wtorek, 5 lutego 2019

Wspomnienie Kazimierza Kutza w TVP Kultura w 90. rocznicę urodzin

W ramach przypadającej 16 lutego 90. rocznicy urodzin Kazimierza Kutza, wybitnego reżysera, scenarzysty i pisarza, TVP Kultura przypomni poświęcony artyście dokument „I blisko i daleko”, wybrane filmy, spektakl Teatru Telewizji „Opowieści Hollywoodu” oraz zarejestrowany w 2014 roku program „Niedziela  z… Kazimierzem Kutzem”.


Kazimierz Kutz, zdjęcie zostało zrobione podczas mojej rozmowy z reżyserem w Kinie Nowe Horyzonty,
nie wiem, kto jest autorem.
Odejście Kazimierza Kutza – twórcy zmuszającego do myślenia, człowieka odważnego i niepokornego – było bolesnym ciosem dla polskiej kultury w 2018 roku. Dzięki jego kilkudziesięcioletniej pracy i zaangażowaniu, obraz Śląska oraz górniczego etosu trafił do szerokiej publiczności, uwrażliwiając ją na ludzką krzywdę i niewidoczny na co dzień wymiar poświęcenia prostego człowieka. Dzieła przedstawiające XX-wieczną historię Polski ze śląskiej perspektywy, takie jak „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca” czy „Śmierć jak kromka chleba”, trafiły do kanonu polskiej kinematografii.

W sobotę 16 lutego widzowie TVP Kultura będą mogli obejrzeć powstały na krótko przed śmiercią Kazimierza Kutza, pełen osobistych wspomnień, dokumentalny portret artysty „I blisko i daleko” (godz. 14:35).

– Film powstał na podstawie moich trzech filmów o wielkim reżyserze i człowieku, którego miałem zaszczyt znać. Kazimierz Kutz oglądał go i po obejrzeniu, gdy był już schorowany, podarował mi swój portret ze słowami: panie Wojciechu ostatnia łza będzie dla pana - powiedział w jednym z wywiadów reżyser dokumentu Wojciech Sarnowicz.

W 2014 roku Kazimierz Kutz był gościem TVP Kultura w programie „Niedziela z…”, w którym obok niego udział wzięli m.in. wybitni aktorzy grający w filmach i spektaklach teatralnych reżysera: Janusz Gajos („Opowieści Hollywoodu”), Marek Kondrat („Pułkownik Kwiatkowski”) i Zbigniew Zamachowski („Zawrócony”). 17 lutego TVP Kultura przypomni zarejestrowaną wtedy rozmowę z bohaterem i gośćmi w studiu (godz. 17:15), a zaraz po niej komediodramat historyczny „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku (godz. 18:15) oraz drugą część śląskiej epopei „Perła w koronie” z 1971 roku (godz. 20:30).

Kazimierz Kutz był reżyserem ponad 20 filmów fabularnych, ale również wielu spektakli telewizyjnych. We wtorek, 19 lutego TVP Kultura przypomni należące do „Złotej Setki Teatru Telewizji” przedstawienie „Opowieści Hollywoodu” (godz. 20:20). Sztuka Christophera Hamptona to portret niemieckiej emigracji artystycznej w USA w czasie II wojny światowej, ale również pełne gorzkich konkluzji studium konfliktu między europejską i amerykańską kulturą oraz próba określenia się autora wobec świata. Premiera spektaklu stała się w 1987 roku głośnym, żywo komentowanym wydarzeniem kulturalnym, również dzięki znakomitym kreacjom m.in. Janusza Gajosa, Henryka Bisty i Jerzego Bińczyckiego.

„I blisko i daleko”, film dokumentalny (2018), 16 lutego, godz. 14:35

„Niedziela z… Kazimierzem Kutzem”, magazyn (2014), 17 lutego, godz. 17:15

„Pułkownik Kwiatkowski”, film fabularny (1995), 17 lutego, godz. 18:15

„Perła w koronie”, film fabularny (1971), 17 lutego, godz. 20:30


„Opowieści Hollywoodu”, spektakl Teatru Telewizji (1987), 19 lutego, godz. 20:20

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty