czwartek, 28 listopada 2019

"Abbey Road" zespołu The Beatles - pół wieku od wydania w odnowionej i wielokanałowej wersji

Z okazji swojego pięćdziesięciolecia album Abbey Road został wydany w technologii dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. FINA Wałbrzyska 3/5, jako jedna z nielicznych sal kinowych w Polsce dostosowana do tego systemu, zaprasza w mikołajki o godz. 19:00 na wyjątkową prezentację kultowej płyty The Beatles.

Okładka płyty Abbey Road z 1969 roku | materiały promocyjne Universal Polska

Ostatni wspólnie nagrany album Beatlesów powstał w czasach, gdy grupa balansowała już na granicy rozpadu, a okładkowe zdjęcie przejścia przez pasy nabrało nowego znaczenia. Z cienia Johna Lennona i Paula McCartneya wychodzi George Harrison ze swoimi znakomitymi piosenkami Something i Here Comes the Sun. Ringo Starr także ma swój moment z Octopus ‘ Garden, ale oczywiście największe hity to otwierające Come Together i ballada Oh! Darling.

Jak napisał Wojciech Mann przy okazji reedycji: „Współczesne płyty uważane są za bardzo udane, jeżeli znajdą się na nich dwa, trzy potencjalne przeboje. Na Abbey Road wszystkie piosenki są rewelacyjne. Jakby tego było mało, Beatlesi z godną najwyższego podziwu nonszalancją umieścili na płycie parę trwających ok. 2 minut pięknych ‘szkiców’ utworów, jakby chcieli powiedzieć: ‘wiemy, że to też ładne, ale mamy tyle pomysłów, że nie mieszczą nam się w pełnych wersjach’. Dezynwoltura godna geniuszy.”

Materiały promocyjne Universal Polska

Płyta od razu stała się hitem, z łączną sprzedażą ponad 31 milionów egzemplarzy, a „Rolling Stone” mianował ją najlepszym albumem Beatlesów. Przy okazji rocznicowego wydania Deluxe wykonany został nowy miks na bazie oryginalnych 8-ścieżkowych taśm ze słynnego studia Abbey Road.

Z wielu różnych wersji, 6 grudnia w sali "Ziemia Obiecana", zaprezentowana zostanie ta najbardziej bogata, zremasterowana w systemie Dolby Atmos. W temat wprowadzi wierny fan i znawca twórczości Beatlesów, wieloletni dziennikarz radiowy Piotr Metz.

System dźwiękowy w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego posiada certyfikat Dolby Atmos – oznacza to, że głośniki są rozmieszczone w całej sali i wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym.

Wstęp wolny!

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty