okładka tomiku poezji Pawła Huelle |
Pewnego dnia w Oliwie o tomiku rozmawiali: Paweł Huelle – pisarz, poeta, mieszkający w Gdańsku. Marek Wittbrot – pallotyn, redaktor, dziennikarz mieszkający w Paryżu przy rue Surcouf, gdzie kiedyś zamieszkiwał i pracował ksiądz Józef Sadzik – założyciel wydawnictwa i Centrum Dialogu, w którym spotykali się Czapski, Herbert, Miłosz i wielu innych… Wiadomym tylko dla siebie sposobem Marek Wittbrot namówił Pawła Huelle, by udostępnił wiersze, które poeta wysyłam w eses mesach do Ewy, która je spisywała do zeszytu, by nie zginęły w czeluściach elektroniki i chmurze. Poeta uległ i zgodził się, by je upublicznić wydać.
Trafiły te strofy następnie do Artura Majki – artysty mieszkającego w Paryżu, częstego gościa mieszkania na pierwszym piętrze w pallotyńskim domu przy rue Surcouf 23. Artur Majka, namówiony na zrobienie ilustracji do wierszy Pawła Huelle, do słów poety dodał swój oryginalny, malarski komentarz. Dzięki Arturowi Majce powstały obrazy do intymnych wierszy skierowanych do tej jednej – przyjaciółki, kobiety, muzy, wybitnej pianistki…
Pewnego dnia pojawiła się w Paryżu inicjatorka Festiwalu Józefa Czapskiego, szukająca śladów wspomnień po Józefie Czapskim, Elżbieta Skoczek mieszkająca w Krakowie. Po spotkaniu z Arturem Majką i Markiem Wittbrotem, postanawia wydać wiersze Pawła Huelle.
Przedsięwzięciu, jakiego materialnym dowodem są "Obłoki jasne nad tobą", patronuje Fundacja SUSEIA, której założycielką i prezesem jest Elżbieta Skoczek.
Zatem czytajcie Państwo i oglądajcie:
niecodzienne SŁOWA i równie niezwykłe OBRAZY!
Tomik będzie dystrybuowany tylko w Internecie poprzez stronę FUDNACJI SUSEIA
www.suseia.org
50 egzemplarzy (seria bibliofilska) będzie numerowane i podpisane przez poetę Pawła Huelle i artystę Artura Majkę.
Zaczynamy od spotkania z poetą Pawłem Huelle i artystą Arturem Majką.
Zapraszamy na wernisaż do Rumi
Artur Majka, Paweł Huelle, "Obłoki jasne nad tobą" |
Spotkanie poprowadzi Elżbieta Skoczek, wydawca wierszy Pawła Huelle.
Zapraszamy 23 maja 2018 roku o godz. 18.30 do Stacji Kultura – Biblioteka Rumia, ul. Starowiejska 2
Wystawę Obłoki jasne nad tobą można oglądać od 23 maja 2018 r. do 22 czerwca 2018 r.
Stacja Kultura/zdjęcie organizatorów |
Paweł Huelle, fot. Iwona Burdzanowska |
W 1987 roku został asystentem w Zakładzie Filozofii Gdańskiej Akademii Medycznej. Dwa lata później został członkiem polskiego PEN Clubu (obecnie jest wiceprezesem tej organizacji). Po 1989 roku pracował w telewizji w Gdańsku, a w 1994 roku został dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej, którą to funkcję pełnił do 1999 roku. Autor książek: Weiser Dawidek (1987), Opowiadania na czas przeprowadzki (1991), Wiersze (1994), Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996), Mercedes Benz (2001), Byłem samotny i szczęśliwy (2003), Castorp (2004), Ostatnia wieczerza (2007), Opowieści chłodnego morza (2008), Śpiewaj ogrody (2014), Wędrowiec (2016).
Na podstawie jego twórczości kilkukrotnie opierano spektakle teatralne: w Teatrze Telewizji Stół (2000) i Srebrny deszcz (2000), a także Kąpielisko ostrów (2001). W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wystawił swoje sztuki: Sarmacja (2008) i Zamknęły się oczy Ziemi (2011). W Gdyni, pod pokładem Daru Pomorza, została wystawiona jego Żółta łódź podwodna (2015). Jego książki były tłumaczone na wiele języków. Obecnie jest redaktorem naczelnym kwartalnika literacko-artystycznego „Bliza”, kierownikiem literackim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i wykładowcą w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Mieszka w Gdańsku. W 2000, na podstawie jego powieści, Wojciech Marczewski wyreżyserował film Weiser. W roku 2010 ukazały się Rozmowy nad Motławą, Sekwaną i Wezerą, jakie przeprowadził z pisarzem Marek Wittbrot.
Artur Majka, prasowe |
Artur Majka jest laureatem m.in.3 edycji konkursu NanoArt 10-9, im. prof. Tadeusza Malińskiego, wybitnego polskiego naukowca, pioniera bionanotechnologii. Za rzeźbę „Istnienia równoległe” otrzymał pierwszą nagrodę.
W 2017 roku zaczął także projektować biżuterię, która jest inspirowana jego szkicami z paryskiego metra.
Strona internetowa: www.arturmajka.eu
Jest autorem oprawy graficznej książek wydanych w serii Recogito m.in. tomiku wierszy Półmrok ks. Jana Sochonia, ks. Józefa Sadzika Wiersze, Pawła Jocza Zamyślenia, Anny Sobolewskiej Paryż bez ulic, Marka Pelca Czarnowidzenia oraz książki Reprezentować samego siebie. Maciej Niemiec in memoriam wydanej przez Wydawnictwo Yot-Art w Paryżu. Jest także autorem wspaniałych ilustracji do bibliofilskiego wydania Bajek Blanki i Arturka autorstwa Cezarego Dobiesa (bajki w języku polskim i francuskim).
https://www.art-maniac.pl/shop/books1/cezary-dobies-bajki-arturka-i-blanki
Współpracuje także z wydawnictwem UMK oraz Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni dla którego przygotowuje oprawę graficzną Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.
W Polsce można było oglądać jego prace w przestrzeni krakowskiego kasyna (styczeń 2017) oraz w listopadzie 2017 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie „Impresje warszawsko-lwowskie” - cykl grafik związanych ze stolicą Polski i z Lwowem.
Ciekawą serię jego obrazów tworzą inspirowane kolarstwem akryle. Czy prace te powstały wpływem osiągnięć Rafała Majki? Nie chce nam na to pytanie odpowiedzieć. Wiemy, że chętniej wsiada na rower, by poruszać się po Paryżu. Samochód wykorzystuje tylko na dalsze podróże.
W marcu 2018 roku, w galerii Teatru Jacques Carata w Cachan, we Francji, odbył się wernisaż jego prac połączony z przedstawieniem muzycznym poświęconym Lise Cristiani, francuskiej wiolonczelistce słynnej w całej Europie, która odbyła fascynującą podróży z Petersburga do wybrzeży Pacyfiku w latach 50. XIX wieku.
W tę muzyczną podróż zabrali widzów i słuchaczy: Marie-Thérèse Grisenti (wiolonczela) Marc Vitantonio (fortepian) oraz Jean-Philippe Raymond (recytacja). Artur Majka i Tania Rakhmanova przygotowali multimedialną prezentację opartą na pracach polskiego artysty. Obrazy Artura Majki były doskonałym uzupełnieniem muzyki, zaś po przedstawieniu zgromadzeni w tetarze mogli oglądać oryginalne prace oraz dotknąć je w przestrzeni teatru
Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Paryżu.
Marek Wittbrot (2013) ©Ludwik Lewin |
Elżbieta Skoczek |
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz