmy i seanse będą ponownie wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata - w kinie lub dzięki hybrydowej formule festiwalu, w domowym zaciszu. Dodatkowo wraz z organizatorami festiwalu tworzymy przestrzeń, gdzie swoje historie będą mogły opowiedzieć osoby często wykluczane społecznie, np. z chorobą afektywną dwubiegunową. Wspierając wydarzenie ułatwiamy dostęp do świata kultury i debaty społecznej w bardzo szerokim zakresie – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.
![]() |
Kadr z filmu Notturno |
Tegoroczne retrospektywy: Gianfranco Rosi i Helena Třeštikova
W tym roku podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity zostaną zaprezentowane dwie retrospektywy - jedna w części kinowej festiwalu, druga online.
Odwiedził seryjnego mordercę w Meksyku („Pokój 164. Spowiedź mordercy”), wysłuchał ludzi żyjących wokół obwodnicy Rzymu („Rzymska aureola” – Złoty Lew w Wenecji), pokazał sytuację uchodźców na Lampedusie („Fuocoammare. Ogień na morzu” – nominacja do Oscara®), w końcu w najnowszym filmie, „Notturno”, obnażył okrucieństwo wojny na Bliskim Wschodzie. W części kinowej, od 3 do 12 września, widzowie i widzki będą mieli okazję zobaczyć filmy włoskiego mistrza kina dokumentalnego - Gianfranco Rosiego.
Podczas części online tegorocznego festiwalu, w dniach 16 września – 3 października, zostanie zaprezentowana retrospektywa wybitnej czeskiej twórczyni kina dokumentalnego. Metoda Třeštíkovej, oparta na spędzaniu z bohaterami i bohaterkami niekiedy kilkunastu lat, pozwala jej ukazać ludzkie życie jako pełną zawiłości i zwrotów akcji podróż o głębokim humanistycznym znaczeniu. W programie retrospektywy znalazły się filmy: „Forman vs. Forman” (2019), „Prywatny wszechświat” (2012), „Katka” (2010) oraz „René” (2008).
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online, prezentująca część filmów z programu kinowego - od 16 września do 3 października na mdag.pl. Festiwal w tym roku potrwa więc ponownie okrągły miesiąc - od 3 września do 3 października.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz