czwartek, 25 stycznia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 23-28.01.2024

Wykłady o chińskim malarstwie starych mistrzów, o starożytnych miastach Majów i o malarstwie gotyku, to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu na nadchodzący weekend. Zaplanowano również spacer po galeriach szlakiem książek w kompozycjach malarskich i rzeźbiarskich. Muzeum „Panorama Racławicka” zaprasza na wyjątkowe spotkanie z twórcami filmu o Tadeuszu Kościuszce „Kos” – reżyserem Pawłem Maśloną i aktorem wcielającym się w postać Ignaca, Bartoszem Bielenią. Co ponadto?

Na szlaku starożytnych Majów, fot. Michał Pieczka, MNWr


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.01, g. 12:00 i 14:00
Jak na bal – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Karolina Rzepka

Powitaniu nowego roku towarzyszą huczne bale i zabawy, a co za tym idzie – odświętne stroje. Każdy bez skrępowania może dać wyraz swojej ekspresji. Jedni chcą się wyróżnić i wystroić jak nigdy wcześniej, inni skrywają twarze pod maskami albo wcielają się w postaci z popkultury. Podczas zajęć zanurzymy się w świecie błyskotek i koronek, przyglądając się modzie sprzed wieków oraz tworząc własne projekty.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

26.01, g. 12:00 i 14:00
W kolorach zimy – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Czy śnieg jest biały, a niebo szare lub błękitne? Czy słońce świeci na żółto? Okazuje się, że niekoniecznie, a wszystko zależy od światła i wrażliwości oczu obserwatora. Uczestnicy warsztatów obejrzą zimowe pejzaże Chełmońskiego oraz Fałata i tropem odkrywców prawdziwych kolorów zimy.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

27.01, g. 12:00
Tajemniczy Jukatan. Na szlaku starożytnych miast Majów – wykład Michała A. Pieczki w ramach cyklu „Ze sztuką przez świat”

Meksykański półwysep Jukatan to fascynujący i wciąż kryjący wiele tajemnic obszar na mapie świata. W trakcie spotkania poświęconego architekturze, rzeźbie i rękodziełu Majów – jego rdzennych mieszkańców – przybliżona zostanie słuchaczom historia oraz dzieje budowy najważniejszych miast majańskich, m.in.: Chichen Itza, Tulum, Uxmal czy Palenque.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

27.01, g. 15:00
Nie trzeba czytać, by się zachwycać! – spacer po muzealnych galeriach towarzyszący wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MNWr”, prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Liczne przykłady książek w kompozycjach malarskich i rzeźbach prezentowanych w muzeum będą pretekstem do przyjrzenia się specyfice ksiąg dawnych – zarówno od strony technicznej, jak i formalnej: kształtom ich opraw, funkcjom atrybucyjnym, symbolicznym w przedstawieniach postaci świętych, scenach biblijnych, portretach oraz scenach rodzajowych czasów średniowiecza i nowożytności.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

28.01, g. 11:00
Sztuka gotyku – malarstwo – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Dlaczego rok 1420 uznaje się za początek nowego stylu? Gdzie i dlaczego pojawiły się pierwsze jego oznaki? Jak bardzo realizacje architektoniczne różniły się między sobą w zależności od czasu i miejsca powstania oraz wiedzy i kreatywności architekta – artysty? Na te i inne pytania padną odpowiedzi w trakcie wykładu, a jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi przykładami renesansowej architektury oraz sylwetkami ich twórców.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

28.01, g. 13:00
Chiny – malarstwo starych mistrzów, ich status społeczny i cechy stylu – wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej”

W Chinach już w starożytności sztuka obrazowania była traktowana z wielką atencją, a malarz zajmował pozycję równą natchnionemu poecie. Tak wysoki status osiągnęli w Europie dopiero najwięksi mistrzowie renesansu. Prelegentka opowie o powodach i konsekwencjach tak różnych postaw wobec twórczych osiągnięć artystów na Wschodzie i na Zachodzie.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Panorama Racławicka

23.01, g. 9:15
Ferie z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Wtorkowy poranek z Panoramą to zimowe spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów malowidła Styki i Kossaka, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców tego dzieła. Obejrzą jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans. 
Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka

26.01, g. 10:30
Spotkanie z twórcami filmu „Kos” – reżyserem Pawłem Maśloną i aktorem wcielającym się w postać Ignaca, Bartoszem Bielenią

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać kulisy powstawania filmu, który zdobył aż dziewięć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Złotego Lwa. Wspólnie przeniesiemy się do roku 1794, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób historia inspiruje dzieła malarskie i fabularne.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka

Wystawa ""Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy", Muzeum Etnograficzne,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Etnograficzne

23.01, g. 12:00
Nie taki diabeł straszny, jak go malują! – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Anna Frania

Postać diabła od dawien dawna pojawia się tuż obok nas. Znacie go? Szczególnie okres przełomu roku i karnawału był czasem, kiedy wszędzie było go pełno. Czy aby na pewno był aż tak przerażający? Zapraszamy na muzealne tropinie jego przedstawień: spróbujemy stworzyć diabelski rysopis, dowiedzieć się, kim była postać diabła, czym się charakteryzowała, poznamy, kiedy się ujawniała i gdzie najczęściej. A może uda nam się go również namalować…
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

26.01, g. 12:00
Zwierzęce zapusty – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Anna Frania

Dawniej karnawał, zwany też zapustami, miał bardzo zwierzęce oblicze. Przebierano się za rozmaite postacie, ale to często zwierzęta grały główną rolę w tym prawdziwym teatrze. Pojawiały niedźwiedzie, kozy, konie, turonie, wielbłądy… Każde zwierzę symbolizowało co innego. A jak na maskaradę przystało, przebierańcy koniecznie musieli pozostać ukrytymi, bowiem byli postaciami nie z tego świata. Dla inspiracji podejrzymy, jak wyglądały kostiumy dawniej, po to by stworzyć własne zwierzęce maski. A może uda nam się stworzyć muzealną grupę kolędniczną?
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

27.01, g. 18:00
„Wrocławski jidyszkajt. Pamięć o polskich Żydach” – premiera publikacji i spotkanie z autorką Tamarą Włodarczyk

To pierwsza na rynku wydawniczym publikacja zawierająca zbiorowy portret Żydów mieszkających po drugiej wojnie światowej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Panorama losów żydowskich w XX wieku prezentująca historie dwóch generacji polskich Żydów – ocalałych z Holokaustu oraz przedstawicieli tzw. drugiego pokolenia – współtwórców reaktywacji życia żydowskiego po 1989 roku. Wspólnym mianownikiem tych opowieści jest Wrocław – w którym mieszkali, uczyli się, studiowali, pracowali i z którego emigrowali do Izraela, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Publikacja jest także barwnym portretem miasta i regionu dolnośląskiego, który po 1945 roku odegrał bardzo ważną rolę w historii polskich Żydów.
Książka powstała dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Wrocławia w dziedzinie literatury, wydana przez Wydawnictwo AD REM oraz Wrocławski Instytut Kultury w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego, przy współudziale Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. 
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

28.01, g. 12:00
Zeszłoroczne wspomnienia – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot

Niedawno żegnaliśmy rok 2023 – wykorzystajmy początek nowego roku, aby zastanowić się, co ważnego wydarzyło się dla nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na zajęciach porozmawiamy o tym, czy dawniej ludzie też tak hucznie obchodzili wejście w kolejny rok. Czy tak samo jak my robili postanowienia noworoczne? W części plastycznej przyozdobimy ramkę, wewnątrz której będziemy mogli zachować wybrane przez nas wspomnienie z zeszłego roku w formie zdjęcia bądź rysunku.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Wystawa "Szaleństwo rokoka!": Ernst Wilhelm Bernhardi, Juliane von Hochberg,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.01, g. 11:00
Czarna dziura, czarny charakter, czarna owca! – warsztaty Justyny Oleksy dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Kiedy nie ma śniegu, zima wydaje nam się malować w ciemnych barwach. Jednak czy kolor czarny zawsze musi być kojarzony z czymś negatywnym? W trakcie warsztatów poszukamy różnych sposobów użycia koloru czarnego, kto wie, może znajdziemy jego pozytywne strony?
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

26.01, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami. Tym razem będzie to oprowadzanie po wystawie kolekcji – z uwzględnieniem dzieł zakupionych w 2023 roku przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w ramach ministerialnego programu Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej.
Wstęp z biletem na wystawę stałą
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

28.01, g. 11:00
Nie zniknąć w tłumie – rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Tłum niemal identycznych i bezgłowych, bezbarwnych postaci – za pomocą zwielokrotnienia Magdalena Abakanowicz, jedna z ważniejszych polskich artystek XX wieku, bada kondycję współczesnego człowieka. Jak nie zniknąć w tłumie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć na ekspozycji, a potem zaprosimy maluszki do wspólnej zabawy z częściami ciała.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

28.01, g. 13:00
Ludziki bez głowy – rodzinne warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Głowa, ramiona, kolana, kostki… Zaraz, zaraz, postacie stworzone przez Magdalenę Abakanowicz nie mają głów! Gdzie podziały się te głowy? Porozmawiamy też o tym, co można, a czego nie da się robić bez głowy. Każdy uczestnik stworzy własną postać, która na pewno wyróżni się z tłumu (i z pewnością będzie miała głowę!).
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Między ludźmi a przedmiotami. Po wystawie "Rzeczy przysposobione" oprowadza Maria Derejczyk

Oprowadzając mnie po wystawie "Rzeczy przysposobione", jej kuratorka Marta Derejczyk opowiedziała wiele fascynujących historii dot...

Popularne posty