niedziela, 22 kwietnia 2018

Akademia Händlowska we Wrocławiu /zapowiedź/

W dniach od 7 do 15 lutego 2015 roku odbędzie się we Wrocławiu Akademia Händlowska. Wystąpi fenomenalna Julia Lezhneva, znakomici brytyjscy artyści: Robert Hollingworth, Rachel Podger, Peter Harvey i Gillian Webster oraz wybitny interpretator muzyki Händla, Paul McCreesh.


Jest to druga edycja festiwalu , który w ubiegłym roku poświęcony był Janowi Sebastianowi Bachowi. Cechą projektu jest nie tylko "znak firmowy" w postaci wybitnego kompozytora. Wybitni są również zapraszani interpretatorzy i wykonawcy. Poprzednio był to maestro Philippe Herreweghe z Cantus Vocale Gent. W tym roku gościć będziemy wybitnego interpretatora muzyki  Händla, Paula McCreesha - dobrze we Wrocławiu znanego b. dyrektora artystycznego Wratislavia Cantans. McCreesh nagrał m.in. "Salomona", "Saula" oraz "Mesjasza" we współpracy ze znakomitymi wykonawcami: Andreasem Shollem, Markiem Padmorem, Peterem Harvey`em. W ramach Akademii wykona oratorium "Salomon", którego treść inspirowana jest 1 Księgą Królewską oraz 2 Księgą Kronik. Opowiada m.in. o słynnych sądach króla Salomona oraz o wizycie w Izraelu królowej Saby. W cztery drugoplanowe postacie żeńskie wcielają się dwie śpiewaczki, zmieniając tożsamość między aktami, a partia Salomona jest wykonywana przez kobietę - Pamelę Helen Stephen (alt).

W tym roku gwiazd będzie jednak więcej. Z recitalem poświęconym wczesnym dziełom Saksończyka wystąpi fenomenalna Julia Lezhneva - mezzosopran koloraturowy o niepowtarzalnym brzmieniu.  Pamiętamy ją doskonale z występu podczas Wratislavia Cantans w 2013 roku, kiedy to zaśpiewała utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego, Amadeusza Mozarta i - właśnie - Georga Händla. 
Podobnie jak podczas pierwszej edycji,  Akademia obejmuje zarówno część festiwalowo-koncertową, jak i edukacyjną. Kursy mistrzowskie dla studentów poprowadzą znakomici brytyjscy artyści: Robert Hollingworth, Rachel Podger wraz z członkami zespołu Brecon Baroque, Peterem Harvey`em i Gillianem Websterem.

Podczas trwania  Akademii wnikniemy w świat muzyki Händla znacznie głębiej, a to za sprawą prelekcji, spotkań z artystami oraz prób otwartych. Natomiast program koncertów i kursów poprowadzi słuchaczy przez główne etapy życia, a zarazem twórczości kompozytora. Poznamy jego poprzedników (Purcella – w wykonaniu Brecon Baroque), a także młodzieńczy styl lat włoskich (podczas występu Lezhnevej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej). Zostaną także zaprezentowane  dzieła jego współczesnych (Geminianiego, Pisendla – w trakcie koncertów Brecon Baroque i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej). Na koniec usłyszymy dojrzałe oratoria z okresu londyńskiego: Acisa i Galateę HWV 49 (w interpretacji Roberta Hollingwortha, Brecon Baroque, Chóru i Orkiestry Festiwalowych) oraz Salomona HWV 67 (w wykonaniu Chóru Narodowego Forum Muzyki i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod kierunkiem Paula McCreesha.

Przypomnijmy, że Händel, niemiecki muzyk, który kompozytorskie szlify zdobył we Włoszech, apogeum swojej kariery przeżywał w Londynie, toteż dla wielu Brytyjczyków stał się postacią pomnikową, twórcą narodowego stylu. Nic dziwnego, że interpretacje muzyki Händla prezentowane przez „historyczne” orkiestry angielskie noszą wszelkie cechy wzorcowości i największej wiarygodności stylistycznej, zachowując przy tym wciąż atrakcyjną świeżość.

Jako ciekawostkę dodam, że dziadek kompozytora, Walenty Händel był majstrem kotlarskim we Wrocławiu, natomiast ojciec, Georg, pełnił funkcję cyrulika w armii saskiej, zanim przeszedł na służbę do księcia Augusta Saskiego. Był dwukrotnie żonaty i właśnie z drugiego małżeństwa pochodzi Georg Fryderyk, urodzony w Halle, 23 lutego 1685 roku. Będziemy więc poniekąd święcić we Wrocławiu 330 rocznicę jego urodzin.  Ojciec kompozytora miał wówczas 63 lata, matka zaś, córka pastora - 34.  Zamiłowanie do muzyki małego Georga Fryderyka nie cieszyło się bynajmniej akceptacją ojca. Zawód muzyka był w tych czasach zdyskredytowany w oczach zamożnych mieszczan. Dopiero na wyraźne polecenie księcia, który usłyszał grającego chłopca, ojciec zgodził się na lekcje muzyki. I tak to się zaczęło. Podczas Akademii Händlowskiej będziemy mogli przyjrzeć się twórczości kompozytora dogłębniej.

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline 12 stycznia 2015 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty