czwartek, 18 sierpnia 2022

MIASTOmovie szuka piękna. Poznaliśmy program festiwalu filmów o mieście i architekturze

Poznaliśmy program filmowy 10. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Odbywająca się pod hasłem „KWESTIA GUSTU” jubileuszowa odsłona wydarzenia odbędzie się we Wrocławiu między 28 września a 2 października.

Filmem, który 28 września otworzy festiwal, będzie „Raj utracony. Historia znikania” w reżyserii Andy'ego Howletta – obraz dokumentujący proces wymazywania z krajobrazu Birmingham brutalistycznego gmachu Biblioteki Centralnej. Filmowi towarzyszyć będzie dyskusja z okazji 10-lecia książki „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku”. Do jej autorów, Marcina Kwietowicza, Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia, dołączy Anna Cymer, by porozmawiać o estetycznych – i nie tylko – preferencjach w polskiej architekturze po 2012 roku.

Dzień później, 29 września, obejrzymy monografię twórczości wiedeńskiego biura architektonicznego Coop Himmelb(l)au – zgłębiający dekonstruktywistyczne projekty Wolfa D. Prixa i Helmuta Świczinskiego film „Architektura musi płonąć” (reż. Mathias Frick). Pokaz będzie okazją do dyskusji o tym, czego w warstwie wizualnej oczekujemy od nowopowstających budynków (moderacja: Igor Łysiuk, goście: Dorota Leśniak-Rychlak, Natalia Olszewska, Piotr Zybura).

"Architektura musi płonąć"

W festiwalowy piątek (30 września) ruszymy w podróż przez kraje dawnego Bloku Wschodniego. Film „Pałace dla ludu” (reż. Boris Missirkov, Georgi Bogdanov) to wędrówka przez pięć socjalistycznych budynków-ikon, świadków historycznych zawirowań XX wieku. Projekcji dokumentu towarzyszyć będzie dyskusja o trudnym politycznie, ale efektownym formalnie dziedzictwie komunizmu. W moderowanej przez Bognę Świątkowską rozmowie wezmą udział Dorota Jędruch i Kuba Snopek.

"Pałace dla ludu"
Sobota (1 października) na MIASTOmovie w całości poświęcona będzie architekturze milenijnej – projektom powstającym na przełomie lat 90. XX wieku i 00. wieku obecnego. Po południu przypomnimy sobie dwa powstałe w tym czasie krótkie metraże „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, a po projekcji zgłębimy specyfikę polskiego projektowania (moderacja: Michał Duda, goście: Ewa Porębska, Aleksandra Stępień-Dąbrowska). Wieczorem gratka dla fanów kampowych klasyków i miłośników podcastów: po pokazie „Komedii małżeńskiej” Romana Załuskiego przedstawioną w niej estetykę czasów przełomu skomentują Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski, czyli twórcy Podcasteksu. Podczas MIASTOmovie nagrają oni pierwszy w historii programu odcinek „na żywo”.

"Komedia małżeńska"
Zamykającą festiwal niedzielę (2 października) spędzimy w Skandynawii. Pierwszym pokazywanym tego dnia filmem będzie „Inne miasto” w reżyserii Rasmusa Waerna – spojrzenie na sztokholmską dzielnicę Hammarby Sjöstad, której plany stały się wzorem dla projektantów na całym świecie. Obraz będzie punktem wyjścia do dyskusji o ładzie przestrzennym oraz o tym, jak oddziałuje on na nasze samopoczucie (moderacja: Katarzyna Roj, goście: Maciej Frąckowiak, Kuba Głaz). Ostatnim filmem prezentowanym podczas MIASTOmovie 2022 będzie „Kopenhaga. Najlepsze miasto świata” (reż. Hans Christian Post), krytyczna analiza strategii rozwoju przyjętej przez duńską stolicę. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa Kacpra Kępińskiego i Tomasza Fudali poświęcona analizie czynników ekonomicznych wpływających na estetykę miast.

"Kopenhaga. Najlepsze miasto świata"

MIASTOmovie w ich guście – znamy zwyciężczynie open calla

Zorganizowany w lipcu open call pozwolił na włączenie do programu wydarzenia, które połączy dwie propozycje zgłoszone w konkursie: autorki zwycięskich projektów to Kalina Zatorska, znana z instagramowych i zinowych @kontrowersów i Natalia Wielebska z gdyńskiego Traffic Design.

Podczas spotkania zestawimy ze sobą dwie odmienne strategie dokumentowania, prezentowania i reinterpretowania reklam ulicznych z lat 90. i 00.: działania odwołujące się do estetyki autentycznych, własnoręcznie wykonywanych szyldów oraz różnorodne przykłady ich współczesnego redesignu. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Dom Pokoju, operator projektów Dobry Widok i Inne Centrum.


10. festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 28 września a 2 października we Wrocławiu – w Kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach miasta. Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, zostało ono dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Gminy Wrocław. Partnerem strategicznym festiwalu jest firma Profit Development.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty