piątek, 25 stycznia 2019

Idę do kina - subiektywny poradnik kinomana, 25-31 stycznia 2019

"Idę do kina" kontynuuje stały (na ogół) cotygodniowy cykl, zawierający przegląd nowości filmowych. Ich wybór jest całkowicie subiektywny, ale daje jakieś rozeznanie :-) Zobaczcie, co dla Was (i dla siebie) wybrałam w tym tygodniu.

Zdjęcie zrobione przeze mnie podczas Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Premiery


W tym tygodniu zwracam uwagę na kilka interesujących premier. Pierwszą jest głośny "Green Book" w reżyserii Petera Farrelly'ego. Nominowany do Oscarów w pięciu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, i jako jedyny podczas tegorocznej gali rozdania Złotych Globów zdobył aż trzy statuetki. 

Oficjalny opis:
"Oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Petera Farrelly'ego, opowiada o wybitnym muzyku jazzowym, który pewnego dnia zatrudnia byłego bramkarza nowojorskiego klubu jako swojego szofera. Obaj mężczyźni wspólnie wyruszają w trasę koncertową na głębokie południe Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, ta nietypowa znajomość będzie początkiem wielkiej przyjaźni".

Głosy krytyków dość podobne w ocenie:

"Z tym filmem nie będą mieli problemu miłośnicy lekkiego, ale zaangażowanego kina, przeciętni widzowie szukający dobrej rozrywki i wybredni kinomani. Green Book spełnia wszystkie warunki: bawi, śmieszy, wzrusza, ma doskonałych aktorów i mówi wiele o naszym świecie - twierdzi Radosław Folta z Movies Room.

"Ma trochę ciągoty do sentymentalizmu, ale też dużo wdzięku - pomysłowość fabuły i lekkość tonu pozwalają łatwiej przełknąć dydaktyczność przesłania. Jednak największą niespodzianką jest humor: dialogi są zaskakująco dobre, a dowcipy świeże" - uważa Paweł Mossakowski z Co Jest Grane 24.

Film można obejrzeć jeszcze przed premierą w Dolnośląskim Centrum Filmowym 2 i 7 lutego 2019 r. o godz. 20.15.
Zwiastun także prezentuje się zachęcająco i daje jakieś wyobrażenie:


Kolejna premiera to "Maria, królowa Szkotów" w reżyserii Josie Rourke.

Oficjalny opis:
"Maria Stuart w wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii. Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W rolach głównych zobaczymy trzykrotnie nominowaną do Oscara® Saoirse Ronan".

Krytycy piszą raczej umiarkowanie:

"Kino historyczne, któremu warto dać szansę. Jeśli chcemy zobaczyć popisy aktorskie na wysokim poziomie, z pieczołowicie oddaną scenografią i iście teatralną otoczką. Jeśli w kinie doceniacie te aspekty, nie powinniście wyjść z seansu zawiedzeni. Nawet jeśli tempo filmu sprawi, że satysfakcja z seansu nie będzie pełna - ciągle jednak powinna to być satysfakcja" - Łukasz Kołakowski, Movies Room.

"Solidna biografia, aktorski pojedynek, kilka scen, które zapamiętacie. Za skromny" - tak twierdzi Patryk Karwowski, Po napisach.



Trzecim premierowym filmem wartym uwagi jest "Ága" w reżyserii Milko Lazarova.

Oficjalny opis:
"Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, "Ága" jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania". (KNH)

Krytycy chwalą:

"Niecodzienny, zaskakujący i kompletnie zbijający z tropu koncept. Doceniłam psychologiczną subtelność, budowanie dramaturgii i niespieszną pracę kamery. Przez blisko 90. minut nie sposób choćby na moment oderwać się od przedstawionej historii. "Ága" to ujmująca, uniwersalna przypowieść o ludziach, dla których obecność kogoś bliskiego jest ważniejsza niż smartfony, internet i wszędobylski zgiełk. (Patrycja Paczyńska-Jasińska, Se Točí)

"Nierzadko wizualnie zapierający dech w piersiach i przejmująco smutny - "Ága" to film o godnym przemijaniu i pożegnaniach. Wiadomość z drugiego końca świata, by walczyć o zachowanie choćby wspomnień, gdy dawne tradycje przeminą" - dodaje .Damian Marciniak, Box Office'owy Zawrót Głowy.

Film można obejrzeć od dziś w Kinie Nowe Horyzonty


Wydarzenia


W związku z feriami DCF przygotował program dla tych, którzy pozostaną we Wrocławiu: "Zima w kinie". 
W programie znajdą się seanse repertuarowe oraz dedykowane. Zobaczymy takie tytuły jak: "Chłopiec z burzy" czy "Sekretny świat kotów". Bilety w cenie 13 zł.



Z kolei "Ferie zimowe z Kinem Dzieci" przygotowało Kino Nowe Horyzonty.  W dniach 28 stycznia - 10 lutego 2019 roku Kino Dzieci zaprasza na ferie zimowe w Kinie Nowe Horyzonty. Przez dwa tygodnie będziemy grać specjalnie dla najmłodszych widzów. Cena biletu: 14 zł/osoba
W repertuarze produkcje znane z festiwalu Kino Dzieci. 

1 lutego premierowy pokaz japońskiej animacji, która otrzymała nominację do Złotego Globu - Mirai wizjonerskiego reżysera Mamoru Hosody to opowieść o buncie małego Kuna, podróżach w czasie i nauce, którą można czerpać od poprzednich pokoleń.




Drugim wydarzeniem, choć zupełnie innej rangi jest Międzynarodowy Dzień Pamięci: „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

DCF zaprasza 27 stycznia o godzinie 18.00 do uczczenia podwójnej rocznicy. Tego dnia mija 25 lat od premiery głośnego filmu "Lista Schindlera" oraz przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dołączamy do światowych obchodów przypominając film Stevena Spielberga w odrestaurowanej wersji. Prelekcję przed seansem wygłosi wieloletni przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Aleksander Gleichgewicht. Bilety 16/20 

Tego samego dnia o 17.00 zaprasza również Kino Nowe Horyzonty na projekcję filmu "Lista Schindlera". 

"Lista Schindlera", zwiastun


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji

 Z przyjemnością ogłaszamy nadchodzącą III edycję festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji, która odbędzie się w dniach 9-19 ...

Popularne posty