Koncerty i kursy mistrzowskie oraz muzyka Händla i jego współczesnych w znakomitych aranżacjach i wykonaniu. Wystąpią m.in. Julia Lehzneva, Rachel Podger, Peter Harvey i Paul McCreesh.
Po zorganizowaniu Akademii Bachowskiej, której głównym gościem był Philippe Herreweghe, pomysł tak nam się spodobał, że postanowiliśmy go kontynuować - powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kosendiak - Dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Wyraził także radość, że zaproszenie przyjęli w tym roku równie wybitni artyści: obecna na konferencji Julia Lehzneva, ponadto znakomita skrzypaczka - Rachel Podger z zespołem Brecon Baroque, wybitny interpretator muzyki Händla - Paul McCreesh, a także znakomici brytyjscy artyści, którzy poprowadzą warsztaty mistrzowskie: Robert Hollingworth, Peter Harvey i Gillan Webster.
Idea Akademii i jej program
Akademia Händlowska łączy cykl koncertów wybitnych artystów z warsztatami, podczas których młodzi artyści będą mogli uczyć się od mistrzów. Kursy trwają już od 7 lutego. Przygotowany podczas tej współpracy program będzie również zaprezentowany publiczności. Studenci zagrają wraz ze swoimi mistrzami operę "Acis i Galatea"Händla.
Udział w przygotowaniu utworów, a także przyglądanie się procesowi powstawania profesjonalnego koncertu będzie dla studentów Akademii Muzycznej czymś o wiele wartościowszym niż tradycyjna lekcja - powiedział podczas konferencji Jarosław Thiel - Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej .
Jak zapowiedział, oprócz Händla usłyszymy także utwory kompozytorów tworzyli w podobnym czasie: Henry Purcella i Francesca Geminianiego.
Koncerty uzupełnią wykłady: Anety Markuszewskiej: "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... Georg Friedrich Händel we Włoszech" (12 litego o 17.30, foyer Filharmonii Wrocławskiej ) oraz spotkanie z Paulem McCreeshem (14 lutego, w sali koncertowej Akademii Muzycznej).
Gość specjalny konferencji - Julia Lehzneva (sopran koloraturowy) wyraziła wielką radość, że może ponownie zaśpiewać dla wrocławskiej publiczności. Dowiedzieliśmy się, że artystka nagrywa właśnie wraz z zespołem Il Giardino Armonico Giovanniego Antoniniego płytę z wczesnymi utworami Händla.
To wielkie szczęście, że mogę śpiewać muzykę młodego Händla, która jest pełna pasji i fascynacji. Ta muzyka ma moc, która nam wiele daje i która stwarza światu szansę do bycia piękniejszym i lepszym.
Pełny program koncertów znajdziecie tutaj: http://mwm.nfm.wroclaw.pl/articles/379-akademia-handlowska
Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline 11 lutego 2015 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz