środa, 28 lutego 2024

Wczesne źródła "Suit angielskich" J.S. Bacha trafiły do Muzeum w Lipsku

"Suity angielskie" – jedna z najbardziej znanych kolekcji przeznaczonych na instrumenty klawiszowe Jana Sebastiana Bacha – nie zachowały się w pierwotnej formie. Dzięki darowiźnie brytyjskiej rodziny przedsiębiorców Kohn najstarsze kopie suity znajdują się teraz w Lipsku i po raz pierwszy zostaną udostępnione publiczności: Od 2 lutego 2024 r. cztery rękopisy wykonane ręką ucznia Bacha, Heinricha Nikolausa Gerbera, będą eksponowane w skarbcu Muzeum Bacha w Lipsku.

Strona tytułowa i pierwsza Suity angielskiej d-moll BWV 811

Tak zwane "Suity angielskie" Jana Sebastiana Bacha należą do arcydzieł późnych lat weimarskich i wczesnych lat spędzonych na dworze książęcym Leopolda w Anhalt-Köthen. Szczególne znaczenie mają kopie czterech suit, wykonane około 1724/25 roku przez prywatnego ucznia Bacha, Heinricha Nikolausa Gerbera w Lipsku: są to najwcześniejsze znane źródła kompozycji, które musiały powstać bezpośrednio pod okiem kantora św. Tomasza.

Przez dziesięciolecia uważano, że rękopisy Gerbera zaginęły. Później okazało się, że zostały prywatną własnością brytyjskiego farmakologa, muzyka, miłośnika Bacha i mecenasa Sir Ralpha Kohna (1927–2016), który urodził się w Lipsku jako dziecko ortodoksyjnego żydowskiego kupca tekstyliów. W 1933 roku Ralph Kohn wraz z rodziną musiał uciekać z Lipska przed nazistami, ale przez całe życie pozostał emocjonalnie związany z miejscem urodzenia i jego bogatą tradycją muzyczną. 1 lutego 2024 r. dyrektor Archiwum Bacha w Lipsku, prof. Dr. Dr. h.c. Peter Wollny, po raz pierwszy zaprezentował publicznie cztery źródła na konferencji prasowej.

Prof. dr Peter Wollny: "Sir Ralph Kohn był członkiem-założycielem Rady Powierniczej Fundacji Archiwum Bacha w Lipsku i przekazał jej dwie kopie w 2011 roku. W tym roku pozostałe dwa otrzymaliśmy w prezencie od jego córki Michelle Kohn. Jestem głęboko wdzięczny rodzinie Kohn za umożliwienie nam pokazania tych czterech ważnych źródeł publiczności po raz pierwszy i razem w skarbcu Muzeum Bacha w Lipsku".

informacja prasowa

Link do Muzeum Bacha w Lipsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Między ludźmi a przedmiotami. Po wystawie "Rzeczy przysposobione" oprowadza Maria Derejczyk

Oprowadzając mnie po wystawie "Rzeczy przysposobione", jej kuratorka Marta Derejczyk opowiedziała wiele fascynujących historii dot...

Popularne posty