15. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach od 11 do 25 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.
Swietłana Aleksijewicz (po prawej) w filmie Lyubov – Love in Russian |
Intymne portrety gwiazd świata muzyki
W programie 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity wyjątkowe opowieści o prywatnym i artystycznym życiu światowej sławy gwiazd muzyki. Sophie Fiennes w „Grace Jones: Bloodlight and Bami” przedstawia portret Grace Jones, ikony popkultury lat 70. i 80., piosenkarki, aktorki, modelki, symbolu oryginalnego stylu i wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku.
kadr z filmu Silvana |
„Silvana” Miki Gustafson, Olivii Kastebring i Christiny Tsiobanelis to obraz kolejnej, magnetyzującej gwiazdy świata muzyki i silnej kobiety. Film pokazuje tę tworzącą w Szwecji raperkę na scenie, za kulisami i w życiu prywatnym, wspinającą się na szczyty popularności i zatracającą w miłości, rapującą na barykadach i odwiedzającą swoją rodzinę na litewskiej wsi.
Świat książek Harukiego Murakamiego i Swietłany Aleksijewicz
Mette Holm w filmie Dreaming Murakami |
W powstającym kilka lat filmie „Lyubov – Love in Russian” Swietłana Aleksijewicz, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zadaje Rosjanom pytanie, czym jest dla nich miłość, odsłaniając przy okazji swój warsztat pracy i plany pisarskie. Film, współreżyserowany przez Staffana Juléna, jest zapisem poszukiwań pisarki pragnącej zobrazować „najskrytszą naturę miłości”, której będzie dotyczyła jej kolejna książka.
Agnes Varda w filmie Faces Places |
„Faces Places” znalazło się na 1. miejscu zestawienia magazynu „The Rolling Stone” najlepszych filmów dokumentalnych 2017 roku.
Zobaczymy także „Human Flow” Ai Weiweia, prawdopodobnie najbardziej znanego współczesnego chińskiego artysty, Film ten to obszerna, filmowa dokumentacja tematu uchodźców. Chiński artysta w „Human Flow“ zajmuje się jednym z największych problemów naszego zglobalizowanego świata. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Bohaterami innego filmu - „Genesis 2.0” Christiana Freia - są myśliwi, którzy poszukują kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii przy Oceanie Arktycznym. Atmosfera przypomina gorączkę złota. Cena kłów mamutów nigdy nie była tak wysoka. Ale ich wartość nie ogranicza się tylko do pieniędzy. Zainteresowani są nimi także naukowcy genetyczni, którzy dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii chcą przywrócić do życia wymarły gatunek. “Genesis 2.0” to film o tajemnicach ukrytych w naturze i o zmieniającej się roli człowieka, który przyjmuje rolę stwórcy. Film Christiana Freia (reżyser) i Maxima Arbugaeva (współreżyser) otrzymał na Sundance 2018 Specjalną Nagrodę Jury za Najlepsze Zdjęcia w Filmie Dokumentalnym.
Ponadto zobaczymy film „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji - jako najlepszy dokument w sekcji Venice Classics . To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie. Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego „Efekt domina”.
kadr z filmu Książę i dybuk |
Oderwij się! – od stereotypów i przyzwyczajeń, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.
Szczególne święto tego kina odbędzie się w tym roku w dniach od 11 do 25 maja 2018 roku w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.
informacja prasowa Against Gravity
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz