poniedziałek, 11 grudnia 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 15-17.12.2023

W nadchodzący weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można posłuchać wykładu o młodopolskich fascynacjach Włodzimierza Przerwy Tetmajera - utalentowanego malarza, rysownika, literata, scenografa i publicysty, a także o Rembrandcie i jego rodzinie. Zaplanowano również zajęcia warsztatowe związane z tematami świątecznymi i aktualnie prezentowanymi wystawami czasowymi.  Muzeum Etnograficzne zaprasza na wykład „Kolędy życzące” oraz na świąteczne warsztaty dla dzieci z Anną Kaźmierak, autorką książki o wiejskich kolędnikach „Turonie, żandary, herody”. Obydwa wydarzenia towarzyszą wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”. W Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano szereg wydarzeń do wystawy „Szaleństwo rokoka!”. 

Szopka, wystawa "Zaklinacze czasu", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

16.12, g. 10:00

Staropolskie tradycje bożonarodzeniowe [UA] – warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na język ukraiński, wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

Dlaczego w polskich domach na święta przynosi się jemiołę a do portfela chowa się łuskę wigilijnego karpia? Jakie ozdoby należy powiesić na choince, żeby nowy rok był szczęśliwy? Co powinien trzymać choinkowy anioł, by zapewnić miłość, pieniądze lub dobrą naukę? Jakie potrawy stawia się na wigilijny stół i dlaczego pod obrusem powinno leżeć siano? Kim są i co odgrywają kolędnicy? Dlaczego nie można podsłuchiwać zwierząt mówiących tej nocy ludzkim głosem? A przede wszystkim dlaczego dzieci w wigilię muszą być grzeczne? Po wyjaśnieniu tych i innych spraw, przystąpimy do pracy nad choinkowymi ozdobami!

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 Włodzimierz Tetmajer, "Przed chałupą bronowicką", 1900-1920, ze zbiorów MNWr

16.12, g. 12:00

„Szlachetny sentyment i gest kunsztowny”. O Włodzimierzu Tetmajerze i jego młodopolskich fascynacjach – wykład Anny Jezierskiej w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Włodzimierza Przerwy-Tetmajera

Jubileusz stulecia śmierci artysty jest ważną okazją do przedstawienia tego niezwykle utalentowanego malarza, rysownika, literata, scenografa i publicysty, aktywnie uczestniczącego w polskim życiu politycznym i zaangażowanego w walkę o niepodległość kraju. Ukochał polską wieś i poświęcił jej dużą część życia i twórczości, a jego małżeństwo z Anną Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic wzbudziło poruszenie wśród mieszkańców Krakowa, stając się symbolicznym i przełomowym wydarzeniem. Włodzimierz Przerwy-Tetmajer był postacią legendarną już za życia – Stanisław Wyspiański uwiecznił go w „Weselu” pod postacią Gospodarza. Podczas wykładu zostaną przedstawione wielowymiarowe związki twórczości Tetmajera z Młodą Polską na tle barwnych dziejów życia artysty.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


16.12, g. 15:00

Ciekawostki muzealne: „Boże Narodzenie w sztuce” [PJM] – warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na polski język migowy, wydarzenie w ramach cyklu „Sztuka w mig!”. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Boże Narodzenie kojarzy się z piękną choinką i prezentami. A to przede wszystkim radosny czas w roku liturgicznym chrześcijan – świętowane jest przyjście na świat Zbawiciela. W sztuce czasów średniowiecza, ale i w kolejnych epokach artystycznych, odnajdujemy wiele przedstawień narodzin w stajence, pokłonu Trzech Mędrców, a także sceny poprzedzające owe wydarzenia: Zwiastowanie Marii czy Nawiedzenie św. Elżbiety przez przyszłą Matkę Jezusa.

Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp z biletem specjalnym

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


17.12, g. 11:00

Sztuka gotyku – architektura. Wykład Agaty Stasińskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Grube i przysadziste mury, a może strzeliste wieże i wielkie witrażowe okna… ale czy tylko? W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną różne oblicza średniowiecznej architektury, jej najważniejsze cechy oraz towarzyszące rozwojowi zmiany. Omawiane budowle staną się również tłem dla historii rzeźby – przedstawione bowiem zostaną wybitne przykłady średniowiecznej rzeźby kamiennej integralnie związane z architekturą, jak też dzieła snycerskie stanowiące jej nierzadko niezwykle bogate wyposażenie.

Wstęp z biletem w cenie 10 zł 

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Rembrandt, Trzy krzyże, ok. 1653, własność Muzeum Brytyjskie


17.12, g. 13:00

Rembrandt i jego rodzina – wykład dr Beaty Lejman

W atmosferze nadchodzących świąt temat rodzinny: opowieść o portrecie własnym i najbliższych Rembrandtowi osób oraz o związanych z tym zagadnieniem ciekawostkach interpretacyjnych. Nie zawsze bowiem można mówić o realizmie owych wizerunków. Warto zatem poznać, jaką pełniły funkcję, a także dowiedzieć się m.in. tego, jak odróżnić oryginały od replik warsztatowych i kopii.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


17.12, g. 15:00

Ciekawostki muzealne: „Szlakiem polskich projektantek szkła”. Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, wydarzenie w ramach projektu „Sztuka w mig!”. Prowadzenie: Karolina Rzepka

Szklane naczynia – przyciągają wzrok fantazyjnymi kształtami, urzekają kolorami, intrygują zagadkowym procesem powstawania. Na wystawie czasowej „Szklane życiorysy” obejrzymy ich piękne przykłady, a także porozmawiamy o trudnej pracy z masą szklaną i o twórczości polskich projektantek tych budzących zachwyt przedmiotów.

Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp z biletem specjalnym

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa ""Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy", Muzeum Etnograficzne,
 fot. Barbara Lekarczyk-Cise


Muzeum Etnograficzne

16.12, g. 15:00

Kolędy życzące. Wykład Marty Derejczyk towarzyszący wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”

Spotkanie poświęcone magi słowa zawartej w pieśniach towarzyszących zimowym obrzędom zaklinającym urodzaj – czyli kolędowaniu. Istotą kolędy jest życzenie – zdrowia, pomyślności, dostatku. Dawniej śpiewano inaczej dla gospodarza, inaczej dla panny i dla dziecka. Prezentacji będą towarzyszyły przykłady muzyczne.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


17.12, g. 11:00

Kolędnicza maskarada. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat towarzyszące wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”, prowadzenie: Anna Kaźmierak

Od wieków w polskich wsiach na początku zimy pojawiają się niezwykli przebierańcy. W tym roku zagoszczą również w Muzeum Etnograficznym, dokąd przyprowadzi ich Anna Kaźmierak – autorka książki o wiejskich kolędnikach „Turonie, żandary, herody”. Przybędą turoń i bocian, z którymi będzie można zaśpiewać kolędnicze piosenki i ozdobić gwiazdę betlejemską. Będzie też można wykonać nawiązujące do tradycji rekwizyty używane podczas pochodów przebierańców, w formie rozrzucanego nad domownikami mechanicznego bociana.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Wnętrze pałacowe z żyrandolem, konsolą i zwierciadłem, ok. 1770,
wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


15.12, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Wstęp z biletem na wystawę czsową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.12, g. 11:00

Anioły duże i małe. Warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Czy wiecie, jaka moda panuje w niebie? Jak myślicie, w jakich kolorach są szaty anielskie? Wśród wysmukłych rzeźb i pastelowych obrazów poszukamy na wystawie „Szaleństwo rokoka!” eleganckie i dostojne anioły oraz malutkie aniołki pełne uroku i wdzięku. Posłużą jako inspiracja do prac plastycznych, w których wykorzystamy cienką bibułę, tiul, koronki i brokat – a zadaniem będziemy projektować suknię dla anioła!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.12, g. 15:00

Neorokoko w muzyce popularnej. Wykład dr. Jakuba Kopanieckiego towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Okres rokoka w historii muzyki, zwłaszcza instrumentalnej, bywa przez niektórych traktowany jako ledwie pomost między barokiem a klasycyzmem. Popularny wówczas styl galant wywarł jednak istotny wpływ na europejską muzykę artystyczną. Ale echo XVIII-wiecznych kompozycji instrumentalnych jest wyraźne także we współczesnej muzyce popularnej, na dodatek w stopniu większym niż wydaje się na pierwszy rzut ucha. Biorąc za punkt wyjścia styl galant, można poznać zarówno świadome i jawne, jak też nieoczywiste i ukryte inspiracje rokokiem w muzyce popularnej – od bezpośrednich zapożyczeń, przez charakterystyczne instrumentarium, po zabiegi stylistyczne. Wpływ muzyki minionych epok obejmuje bowiem niemal całe spektrum gatunków muzycznych, nawet tych najbardziej rozrywkowych, a kompozycje okresu rokoka inspirowały zarówno Beatlesów, jak i Lady Gagę czy Eminema.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.12, g. 16:00

Francja-elegancja. Integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy, w ramach cyklu „Rokoko w zmysłowej odsłonie” towarzyszącego wystawie „Szaleństwo rokoka!”. Prowadzenie: Klaudia Dąbrowiecka, Barbara Przerwa, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego doświadczymy ruchu w stylu rokokowym. Podziwiając dzieła wyeksponowane na wystawie „Szaleństwo rokoka!”, będziemy poszukiwać subtelnych gestów, lekkości i wyrafinowanych ruchów. Rzeźby w „roztańczonych” pozach, elegancka ornamentyka rzemiosła artystycznego i sielankowy nastrój w malarstwie będą nas inspirować do swobodnej improwizacji pełnej finezji i wdzięku.

Wydarzenie realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wstęp z biletem specjalnym

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.12, g. 12:00–14:00 (pokazy o 14:00 i 18:00)

WARSZTATY SZTUKI kontra/pro Wrocław. Prowadzenie: Ewa Zarzycka

Wsparcie artystyczne: Igor Piątek, Julia Borowiecka, Nina Burdzy, Maja Koszyca, Jerzy Norkowski, Iga Mikuśkiewicz, Wiktoria Szulak, Julek Drapejkowskx, Michał Kowalczys, Jadwiga van de Loght, Miriam/Marta Bordych, Aleksandra Rydzik, Daria Wyrwa

Podczas zajęć warsztatowych w równym stopniu zaangażowane będą intelekt, jak również ciało i emocje uczestnika. Jednak podstawowym narzędziem będzie świadomość sztuki, które każdy z uczestników tworzy sam – na bazie własnych doświadczeń. Narzędzie to będzie cały czas doskonalone. Oprócz świadomości przydatna będzie odwaga, poczucie humoru, ale przede wszystkim brak uprzedzeń. Konieczna jednak jest również pewna doza zwątpienia w istniejące rozwiązania oraz tzw. gotowość na popełnienie błędów na każdym poziomie prac warsztatowych i powarsztatowych. Zarówno przez uczestników, jak i prowadzącą. Ważnym odniesieniem staną się również praktyki artystów wrocławskich. Tych, których prace są obecne w kolekcji muzealnej Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. O pracach, postawach i losach artystów i artystek będą prowadzone rozmowy, wspominane źródła, wykonywane analizy i omawiania prac.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


17.12, g. 16:00

Rokokowe seanse filmowe w Pawilonie Czterech Kopuł: „Angelo”, 2018 (reż. Markus Schleinzer)

Pokaz filmu poprzedzony prelekcją Adama Pacholaka. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku XVIII–XXI w.”, tłumaczone na j. niemiecki

Narracja wystawy „Szaleństwo rokoka!” łączy sztukę z epoki z nawiązującymi to niej realizacjami współczesnych artystów. W tym kontekście zaprezentowany zostanie film osadzony w realiach historycznych rokoka, niosący jednak współczesne metafory społeczne. XVIII-wieczny Śląsk był niezwykle burzliwym miejscem na mapie Europy, w którym podczas wojen śląskich krzyżowały się wpływy monarchii austriackiej z prężnie rozwijającą się monarchią pruską. W tym właśnie czasie toczy się akcja filmu „Angelo” z 2018 r. w reżyserii Markusa Schleinzera – oparta na faktach historia Angela Solimana, który jako chłopiec trafia najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Film ukazuje kulisy życia bohatera na tle realiów cesarstwa Habsburgów, a także mechanizmy kolonizacji i niewolnictwa, dotykając również tematu tożsamości, przez co staje się ciekawym głosem w toczącej się aktualnie dyskusji poświęconej tym tematom. Los mierzącego się z uprzedzeniami, dyskryminacją i rasizmem bohatera może być zrozumiany jako metafora współczesnego „obcego”.

Wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


17.12, g. 11:00

Rokoko po wielokroć! Rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Już w XVIII wieku grafika odgrywała bardzo ważną rolę – masowo wydawane ryciny pozwalały na zdobywanie wiedzy o świecie, rozpowszechnianie najnowszych osiągnięć nauki, a także wzorców artystycznych. W trakcie muzealnego spotkania zajrzymy do pracowni rokokowego rytownika i dowiemy się, w jaki sposób tworzone były grafiki. A potem wspólnie z maluszkami spróbujemy zmierzyć się z popularnymi motywami z rokokowych grafik.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

17.12, g. 12:00

Oprowadzanie w języku niemieckim po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Prowadzenie: Nicole Ullrich

Ekspozycja jest pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


17.12, g. 13:00

Odkryjmy wyspy dalekie. Rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Dziś mapy tworzone są przy pomocy komputera, trzysta lat temu natomiast każda mapa musiała zostać narysowana ręcznie, a potem w specjalny sposób odbita! Na wystawie obejrzymy starą mapę i dowiemy się, jak została zrobiona. Następnie sami stworzymy grafikę z archipelagiem wysp z naszej wyobraźni.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


17.12, g. 14:00 

Można dotykać. Warsztaty dla wszystkich – z wykorzystaniem pomocy dotykowych i audio deskrypcją. Prowadzenie: Jacek Jarczewski, dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Marzyliście kiedyś, by dotknąć obraz? Albo chcieliście stworzyć dzieło o tak bogatej fakturze, że każdy, kto tylko rzuciłby na nie okiem, zapragnąłby go dotknąć? Zapraszamy w haptyczną podróż po świecie abstrakcji.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Między ludźmi a przedmiotami. Po wystawie "Rzeczy przysposobione" oprowadza Maria Derejczyk

Oprowadzając mnie po wystawie "Rzeczy przysposobione", jej kuratorka Marta Derejczyk opowiedziała wiele fascynujących historii dot...

Popularne posty