poniedziałek, 9 grudnia 2019

Medytacje o wolności z Kasparem Hauserem

Kaspar Hauser, tajemniczy człowiek bez tożsamości, „sierota Europy”, mógłby wypowiedzieć Rimbaudowskie słowa: „ja jestem kto inny”. Myśl ta jest jedną z inspiracji Diega Pileggiego na kolejnym etapie pracy Fundacji Jubilo nad spektaklem „Po drugiej stronie – koncert na fortepian i ciszę”. 18 i 19 grudnia artyści zaprezentują w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego kolejną wersję pokazu pracy. 

Po drugiej stronie - koncert na fortepian i ciszę, fot. Paulina Anna Galanciak

W „Po drugiej stronie – koncert na fortepian i ciszęcentralnym zagadnieniem jest badanie momentu przejścia ze stanu uwięzienia do wolności. Artystów interesuje przy tym kwestia sposobu, w jaki ta granica może być rozpoznana i pokonana. Interpretacja tego pola tworzy przestrzeń dla wypracowania nowego aparatu poznawczego, który przez różne perspektywy kształtuje obraz momentu stawania się: jednostką świadomą, wolną i sprawczą. Na scenie obecne są trzy kobiety: pianistka i dwie aktorki – w tym znana wrocławskiej publiczności z „The Prisoner” Petera Brooka Kalieaswari Srinivasan – dla których kameralna, minimalistyczna forma jest wehikułem poszukiwań fundamentalnych aspektów człowieczeństwa, w toku których twórcy zapraszają widzów do wejścia z nimi w przestrzeń intymnej refleksji.

Po drugiej stronie - koncert na fortepian i ciszę, fot. Paulina Anna Galanciak

Przewodnikiem w tych poszukiwaniach jest Kaspar Hauser. Chłopiec bez tożsamości, porzucony na ulicach Norymbergii, człowiek bez imienia i przeszłości, „sierota Europy” to symbol rozmytej, trudnej do zdefiniowania podmiotowości. Dzięki jego pomocy „Po drugiej stronie…” staje się swoistą podróżą, w której doświadczyć można procesu kształtowania się rzeczywistości, które nie zawsze musi być niewinne i bezbolesne. Sam Hauser, człowiek, który narodził się dla ludzkości jako dorosły i został przez nią na nowo „utworzony”, w swojej autobiografii napisał, że wolałby umrzeć niż ponownie przejść piekło stawania się poprzez zabijanie w nim Innego. Został zamordowany przez nieznanego sprawcę, a jego historia to także opowieść o mrocznej stronie społeczeństwa. Czym stała się ona dla artystów z Fundacji Jubilo, przekonamy się w połowie grudnia. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Reżyserem i autorem koncepcji „Po drugiej stronie…” jest Diego Pileggi, włoski aktor i reżyser, założyciel teatru fizycznego Odra Ensemble, prowadzonego we współpracy z Teatrem Pieśni Kozła i włoskiego zespołu Il Giardino delle Ore. W 2012 roku powołał on do życia zespół Jubilo, specjalizujący się w pracy z grupami społecznie marginalizowanymi. Jako lider tej formacji prowadzi warsztaty, reżyseruje i koordynuje projekty, m.in. tworząc spektakle z osadzonymi w zakładach karnych. Jako refleksja na temat otwierania i kreowania podmiotowości, „Po drugiej stronie…” wpisuje się w nurt jego artystycznych poszukiwań w zakresie przełamywania namacalnych i nienamacalnych barier. Pierwsza wersja pokazu pracy odbyła się 9 grudnia 2018 w Instytucie Grotowskiego. Premiera spektaklu planowana jest na rok 2020. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty