niedziela, 29 października 2023

`Kanon Zmartwychwstania` - koncert Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka /zapowiedź/

Dziś o 19.00 w Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy św. Mikołaja 40 we Wrocławiu zabrzmi koncert "Kanon Zmartwychwstania" w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Zaprezentowana zostanie Liturgia Rekwialna i Kanon Zmartwychwstania Mykoły Dyleckiego – siedemnastowiecznego teoretyka i kompozytora, postaci niezwykle istotnej dla przeszczepienia na grunt muzyki cerkiewnej włoskiej polifonii.

Wrocław Baroque Ensemble, fot. Łukasz Rajchert

Co ciekawe, to pojawienie się wpływów włoskich w obrębie tradycji prawosławnej było skutkiem polskiego pośrednictwa. Dylecki przed wyjazdem do Moskwy i Smoleńska działał bowiem przez długi czas w Rzeczpospolitej – najprawdopodobniej kształcił się w prowadzonej przez jezuitów w Wilnie Akademii, a być może przebywał nawet przez jakiś czas w Warszawie. Z całą pewnością znał najnowsze osiągnięcia muzyki polskiej, m.in. twórczość Marcina Mielczewskiego i Jacka Różyckiego. Był gorącym orędownikiem muzycznej modernizacji wschodniochrześcijańskiej liturgii. W swoim popularnym traktacie pt. Grammatika muzikijskogo pienija sformułował  założenia stylu śpiewu wielogłosowego określanego jako partiesnoje pienije, a także objaśniał zasady kompozycji wielogłosowej, w tym polichóralnej. Teoretyczne postulaty realizował w swoich chóralnych kompozycjach obejmujących przede wszystkim opracowania prawosławnych tekstów liturgicznych, m.in. właśnie w Liturgii Rekwialnej i Kanonie Zmartwychwstania.


Oba te dzieła pochodzą z II poł. XVII wieku. Liturgia Rekwialna jest opracowaniem tekstów Boskiej Liturgii – prawosławnej celebracji eucharystycznej odpowiadającej zachodniej Mszy Świętej. Dylecki stworzył je być może na okoliczność śmierci w 1674 roku rezydującego w Wilnie unickiego metropolity kijowskiego Gabriela Kolendy. Uważany za jego najznakomitsze dzieło Kanon Zmartwychwstania to natomiast uroczysty hymn wychwalający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przeznaczony do wykonania podczas Jutrzni Paschalnej w Wielkanoc.


Program:

M. Dylecki

Liturgia Rekwialna

Kanon Zmartwychwstania


Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Wrocław Baroque Ensemble:

Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany

Piotr Olech, Daniel Elgersma – kontratenory

Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory

Volodymyr Andrushchak, Tomáš Král – basy


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty