niedziela, 31 marca 2019

"Pieśni światła" - koncert w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź)

Narodowe Forum Muzyki zaprasza na spotkanie z muzyką chóralną. W programie znalazły się dzieła kompozytorów angielskich i szkockich. Instrumentalistów oraz Chór NFM poprowadzi utytułowana dyrygent Agnieszka Franków-Żelazny – tak wspaniali wykonawcy to gwarancja wyjątkowych interpretacji oraz wielu wzruszeń.

Chór NFM, fot. Łukasz Rajchert

Nazwisko maestry Agnieszki Franków-Żelazny to synonim profesjonalizmu oraz perfekcjonizmu. I tym razem publiczność może liczyć na piękne i niesamowicie dopracowane brzmienie utworów chóralnych. Jednym z nich będzie Standing As I Do Before God autorstwa Cecilii McDowall. Kompozytorka znana jest z tego, że jej dzieła z łatwością przemawiają do słuchaczy, co wpływa na entuzjastyczny odbiór tej muzyki. Do napisania Standing As I Do Before God skłoniły artystkę bohaterskie dzieje brytyjskiej pielęgniarki Edith Cavell, która podczas I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom na terenie Belgii. Niektórych z nich ukrywała w swoim domu, innym pomagała zbiec z kraju i przedostać się do Holandii. Uratowała w ten sposób setki ludzkich istnień. Niestety za swoje działania została aresztowana, a następnie skazana na śmierć poprzez rozstrzelanie. Pamięć o tym wydarzeniu jest żywa zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, skąd pochodziła pielęgniarka. McDowall poprzez Standing As I Do Before God składa hołd bohaterce, a dzieło jest swego rodzaju muzycznym pomnikiem.

Angielski kompozytor Francis Pott napisał Lament pod wpływem tragicznej historii swojego sąsiada. Pomysły kłębiły się w głowie Potta przez wiele lat, jednak wiadomość o śmierci sierżanta sztabowego Olafa Schmida przyczyniła się do ostatecznego kształtu Lamentu. Schmid służył w brytyjskiej armii jako ekspert od rozbrajania bomb. Podczas swojej misji w Afganistanie pracował nad rozbrojeniem ładunku, gdy ten nagle wybuchł. Takiej tragedii nikt się nie spodziewał. Kompozytor Francis Pott jako warstwę tekstową wykorzystał poemat Wilfrida Wilsona Gibsona, licząc, że wymowne wersy tego dzieła pomogą zachować pamięć o żołnierzu.

Podczas koncertu usłyszymy także A Child’s Prayer Jamesa MacMillana. Kompozytor jest jednym z utytułowanych współczesnych twórców oraz prężnie działających dyrygentem. Szkockie korzenie oraz silna wiara mają duży wpływ na jego twórczość. W programie nie zabraknie także dzieł Boba Chilcotta, który na początku swojej kariery związany był z fantastycznym zespołem The King’s Singers. Działał w tej formacji aż 12 lat, wykonując partie tenorowe. Po 1997 roku skupił się na komponowaniu. Publiczność zgromadzona w Narodowym Forum Muzyki będzie miała okazję wysłuchać tego wieczoru aż trzech kompozycji Chilcotta: Move Him to the Sun, Canticles of Light oraz Sing the Colour of Peace. 

Koncert "Pieśni światła" odbędzie się dziś, 31 marca 2019 roku o godzinie 18.00 w Narodowym Forum Muzyki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

`Vue d’optique i maszyny optyczne` – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu /zapowiedź/

9 maja o 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie nowej wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Na ekspozycji "Vue d’optique i maszyny opty...

Popularne posty