środa, 14 lutego 2018

"Return to the Voice": Gaelicka Pasja /o spektaklu Teatru Pieśń Kozła/

Archaiczne śpiewy szkockie w języku gaelickim o narodzie wygnanym w spektaklu z pogranicza teatru i muzyki oratoryjnej.


Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła, zatytułowany "Return to the Voice", jest oryginalną formą  powstałą na granicy teatru i muzyki. Jak zaznaczył na konferencji prasowej  reżyser przedstawienia Grzegorz Bral - istotnym impulsem do jego powstania była inspiracja dziełem Fryderyka Nietzschego "Narodziny tragedii"

Jednakże bezpośrednim impulsem do powstania przedstawienia były archaiczne śpiewy szkockie w języku gaelickim, przede wszystkim psalmy, lamenty i pieśni wygnania .

To gaelicka Pasja, z tradycyjnymi ludowymi poematami staroszkockimi - określił charakter spektaklu Grzegorz Bral. W odróżnieniu jednak od Pasji opowiadającej o Męce i Śmierci Jezusa Chrystusa, w tej brak jest narratora (ewangelisty). Ta opowieść jest historią męczeństwa narodu, jego wykorzenienia. 

Return to the Voice, fot. Mateusz Bral/Teatr Pieśń Kozła

W 2012 roku artyści Teatru Pieśń Kozła wielokrotnie podróżowali do Szkocji, gdzie zapoznawali się z gaelickimi psalmami i lamentami, a także pieśniami wygnania z czasów masowej emigracji Szkotów. Kacper Kuszewski - kierownik muzyczny spektaklu - opowiadał m.in. jak wyglądała praca nad przygotowaniem pieśni:

W ramach pracy nad tym spektaklem odbyło się kilka ekspedycji, szukaliśmy materiałów. (...) w końcu udało się dotrzeć do bardzo surowych, starych, archaicznych pieśni, o których nawet w Szkocji niewiele osób wie. Te pieśni zostały opracowane na wielogłosowy zespół aktorów przez kompozytora Macieja Rychłego. Język gaelicki jest bardzo trudny do wymówienia, jest tam duża liczba głosek, dźwięków, które nie występują w żadnym języku i zajęło nam sporo czasu, aby to wszystko opanować.

Grzegorz Bral zaprosił do udziału w spektaklu wybitną wokalistkę jazzową Annę Marię Jopek, która zaprezentuje się zarówno w pieśniach solowych, jak również w chóralnych.

Światowa premiera spektaklu odbyła się podczas tegorocznego Fringe Festival w Edynburgu, natomiast polska premiera  miała miejsce 19 grudnia 2014 roku o godzinie 19.00 w Katedrze Św. Marii Magdaleny.

trailer spektaklu

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline w grudniu 2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Retransmisja wybranych koncertów Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia tradycyjnie gości na antenie Polskiego Radia. Dzisiaj w środę 24 kwietnia o godzinie 19.30 wysłuch...

Popularne posty