poniedziałek, 17 października 2022

Edukacja muzyczna dla każdego w Narodowym Forum Muzyki /relacja z konferencji/

"Zajmujemy się edukacją muzyczną, aby odpowiadać na potrzeby ludzi i jednocześnie kreować je – powiedział podczas konferencji Andrzej Kosendiak – dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Człowiek pragnie poznawać świat, ale pragnie także być twórczy, a my mamy w związku z tym szczególne zadanie, aby tej potrzebie wyjść na przeciw. Nasze programy są skierowane praktycznie do wszystkich. Mamy przy tym poczucie misji i wiemy, jak to robić, dysponując fantastycznym zespołem ludzi". Podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, jak bogaty i różnorodny jest ów program.

Konferencja prasowa, od lewej: Paweł Mazur, Andrzej Kosendiak,
Natalia Klingbajl, Dorota Małolepsza, Agnieszka Grudzień,   fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

"Zajmujemy się edukacją muzyczną, aby odpowiadać na potrzeby ludzi i jednocześnie kreować je – powiedział podczas konferencji Andrzej Kosendiak – dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Człowiek pragnie poznawać świat, ale pragnie także być twórczy, a my mamy w związku z tym szczególne zadanie, aby tej potrzebie wyjść na przeciw. Nasze programy są skierowane praktycznie do wszystkich. Mamy przy tym poczucie misji i wiemy, jak to robić, dysponując fantastycznym zespołem ludzi". 

Myśl tę kontynuowała Natalia Klingbajl, zastępca dyrektora ds. rozwoju:

"Śpiew jest instrumentem, który nosimy w sobie, jednak z upływem lat zaczynamy się go wstydzić. Tymczasem wcale nie musi tak być, staramy się więc przybliżyć śpiew szerokiemu spektrum odbiorców – od przedszkolaków do śpiewaków zawodowych. A to za sprawą programu Akademii Chóralnej, którego koordynatorką jest Ewelina Lepka i za który odpowiada wraz z dwiema paniami dyrektorkami artystycznymi: Agnieszką Franków-Żelazny (Polski Narodowy Chór Młodzieżowy) i Izabelą Polakowską-Rybską (Śpiewająca Polska).  

Ważnym filarem  jest Centrum Edukacji jest Dział edukacji i popularyzacji muzyki, zajmujący się koncertami, warsztatami i wydarzeniami dedykowanymi zarówno osobom indywidualnym, jak też grupom. Ważne są także projekty, w tym Akademia Melomana, dająca możliwość aktywnego uczestnictwa i doświadczania muzyki – przez warsztaty, spotkania, zajęcia praktyczne. Bardzo nam zależy na budowaniu takich relacji z publicznością, w których może ona aktywnie uczestniczyć i współtworzyć je. Mamy również programy kierowane do młodych muzyków, jak Akademia Orkiestrowa, prowadzona od kilku lat przez muzyków Filharmonii Wrocławskiej, planujemy też rozwinięcie współpracy z Leopoldinum, która będzie dedykowana pracy z orkiestrą kameralną. Rozpoczynamy też realizację projektu NFM Masterclass – cyklu spotkań i lekcji mistrzowskich z artystami goszczącymi w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W sezonie 2022/23 w gronie naszych mistrzów znaleźli się między innymi: Gidon Kremer (skrzypce), Karol Mossakowski (organy), Gabor Boldoczki (trąbka), Nicolas Altstaedt (wiolonczela) i Garrick Ohlson (fortepian). Edukacja stanowi bardzo ważny filar tego, co robimy i co pozwala zetknąć się z z zupełnie małymi, a nawet jeszcze nienarodzonymi odbiorcami muzyki. przez kolejne etapy życia, po seniorów".

Z kolei Agnieszka Grudzień, zastępca kierownika działu edukacji i popularyzacji muzyki ds. Centrum Edukacyjnego – warsztatów i koncertów edukacyjnych, zwróciła uwagę na to, jak istotne jest przygotowanie najmłodszych odbiorców do tego, aby ukształtować ich w przyszłości jako świadomych melomanów. Oferta kierowana do dzieci obejmuje też ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, a składa się na nią 18 rodzajów zajęć, nie tylko umuzykalniających, ale także tanecznych, wokalnych, logopedycznych, teatralnych. Dotyczy to zarówno młodszych dzieci, jak też uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Narodowe Forum Muzyki dysponuje przy tym bardzo dobrym sprzętem muzycznym i animacyjnym. Inny obszar stanowi działalność warsztatowa i koncertowa dedykowana dzieciom i ich rodzicom, w tym muzyczne warsztaty gordonowskie dla malców od czwartego roku życia. 

Kontynuowana jest także, mająca już wieloletnią tradycję, Filharmonia Familijna. W 2019 roku, z myślą o szkołach międzynarodowych, pojawiła się też oferta SMS-ów, czyli Spotkań z muzyką symfoniczną, w ramach której młodzież może dowiedzieć się więcej na temat koncertów w ramach oferty abonamentowej, ponieważ organizowane są spotkania z dyrygentami lub osobami zajmującymi się szeroko rozumianą kulturą. 

O działalności Akademii Chóralnej, programu Śpiewająca Polska oraz Polskiego Chóru Młodzieżowego opowiedziała podczas konferencji Dorota Małolepsza (specjalista ds. projektu Akademia Chóralna). Misją Śpiewającej Polski jest upowszechnianie śpiewu wśród dzieci i młodzieży, która w ramach edukacji szkolnej ma niewiele okazji do tego, by śpiewać. Rocznie angażowanych jest 250 chórów. Najbardziej spektakularne są widowiska finałowe w NFM, kiedy to na scenie występuje ok. tysiąca wykonawców. Istotną częścią programu jest także upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej. U kompozytorów zamawiane są specjalnie utwory na koncerty finałowe, po czym są publikowane i upowszechniane wśród nauczycieli szkół w całej Polsce. Natomiast misją Polskiego Chóru Młodzieżowego jest tzw. mistrzowski start. Program powstał w 2013 roku z inicjatywy Agnieszki Franków-Żelazny, która pełni funkcję jego dyrektora artystycznego. Program zapewnia współpracę ze światowej sławy muzykami i międzynarodowymi zespołami, by przygotować młodzież do pracy w zawodowych zespołach. Ważne jest też uczestnictwo w czołowych festiwalach muzycznych.

Narodowe Forum Muzyki organizuje także Wyjazdowe Audycje Muzyczne, o czym poinformował dziennikarzy Paweł Mazur - kierownik działu edukacji i popularyzacji muzyki. Co miesiąc odwiedzanych jest kilkadziesiąt szkół, gdzie Anna Musiał (koordynator projektów: „Filharmonia Dla Młodych”, „Filharmonia Familijna” i „Wyjazdowe Audycje Muzyczne”) i Kalina Rosińska (specjalista ds. koncertów edukacyjnych) prowadzą zajęcia z dziećmi. 

Novum jest Akademia Melomana, adresowana do osób pełnoletnich, pragnących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności muzyczne. Obejmuje takie zagadnienia, jak historia i zasady muzyki, instrumentologia, kształcenie słuchu z podstawami harmonii (wykłady i ćwiczenia). W programie przewidziano także rytmikę dla dorosłych, taniec ludowy oraz emisję głosu. Przed wybranymi koncertami będą się odbywać wykłady. Ponadto zaplanowano cykl spotkań "Melomania", na które będą zapraszani rozmaici goście. Uczestnicy Akademii będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w dwóch wybranych koncertach w semestrze. początek – 21 października. 

Kontynuowana będzie także Akademia Orkiestrowa, adresowana do studentów wyższych uczelni. Poprzez comiesięczne zajęcia prowadzone przez koncertmistrzów i liderów NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz zaproszonych gości, uczestnicy Akademii mają wyjątkową możliwość odbycia praktycznych i kompleksowych szkoleń, które pomogą im sprostać wysokim wymaganiom stawianym muzykom orkiestrowym. 

Nowym projektem jest także Masterclass, adresowany do studentów uczelni muzycznych, cykl spotkań i lekcji mistrzowskich z artystami goszczącymi w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. 

Oferta edukacji muzycznej Narodowego Forum Muzyki jest bardzo bogata i różnorodna – każdy może znaleźć coś dla siebie.

Spisała Barbara Lekarczyk-Cisek


Zajęcia oferowane dzieciom przez Centrum Edukacyjne Narodowego Forum Muzyki:

Gordonki

Karuzela … lalala

Mały Teatr Dźwięku

Nutkomania

Raz, dwa – ty czy ja?

Zajęcia wokalne dla dzieci:

Chór chłopięcy NFM

Rytmika dla smyka

Zajęcia muzyczno-ruchowe

Zajęcia wokalno-taneczne

Zerówka muzyczna

Zajęcia dla dla rodziców z dziećmi:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty