piątek, 3 września 2021

Dziś we Wrocławiu startuje 18. Millennium Docs Against Gravity!

Już dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się 18. odsłona Millennium Docs Against Gravity! Przez 10 dni wrocławska publiczność zobaczy prawie 80 filmów non-fiction z całego świata. Pierwszy weekend festiwalu zapowiada się na prawdziwy kinowy maraton, któremu towarzyszyły będą spotkania, dyskusje i wydarzenia specjalne.


„Świat się budzi” – hasło tegorocznej edycji zostało zaczerpnięte z przemówienia Grety Thunberg wygłoszonego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. To właśnie nastoletnia ekoaktywistka będzie bohaterką filmu „Jestem Greta” Nathana Grossmana, który towarzyszył będzie gali otwarcia 18. edycji Millennium Docs Against Gravity (3.09, g. 19:00).

Non-fiction w najlepszym wydaniu

Widzowie, którzy w tym roku odwiedzą Dolnośląskie Centrum Filmowe, nie będą mogli narzekać na brak filmowych emocji. W programie po raz kolejny znalazły się najlepsze produkcje kina non-fiction z różnych zakątków globu. W pierwszy weekend festiwalu na ekranie niezwykle często gościć będą gwiazdy kultury i sztuki - wśród nich: Frank Zappa, ikona muzyki i rewolucyjnych lat 70. („Zappa” reż. Alex Winter) oraz filmowy „karate mistrz” Bruce Lee („Bruce Lee. Bądź jak woda” reż. Bao Nguyen). Publiczność będzie mogła wziąć też udział w jedynym pokazie obrazu o ekscentrycznej legendzie sceny gier arcade, czyli „Cannon Arm. Król zręcznościówek” w reżyserii Madsa Hedegaarda.

Grand Prix Dolnego Śląska

Nieodłączną częścią wrocławskiej edycji festiwalu jest konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się czternaście tytułów z całego świata. Widzowie zapoznają się m.in. z jednym z najpiękniejszych filmów ostatnich lat, który wykorzystuje animację w sposób mistrzowski, czyli „Przeżyć” (reż. Jonas Poher Rasmussen) oraz „Prezydentem” Camilli Nielsson – fenomenalną filmową układanką, która na przykładzie Zimbabwe pokazuje mechanizmy działań rządzących. Piątek i sobota to również jedyna okazja do zapoznania się z „Sabayą” Hogira Hiroriego, który prezentuje działalność grupy odbijającej porwane i ukrywane przez ISIS Jazydki. Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław, kurator i wykładowca, Iwona Morozow – filmoznawczyni i antropolożka, Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Emose Uhunmwangho – wokalistka i aktorka. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 10 września podczas gali zamknięcia festiwalu.

Więcej niż kino

W trakcie 18. Millennium Docs Against Gravity nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących festiwalowym pokazom. W sobotę, po pokazie „Czarnego Jezusa” (4.09, g. 13:00) odbędą się warsztaty „Byliśmy/jesteśmy/będziemy uchodźcami”, które pomóc mają pogłębić wiedzę na temat sytuacji migrantów i migrantek przybywających do Europy. Tego samego dnia, po filmie „Sabaya” (4.09, g. 15:00) publiczność będzie mogła spotkać się też z inicjatorką nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla „Marszu dla Aleppo” Anną Alboth.

W niedzielne przedpołudnie (5.09, g. 11:30) do kina zajrzeć powinni również rodzice z niemowlakami. Specjalny pokaz „Stambułu bez smyczy” w reż. Elizabeth Lo będzie dostosowany do obecności na sali najmniejszych widzów. Z kolei w samo południe, przed seansem filmu „Cały ten dźwięk” Gunnara Hall Jensena zaplanowano udźwiękawiające ciało warsztaty BodyVoicingu. Niedziela to także pierwsze spotkanie z zaproszonymi na festiwal twórcami – Dolnośląskie Centrum Filmowe tego dnia odwiedzą Jakub Drobczyński i Maciej Białoruski, twórcy filmu „Polaków portret własny” (5.09, g. 18:30).


Dbajmy o zdrowie

Pandemiczna rzeczywistość drugi rok z rzędu wymusza na organizatorach wprowadzenie specjalnych zasad bezpieczeństwa w trakcie trwania festiwalu. Ograniczona została liczba biletów, jakie można zakupić na poszczególne seanse, a widzowie obecni w budynku kina proszeni są o noszenie maseczek zakrywających nos i usta. Przy wejściach dostępne będą też specjalne podajniki ze środkami dezynfekującymi.


Bilety w sprzedaży!

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

informacja prasowa




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ewa Braun laureatką Platynowych Lwów jubileuszowego 50. FPFF

Nagrodę jubileuszowego 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości otrzyma Ewa Braun, wybitna scenografka i ...

Popularne posty