piątek, 25 stycznia 2019

Kobieta jako obiekt kultu. Prace Jerzego Nowosielskiego na wystawie w Warszawie

Kobieta jako obiekt kultu. Z reguły naga, częściej przedstawiana jako źródło inspiracji i wewnętrznego piękna niż przedmiot pożądania. W twórczości Jerzego Nowosielskiego pełniły kluczową rolę i stały się najpopularniejszym, obok pisania ikon, tematem pracy artysty. 

Jerzy Nowosielski, Bez tytułu, 1999

To właśnie „Kobiety na statku” zostały najdroższym obrazem Nowosielskiego, który sprzedano w grudniu ubiegłego roku za kwotę blisko 1 mln złotych. Na najbliższej aukcji w DESA Unicum (07.02) pod młotek pójdą cztery grafiki artysty z lat 90.

Jerzy Nowosielski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Twórczość zmarłego w 2011 roku malarza od kilku lat jest niezwykle pożądana przez kolekcjonerów sztuki. Świadczy o tym fakt, że ceny prac Nowosielskiego na przestrzeni  ostatnich 10 lat wzrosły blisko czterokrotnie. Przełomowym momentem był 2003 rok, kiedy na aukcje trafiła rekordowa liczba 50 prac autorstwa Nowosielskiego. Kluczowe w karierze artysty było zetknięcie się z ikoną. Fascynacja obrazami miała swój wydźwięk w całej jego twórczości. Z biegiem lat, malowane przez niego kobiety coraz bardziej zaczęły przypominać bizantyjskie postaci z ikonostasów. Najbliższą okazją do zakupu dzieł Nowosielskiego będzie aukcja Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna. Zaprezentowane zostaną prace graficzne, które pokrywają się tematycznie z najpopularniejszymi obrazami Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski, Akt 1977

Postaci kobiece, przedstawione jednak w zupełnie innej formie, to również znak rozpoznawczy twórczości Jana Lebensteina. Zafascynowany mitologiami, w pracach malarskich jak i graficznych poddawał deformacji zarówno postaci ludzkie jak i zwierzęce. Powstał w ten sposób rodzaj bogatego barokowego bestiarium, z którego artysta czerpał następnie bezpośrednie inspiracje dla swoich późniejszych dzieł. Lebenstein znany jest również z wykonania ilustracji m.in. najbardziej znanej powieści angielskiego pisarza Georga Orwell’a „Folwark Zwierzęcy”. Podczas najbliższej aukcji w DESA Unicum pojawią cztery prace artysty, w tym m.in. ilustracja z bibliofilskiego wydania poezji, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Eugenio Montale.


Jan Lebenstein, "Hommage à B. SZ.", 1968 r.


Na aukcji pojawią się również prace najważniejszych przedstawicieli op-artu – Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego czy Juliana Stańczaka. Zobaczymy również grafiki m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina czy Oskara Dawickiego.
Wszystkie prace oglądać można na wystawie już od 24 stycznia.


Wojciech Fangor, Bez tytułu (Szkic do obrazu), 1957 r.

Aukcja Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna: 7 lutego 2019, godz.19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 24-31 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji

 Z przyjemnością ogłaszamy nadchodzącą III edycję festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji, która odbędzie się w dniach 9-19 ...

Popularne posty