środa, 2 maja 2018

PRZEGLĄD FILMÓW RELIGIJNYCH KRZYSZTOFA TADEJA, 3-6 maja 2018

Telewizja Polska SA, Wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini, Zamek na wodzie w Wojnowicach  i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu zapraszają na przegląd filmów Krzysztofa Tadeja.


kadr z filmu Krzysztofa Tadeja/źródło organizatorzy
3 maja 2018 roku Kościół w Wilkszynie, godzina 17:00
4 maja 2018 roku Kościół w Brzezince Średzkiej, godzina 18:00
5 maja 2018 roku Kościół w Lutynii, godzina 18:30
6 maja 2018 roku Kościół w Miękini, godzina 16:00
6 maja 2018 roku Spotkanie z Reżyserem Zamek na wodzie w Wojnowicach godzina 18:00.
Zostaną pokazane następujące filmy

Życia nie można zmarnować

Dokument o dwóch polskich zakonnikach, franciszkanach konwentualnych zamordowanych w Peru w 1991 roku. Michał Tomaszek miał wówczas 31 lat, a Zbigniew Strzałkowski 33 lata. Film jest opowieścią o ich życiu i działalności. Został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach oraz w Polsce. 
Ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak. Zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Będą pierwszymi polskich misjonarzami męczennikami. 
W filmie widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników, siostry zakonnej Berty Hernandez, a także emerytowanego biskupa, który zaprosił polskich zakonników, Luisa Bambarena, mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z matką Zbigniewa Strzałkowskiego, która przez wiele lat nie chciała się wypowiadać na temat tych tragicznych wydarzeń. [TVP

Człowiek Boga

Film dokumentalny o życiu i działalności ks. Władysława Bukowińskiego (1904 - 1974). Ks. Bukowiński spędził 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni w sowieckich łagrach i więzieniach. Potajemnie odprawiał msze św. , spowiadał, nauczał o Bogu. Był zdradzany, a jednak pokonał w sobie niechęć i nienawiść wobec tych, przez których cierpiał. Jego odwagę i poświęcenie podziwiał kard. Karol Wojtyła. 
Dokument zrealizowany w Polsce, na Ukrainie i w Kazachstanie. W filmie występuje 20 osób, większość z nich to świadkowie działalności niezwykłego kapłana Kazachstanu. [TVP]


Kardynał Wojtyła papieżem

Film dokumentalny o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Kościoła katolickiego - wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Film opowiada o mało znanych wydarzeniach z udziałem kard. Karola Wojtyły, a potem do pierwszych tygodni pontyfikatu Ojca Świętego w 1978 r. , pontyfikatu, który stał się jednym z najbardziej znaczących w dziejach świata. Film jest pełen emocji i wzruszeń, pokazuje wyjątkowość i świętość Jana Pawła II. Ilustracją są materiały archiwalne, w tym fragmenty wywiadu radiowego kard. Karola Wojtyły po śmierci papieża Pawła VI oraz fragmenty homilii kard. Wojtyły w kościele św. Stanisława w Rzymie wygłoszonej na kilka dni przed konklawe.
W filmie wypowiadają się: ks. kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, prof. Andrzej Półtawski, prof. Gabriel Turowski - przyjaciel Jana Pawła II, brat Marian Markiewicz z Zakonu Braci Serca Jezusowego, siostry urszulanki: s. Janina Chmielińska, s. Maria Gratia Wargacka i śp. s. Andrzeja Górska (mat. archiwalny) ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, śp. Józef Mucha - kierowca kard. Wojtyły w Krakowie (mat. archiwalny), ks. infułat Bronisław Fidelus - wikariusz generalny Archidiecezji Krakowskiej. [TVP]

Dwa pierwsze filmy otrzymały najważniejszą watykańską Nagrodę Filmową, zwaną Oskarem Watykanu.

Kezrsztof Tadej, fot. Grzegorz Gałązka
Krzysztof Tadej – polski dziennikarz, publicysta i dokumentalista. Autor programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych, artykułów prasowych (Wikipedia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty