Festiwal Singera to przede wszystkim muzyka. Jej żydowski charakter wypływa z przeróżnych źródeł: żydowscy wykonawcy albo żydowscy kompozytorzy, żydowskie inspiracje albo żydowski krąg kulturowy. W tej szerokiej amplitudzie znajdziemy najrozmaitsze gatunki muzyczne, od klasyki, przez muzykę popularną, wodewilową, filmową, piosenkę retro po wyrafinowany, eksperymentalny jazz.
Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie otworzy koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią: Yaakov „Yanky” Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Yedidya Weksler z Izraela. Akompaniował im będzie wybitny pianista Menachem Bristowski. Wielopokoleniowa Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego zaprezentuje się podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich propagatorów nurtu klezmerskiego.
Frank London, fot. Chuck Fishman |
Kapeli Brodów, zespołu założonego przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur, zobaczyć będzie można w koncercie „Muzakaim”. Z kolei Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich.
Trio Marcin Masecki/Marcin Markowicz/Jan Emil Młynarski wystąpi w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa wybitnych kompozytorów, takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. Po raz pierwszy na Festiwalu zagości izraelska wokalistka Naom Vazana. Towarzyszyć jej będzie lider grupy znanej i lubianej grupy Kroke – Tomasz Kukurba. Również nieznana jest festiwalowej publiczności Adrienne Haan, niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20 - i 30-tych XX wieku.
Adrienne Haan, materiały organizatora |
Na miłośników tanga czeka spektakl „Jak za dawnych lat polskie tango show”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję wybrać się na koncert „Jasminum”, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in. Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego.
Anna Dereszowska, materiały organizatora |
Dla miłośników muzyki klasycznej ciekawą propozycją będzie koncert polsko-niemieckiej formacji Polish String Quartet Berlin, która zagra kompozycje Karola Rathausa i Szymona Laksa - polskich muzyków żydowskiego pochodzenia, tworzących w ubiegłym stuleciu w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Natomiast grupa Roman Britschgi Quartett przedstawi aranżacje utworów Daniela Zamira i Johna Zorna.
Nigel Kennedy, materiały organizatora |
Osobną odsłoną Festiwalu jest jazz. Jeden z największych światowych wirtuozów skrzypiec - Nigel Kennedy - wystąpi 1 września w otwartym koncercie na Placu Grzybowskim. Będzie to magiczne widowisko muzyczne, inspirowane „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.
Festiwal Singera łączy odległych muzyków, którzy spotykają się tu na unikatowych, niepowtarzalnych koncertach. W tegorocznej edycji posłuchać będzie można m. in. Christiana Dawida, znanego klarnecisty, kompozytora i aranżera z Berlina. Wystąpi kilkakrotnie, z trzema młodymi składami muzyków: Rafał Gorzycki Trio, z duetem Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh oraz z Kostka/ Garbowski/Gradziuk Trio. Aranżacje muzyki Romana Statkowskiego, wybitnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w. zaprezentowane zostaną przez grupę Kuba Stankiewicz Quartet. Z kolei włoski zespół Erodoto Project w koncercie „Gods of Sicilia” przedstawi muzykę wypełnioną atmosferą i melodyką południowych Włoch oraz bogactwem kulturowym regionu śródziemnomorskiego.
Połączenie muzyki klasycznej i brzmienia jazzowego zapewni w koncercie „Vibrafon meets Vocal” oryginalny duet Reut Rivka Shabi i Izabella Effenberg. Pierwsza z artystek jest sopranistką z Izraela, a druga polską wibrafonistką jazzową, na stałe mieszkającą i tworzącą w Norymberdze.
Niezapomnianym spotkaniem z muzyką będzie jedno z najnowszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego „Śpiewak jazzbandu”. Musical, według libretta i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, powstał na podstawie sztuki Samsona Raphaelsona, której kinowa adaptacja w reżyserii Alana Croslanda z 1927 roku była pierwszym filmem dźwiękowym.
Festiwal Singera to także dużo muzyki lekkiej i wesołej, wręcz do tańca. Do takiej kategorii zaliczyć można choćby koncert Sióstr Rajfer zatytułowany „Abi men zejt zich - Obyśmy się spotkali”, prezentowany w ogródkowej atmosferze Sceny Letniej Teatru Żydowskiego.
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - 24.08 - 1.09. 2019 r.
Pełny program wydarzeń na: www.festiwalsingera.pl.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz