Program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie wzbogacają filmy związane z miastem gospodarzem najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii. W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną trzy tytuły: dwa filmy dokumentalne i jeden fabularny krótki metraż.
- Chętnie korzystamy z prawa gospodarza, by podczas Festiwalu, odwiedzanego przez rzesze miłośników polskiego kina oraz osoby, które decydują o jego kształcie, pokazać tej wyjątkowej publiczności filmy, w których istotny jest wątek gdyński. Często ma on znaczenie dla samej fabuły, kiedy indziej za „film z Gdyni” uznajemy produkcję twórcy, który stąd pochodzi bądź tutaj zdobywał profesjonalne filmowe szlify. Rokrocznie mamy w tej sekcji również produkcje zrealizowane przez trójmiejskich producentów, często przy wsparciu Gdyńskiego Funduszu Filmowego – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.
Bohaterem dokumentu „Kapitan” w reżyserii Kryspina Pluty jest blisko osiemdziesięcioletni żeglarz, Krzysztof Baranowski. Legendarny kapitan wcale nie wybiera się na emeryturę. Chce zbudować nowy żaglowiec szkoleniowy. Producentem filmu jest Darek Dikti – Biuro Pomysłów z Gdyni.
Z kolei film dokumentalny „Cienie imperium” Karola Starnawskiego, opowiada o losach mieszkańców postsowieckich krajów: Górskiego Karabachu, Ukrainy, Gruzji. To pełnometrażowy debiut reżysera, absolwenta Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz wydziału reżyserii w PWSFTiT w Łodzi.
Krótkometrażowy film fabularny „Na strajk!” jest filmem dyplomowym Stanisława Horodeckiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W dramacie rodzinnym, nawiązującym do stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku, zagrali znakomici aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki, Jan Peszek.
Pokazy „Filmów z Gdyni” odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie zaplanowano również spotkania z ich twórcami.
Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.
informacja prasowa
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz