czwartek, 9 sierpnia 2018

Dolnośląskie Warsztaty Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT. e-Glass Festiwal 2018

W dniach 15–25 sierpnia 2018 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Dolnośląskie Warsztaty Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT. e-Glass Festival 2018, które są kontynuacją ośmiu wcześniejszych projektów plenerowych związanych ze sztuką szkła (e-Glass Festiwalu). Jest to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju w zakresie sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych.

W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty, zajęcia ze studentami, działania plenerowe, pokazy, sympozjum w miejscach z kilkusetletnią szklarską tradycją: w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), w Hucie Szkła Kryształowego Julia (Piechowice), na terenie dawnej Huty Karlsthal – Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce). Warsztaty odbędą się nie tylko przy polskiej granicy, ale także w Czechach – w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej.

Podczas wydarzenia nastąpi konfrontacja młodych adeptów sztuki szkła z doświadczonymi artystami, pedagogami, designerami, a także z technikami i hutnikami szkła. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy nabędą nowe praktyczne umiejętności, będą mogli z bliska przyjrzeć się różnym technikom szklarskim, a później wykorzystać nabytą wiedzę przy własnych realizacjach artystycznych.

fot. z archiwum e-Glass Festiwal, OKiS
Istotnym aspektem projektu jest nie tylko doskonalenie umiejętności i wymiana wiedzy na temat szklarstwa, ale także popularyzacja tej dziedziny sztuki. Wybrane warsztaty i pokazy będą otwarte dla publiczności, która na bieżąco będzie mogła obserwować widowiskowy proces powstawania szklanych dzieł.

Artyści: Kalina Bańka, Patrycja Katarzyna Harasym, ILLOLA (Patrik Illo, Aleksandra Stencel), dr Mariusz Łabiński, prof. Ryszard Więckowski, Igor Wójcik.

Studenci: Joanna Bujak, Klaudia Dobek, Dominika Łaska, Emilia Marcjasz, Katarzyna Pilic (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Szkła i Ceramiki, Katedra Szkła ), Aneta Kilińska (Akademia Sztuk Pięknych Warszawie, Wydział Rzeźby).

fot. z archiwum e-Glass Festiwal, OKiS

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (16 listopada – 20 grudnia 2018) , na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe podczas warsztatów i pleneru – zarówno artystów jak i studentów – oraz publikacja katalogu dokumentującego całe przedsięwzięcie.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty