Niebawem rozpoczyna się jubileuszowa, 15. edycja Festiwalu Warszawa Singera. Największe w Polsce święto kultury i sztuki żydowskiej zakłada ponad 200 wydarzeń, podczas których poznamy muzykę, literaturę, taniec, teatr jidysz. Szczególnie ważne miejsce zajmuje na festiwalu jazz. Ten gatunek muzyczny już po raz piąty, dzięki wielkiemu zainteresowaniu publiczności, pojawia się w ramach „Singer Jazz Festival”.
Miłośnicy jazzu wiedzą, że Festiwal Warszawa Singera to jedno z najciekawszych wydarzeń w jazzowym kalendarium Warszawy. W tym roku program jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna. Potrójny jubileusz:
30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia
, 15-lecie Festiwalu Warszawa Singera.
Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek dla pięknej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, wyrazistych twórców. Taka jest Warszawa Singera – mówi
Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów, nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów. Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.
Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców. Cykl spotkań OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, będzie unikatową okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola i Dominique Pifarély.
A co będzie się działo na festiwalowych scenach?
|
Oleś Brothers i Theo Jörgensmann_materiały prasowe artystów |
Inauguracją będzie koncert
Oleś Brothers i Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu z koncertem TRANSGRESSION. Theo Jörgensmann – niemiecki instrumentalista, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu oraz Oleś Brothers w składzie Marcin Oleś (kontrabas) Bartłomiej Oleś (perkusja), zaliczani do ścisłej czołówki polskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ich oryginalne podejście do tworzenia muzyki można prześledzić na blisko czterdziestu wydanych albumach. Mają status jednych z najbardziej kreatywnych artystów na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Jako trio współpracują ze sobą nieprzerwanie od 2003 roku, mają w swym dorobku wiele nagrań i koncertów, a w swojej dyskografii wysoko oceniane przez krytyków całego świata albumy. Przez lata wypracowali własny unikatowy styl. Prezentowany na Festiwalu najnowszy album to kwintesencja tego stylu – głosy trzech muzycznych indywidualistów łączą się, tworząc muzykę pełną narracji, wirtuozerii, pięknych melodii oraz kipiącą jazzowym dynamizmem.
Nie będzie to jedyny koncert z udziałem Theo Jörgensmanna. Wystąpi on jeszcze z trzema młodymi, interesującymi zespołami jazzowymi. Pierwszy z nich to
Sundial Trio - Wojciech Jachna (trąbka), Grzegorz Tarwid (fortepian), Albert Karch (perkusja), drugi to grupa em3, w składzie Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas) i Sławomir Koryzno (perkusja), a trzeci zespół to Stanisław Słowiński Trio, w którym występują: Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja).
|
KENNETH DAHL KNUDSEN, fot. Kasia Stańczyk |
Wśród gwiazd zagranicznych pojawi się
Dominique Pifarély, słynny francuski skrzypek, który wystąpi w koncercie VIOLIN SUMMIT. Towarzyszyć mu będą Adam Bałdych i Mateusz Smoczyński oraz RGG Trio, w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk.
Kwintet Kennetha Dahla Knudsena w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Obok duńskiego kompozytora i lidera zespołu wystąpią równie genialni muzycy: mieszkający w Miami izraelski saksofonista Uri Gurvich, kostarykański perkusista, na co dzień grający z Julio Iglesiasem – Rodolfo Zuniga, wschodząca gwiazda francuskiej pianistyki jazzowej – Gauthier Touxem oraz bardzo uzdolniony polsko-kongijski gitarzysta Brian Massaka. Inspiracje muzyczne utworów z albumu TÉTÉ sięgają do rytmów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ekspresją nawiązują do żydowskich piosenek ludowych. Czerpią także z szeroko rozumianej muzycznej tradycji europejskiej. Ale przede wszystkim są to bardzo odważne, nowatorskie kompozycje.
|
Sasha Strunin, fot. Piotr Domagala |
Szczególnie nastrojowo zapowiada się koncert
WOMAN IN BLACK, w którym wystąpi
Sasha Strunin - polska wokalistka z rosyjskim rodowodem oraz
Gary Guthman Quartet, ze swoim liderem Gary Guthmanem – amertykańskim trębaczem mieszkającym w Polsce, Piotrem Wrombelem (fortepian), Pawełem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja). To utrzymana w klimacie „jazz noir” muzyczna opowieść o przemianie młodziutkiej dziewczyny w świadomą kobietę i dojrzałą artystkę. Znakomite kompozycje i nowoczesne aranżacje Garego Guthmana, będące połączeniem swingu i jazzu ze współczesnymi brzmieniami, wspierają wokalistkę w tej pięknej opowieści o kobiecości i składają się na wspaniałe muzyczne widowisko.
|
Jazz Band Młynarski-Masecki, fot. Kobas Laksa |
Nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd polskich.
Jazz Band Młynarski-Masecki wystąpi w koncercie
NOC W WIELKIM MIEŚCIE. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – znanego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzy Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.
|
Dorota Miśkiewicz, fot. Honorata Karapuda, Universal Music Polska |
Fanów
Doroty Miśkiewicz ucieszy wiadomość, że wokalistka wystąpi na Singer Jazz Festiwal. Będą jej towarzyszyć pianiści:
Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski oraz zespół
Atom String Quartet w składzie Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Koncert, zatytułowany PIANO.PL, jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji. Swoim koncertem Dorota Miśkiewicz składa hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym – zauważa. Od Fryderyka Chopina – który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i... improwizatorem! – po światowej sławy Krzysztofa Komedę. Nagranie z koncertu wywołało ogromne uznanie środowiska muzycznego i poza nominacją do Fryderyka 2016, zarówno Dorocie Miśkiewicz, jak i samemu albumowi przyniosło jeszcze wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Publiczność Festiwalu Warszawa Singera będzie miała niepowtarzalną okazję wysłuchania nieco „pomniejszonej”, ale wciąż imponującej rozmachem prezentacji jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia Doroty Miśkiewicz i czołówki polskich pianistów.
Muzyczny projekt
CONTEMPORARY SONUS zaprezentuje grupa
RGG wraz z
Verneri Pohjola, trębaczem i kompozytorem z Helsinek. Zespół RGG wystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – wyrazisty pianista z najmłodszej generacji muzyków europejskich, Maciej Grabowski – kontrabasista eksplorujący motywy XX-wiecznych twórców i spajający swe kompozycje słowiańskim liryzmem oraz Krzysztof Gradziuk - uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej europejskiej sceny muzycznej.
Zapraszamy na jazzowe święto wielbicieli jazzu, miłośników muzyki i tych wszystkich, którzy lubią twórcze fuzje, nieoczekiwanie asocjacje i niemożliwe połączenia. Na Singer Jazz Festiwal wszystko jest możliwe!
Szczegóły program w katalogu festiwalowym oraz na www.festiwalsingera.pl
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz