Entre dos aguas, reż. Isaki Lacuesta |
Dzięki Bogu (Grâce à Dieu) – to oparta na faktach opowieść o czterech mężczyznach, którzy po latach muszą ponownie stawić czoła demonom przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż znajduje się w kościelnych strukturach. Jak na okrutną ironię losu przystało, duchowny nadal pracuje z dziećmi. Dzięki Bogu wywołało niezwykle żywą dyskusję we Francji; w pierwszy weekend wyświetlania film obejrzało ponad 200 tysięcy widzów.
Dzięki Bogu, reż. François Ozon |
In Fabric – rewelacja festiwalu w Toronto. Autor nowohoryzontowych przebojów (Berberian Sound Studio, Duke of Burgundy. Reguły pożądania) Peter Strickland ponownie bawi się giallo oraz brytyjskim kinem grozy lat 70., przedstawiając perfekcyjnie wystylizowany horror o zabójczej…sukience. Hołd oddany Argento, Bavie i innym mistrzom włoskiego horroru oraz jednocześnie wyśmienita zabawa kinem.
In Fabric, reż. Peter Strickland |
Angelo Markusa Schleinzera (Michael, NH 2011) to historia czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Olśniewający wizualnie, brawurowo zagrany, intelektualnie wyrafinowany film jest błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji, za sprawą której tytułowy Angelo nie jest traktowany jak człowiek, lecz jak czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości.
Angelo, reż. Markus Schleinzer |
Greta weterana brytyjskiego kina, Neila Jordana, podbiła publiczność zeszłorocznego festiwalu w Toronto. Ekstrawagancki i prowokacyjny thriller autora Gry pozorów i Śniadania na Plutonie przedstawia historię tajemniczej wdowy (fenomenalna Isabelle Huppert), która manipuluje życiem napotkanej dziewczyny (Chloë Grace Moretz). Szalone kino o osaczeniu.
Greta, reż. Neil Jordan |
Entre dos aguas Isakiego Lacuesty, zwycięzca festiwali w San Sebastián i Mar del Plata, nie tylko płynnie łączy fikcję i dokument, ale też przeszłość z teraźniejszością. Powracając do bohaterów swojej głośnej Legendy o czasie (NH 2006), dopowiada losy dwóch braci żyjących na południu Hiszpanii. Nazywany „hiszpańskim Boyhoodem”, film Lakuesty wnikliwie i czule obserwuje relacje pomiędzy mężczyznami: ich ciała, ich rozmowy, ich gesty. Niezwykły, piękny, melancholijny film.
Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca – 4 sierpnia 2019.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz