Nadchodzący weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu obfituje w ciekawe wykłady, Muzeum Etnograficzne zaprasza na serię wydarzeń towarzyszących wystawie „Strojni Kresowiacy”. W Pawilonie Czterech Kopuł będzie można spotkać się z artystą Andrzejem Dudkiem-Dürerem w ramach cyklu „Sztuka w dialogu”. Oprowadzania po wystawie „Kolekcja otwarta!” poprowadzą Iwona Bigos i Anna Chmielarz. Zaplanowano także warsztaty dla seniorów, integracyjne spotkanie dostosowane do potrzeb osób w spektrum oraz warsztaty dla dzieci w różnym wieku.
Wystawa "Kolekcja otwarta" w Pawilonie Czterech Kopuł, fot. materiały prasowe |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
25.01, g. 11:00
W rytmie karnawału. Warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”
Przed nami czas zabawy, przebieranek i bali. Podczas zajęć porozmawiamy o tym, czym był i jest karnawał, sprawdzimy, jak się dawniej bawiono, oraz wykonamy projekt stroju karnawałowego w technice kolażu.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
25.01, g. 15:00
Bruegel i pejzaże zimowe. Wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Sztuka Europy z bliska”
Ukryte treści „Pejzażu zimowego z pułapką na ptaki” odczytywane są dzięki twórczości graficznej Pietera Bruegela. Analiza tego obrazu na tle innych śnieżnych przedstawień w malarstwie będzie pretekstem, by poddać krytyce mity na temat tego artysty-filozofa.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
26.01, g. 11:00
Sztuka renesansu. Architektura. Wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Dlaczego rok 1420 uznaje się za początek nowego stylu? Gdzie i dlaczego pojawiły się pierwsze jego oznaki? Jak bardzo realizacje architektoniczne różniły się między sobą w zależności od czasu i miejsca ich powstania oraz wiedzy i kreatywności architekta-artysty? Na te i inne pytania padną odpowiedzi w trakcie wykładu, a jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi przykładami renesansowej architektury oraz sylwetkami ich twórców.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
26.01, g. 15:00
Archetypy stylów i ich neostylowe realizacje na przykładach architektury i metaloplastyki. Wykład Tadeusza Fercowicza towarzyszący wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”
W trakcie prelekcji zaprezentowane zostaną typowe dla stylów historycznych takich jak romanizm, gotyk, renesans czy barok zabytki architektury, detale architektoniczne jak portale kamienic oraz zabytki metaloplastyczne, w tym m.in. typowe dla danej epoki zamki ślusarskie, okucia, kołatki, drzwi, kraty i inne.
Zakres zabytków stylowych to prawie tysiąc lat od X do XVIII w. Stylowym artefaktom odpowiadać będą w pewnym zakresie zabytki neostylowe, często eklektyczne, łączące wiele stylów. Wywód zilustrowany zostanie przykładami budowli, detalu architektonicznego a przede wszystkim artefaktami metaloplastycznymi głównie z Wrocławia i Śląska, lecz nie tylko. Przedstawieni zostaną także artyści związani z tematyką: Carl F. Langhans, prof. Vonka, Heinrich Rybisch, Theodor Wiskott i inni.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Strój lwowski, wystawa "Strojni Kresowiacy", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
25.01, g. 15:00
Jakie stroje wybierają współcześni Dolnoślązacy? Przegląd strojów ludowych w zespołach folklorystycznych. Wykład dr Anny Kurpiel towarzyszący wystawie „Strojni Kresowiacy”
Dolnoślązacy prawdopodobnie na co dzień nie myślą o stroju uznanym za ważny atrybut łączący ludzi z zamieszkałym przez nich miejscem. Jednak przy wyjątkowych okazjach, takich jak reprezentowanie własnej wsi, gminy czy regionu na rozmaitych festiwalach, dożynkach i innych świętach, strój okazuje się niezwykle ważny. Wówczas pojawia się pytanie: Jaki strój wybrać? Czy tzw. „dolnośląski” oparty na przedwojennym stroju regionalnym z okolic Karkonoszy? A może powinien on nawiązywać do pochodzenia migrujących na powojenny Dolny Śląsk przodków? Czy też, jak robi część zespołów ludowych, należy porzucić etnograficzne normy i stworzyć strój nawiązujący do współczesnej tożsamości najbliższego miejsca: wsi?
Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania, a także pokazania lokalnych strategii dotyczących wyboru stroju. Przeglądowi strojów towarzyszyć będą fotografie robione podczas badań terenowych na dolnośląskich wsiach przez ostatnią dekadę, a także wypowiedzi członkiń i członków zespołów folklorystycznych, hafciarek oraz producentów strojów ludowych.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
25.01, g. 13:00
Wyhaftuj wystawę – warsztaty hafciarskie tłumaczone na polski język migowy [PJM]. Prowadzenie Olga Budzan, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Strojni Kresowiacy”
W trakcie spotkania będzie można wykonać kopie haftów znajdujących się na wystawie „Strojni Kresowiacy”. Będą to zarówno geometryczne hafty krzyżykowe, jak i kwiatowe wzory wyszyte haftem płaskim. Zajęcia skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wszystkie materiały dostępne są na miejscu.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
26.01, g. 12:00
Haftowana koszula. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, towarzyszące wystawie „Strojni Kresowiacy”, prowadzenie: Olga Budzan
Koszule noszone od święta, do kościoła, na wesele różniły się od stroju codziennego. Bywały ozdobione kolorowymi nićmi, cekinami, koralikami. Niektóre z ozdób bywały wymyślne i czasochłonne, ale towarzyszyły też im te niewyszukane, dzięki którym urok stroju tkwił właśnie w prostocie wykończenia, powtarzalności prostych geometrycznych motywów. Współczesne odświętne ubrania nie są przeważnie ani szyte ręcznie, ani haftowane. Podczas warsztatu będzie można ozdobić mankiety lub kołnierzyk przyniesionej przez siebie koszuli, by podczas ważnych uroczystości móc prezentować się strojnie, tak jak strojni byli Kresowiacy.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
21.01, g. 12:30
„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie autorskie. Prowadzenie: Iwona D. Bigos
Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Zaprezentowane zostały realizacje m.in. takich artystów jak Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
23.01, g. 11:00
Przystanek: Pawilon. Czwartkowe przedpołudniowe warsztaty dla seniorów, prowadzenie: Justyna Oleksy
Wystawa czasowa „Kolekcja otwarta!” otwiera przed widzem muzealne kulisy i opowiada o strategiach tworzenia i uzupełniania kolekcji. Styczniowe spotkanie na ekspozycji nie będzie typowym oprowadzaniem, a raczej wspólnym poszukiwaniem najgłośniej przemawiających do nas wątków. Czy zatrzyma nas krzykliwa barwa Luxusu lub fantastyczne wyobrażenie Wrocławia autorstwa Krzysztofa Skarbka, czy raczej monochromatyczne, minimalistyczne prace Kōjiego Kamojiego, będące swoistym wizualnym haiku? Czy pójdziemy tropem misternie narysowanych zwierzęcych i roślinnych istnień Mariusza Tarkawiana, czy raczej porwie nas performatywny rozbryzg farby na obrazie Izabeli Chamczyk? Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się delikatną rozgrzewką ruchu i wyobraźni, byśmy – tak przygotowani – mogli twórczo dyskutować na wystawie.
Bilety w cenie 15 zł, z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
24.01, g. 16:00
„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie autorskie. Prowadzenie: Anna Chmielarz
Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Zaprezentowane zostały realizacje m.in. takich artystów jak Natalia LL,Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.
Wstęp z biletem na wystawę Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
25.01, g. 12:00
Artystki pop-artu. Wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Od momentu powstania we wczesnych latach 60. XX w. pop-art był kierunkiem tworzonym głównie przez mężczyzn. Wielkie nazwiska takie jak Andy Warhol czy Tom Wesselmann utrwalały mit (męskiego) artysty-geniusza. W trakcie wykładu przedstawionych zostanie 11 artystek, które w różnym stopniu związane były z ruchem pop. Niektóre z nich rozszerzyły ten gatunek poprzez dodanie wątków feministycznych.
Bilety w cenie 15 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
25.01, g. 14:00
Inspirowane naturą. Integracyjne warsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk
Sztuka Kōjiego Kamojiego bogata jest w formy intuicyjnego odczuwania natury. Artysta zastanawia się nad rolą nawet najdrobniejszych fragmentów przyrody. Podążymy jego śladem i zastanowimy się, jaką historię mogą opowiadać kamienie, sznurki i namalowane proste linie. W części warsztatowej będziemy pracowali z naturalnymi materiałami, tworząc mapę naszych muzealnych śladów.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
25.01, g. 18:00
Sztuka w dialogu: rozmowa z Andrzejem Dudkiem-Dürerem. Prowadzenie: dr Małgorzata Micuła
W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Styczniowe spotkanie z Andrzejem Dudkiem-Dürerem to okazja do przyjrzenia się twórczości jednej z czołowych postaci polskiej kultury wizualnej. Artysta porusza się na styku wielu dyscyplin. Łączy grafikę, rysunek, fotografię, malarstwo i techniki transformacji obrazu. Tworzy video, posługuje się słowem, komponuje. Jego działalność przekracza ramy sztuki, stając się rodzajem radykalnego life-performance, w którym twórczość trwale splata się z życiem. Przez całą drogę twórczą związany z Wrocławiem, artysta pozostaje jednocześnie aktywny i dobrze rozpoznany na międzynarodowej scenie sztuki.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.01, g. 11:00
Mój Wrocław. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Zabytkowe budynki wyłaniające się z bujnej roślinności i latające samochody – to nie sen, ale Wrocław na obrazie Krzysztofa Skarbka. Na zajęciach poznamy bliżej ekspresyjny styl artysty, wibrujące energią kształty i śmiałe zestawienia barw. Potem zastanowimy się, czym dla nas jest Wrocław i wspólnie z Maluszkami stworzymy sensoryczne książeczki-pamiętniki o tym mieście.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.01, g. 13:00
W miejskiej dżungli: Wrocław. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
A co by było, gdyby miasto porosła wielka dżungla, nad którą można byłoby unieść się na latającym dywanie? To wszystko jest możliwe w naszej wyobraźni i… na niezwykłych obrazach Krzysztofa Skarbka. Wspólnie obejrzymy jego prace prezentowane na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł, a potem wykonamy własne wrocławskie kolaże.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz